שתף קטע נבחר

סוכם: יבוטל קיצוץ קצבאות הילדים ומענקי הלידה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, והממונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב, סיכמו על הסרת סעיפים אלה מחוק ההסדרים שיובא מחר לאישור הממשלה. בתוך כך הודיעה ועדת הכספים כי תתנגד לביטול ההכרה בטיפול בילדים לצורכי מס

הקיצוצים בקצבאות הילדים ובדמי הלידה ומענקי הלידה לא יכללו בחוק ההסדרים שיובא מחר לאישור הממשלה - כך נקבע בפגישה בין יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לממונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב.

 

 

על פי הצעת האוצר שנמסרה לשרים בשבוע שעבר, הוצע לבצע קיצוץ של 10% בקצבאות הילדים, כולל בקצבאות החדשות והמוגדלות עליהן הוחלט בהסכם הקואלציוני עם ש"ס ויהדות התורה. הקיצוץ הזה אמור לחסוך לאוצר השתתפות בתקציב הביטוח הלאומי בסך כולל של 540 מיליון שקל.

 

לגבי הקיצוץ בדמי הלידה והמענקים, האוצר הציע להשוות את סכומי המענק עבור הילד הראשון והשני (כ-1,555 שקלים וכ-700 שקלים) למענק המשולם עבור הילד השלישי ואילך, שעומד על 467 שקל. כמו כן הוצע לקצץ גם את דמי הלידה המחושבים לפי שכרה של היולדת מתקרה של 1,296 שקל ליום ל-778 שקל ליום חיסכון שנתי של כ-500 מיליון שקל.

 

בדיון שהתקיים היום בוועדת הכספים בנוגע לפסיקת בית המשפט העליון שהכירה בהוצאות טיפול בילדים לצורכי מס, אמר יו"ר הוועדה, גפני, כי ימנע מהממשלה לבטל בחוק ההסדרים את הפסיקה. "אם החוק יבוא אלינו, אנחנו נשנה אותו כדי לעשות צדק", אמר גפני.

 

הוועדה ביקשה אך לא קיבלה הסבר על איזה בסיס האוצר מעריך את הפסד הכנסות המדינה מההכרה בהוצאות בכ-3 מיליארד שקל. "בינתיים האוצר מהלך עלינו אימים עם האומדנים שלו", אמר חבר הכנסת ציון פיניאן (ליכוד).

 

הצעת הקיצוצים של האוצר עוררה בשבוע שעבר תגובות נזעמות. יו"ר ועדת הכספים ח"כ גפני הזהיר כי אם האוצר לא יעצור ביוזמתו את חבילת הגזרות, ויצליח להעביר אותן בממשלה, "ועדת הכספים כחוד החנית של הכנסת תדע לעצור אותו ואת הגזרות המכוונות בעיקר נגד כל חלקי האוכלוסייה החלשה בישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממונה על התקציבים, בלינקוב
צילום: דודו אזולאי
מומלצים