שתף קטע נבחר

השייח התפרץ: ישראל הורגת; האפיפיור נטש

תקרית רודפת תקרית בביקור האפיפיור בנדיקטוס ה-16 בישראל. בפגישה עם נציגי הדתות במזרח ירושלים, התפרץ ראש בתי הדין השרעיים ברשות הפלסטינית, תייסיר תמימי. האפיפיור נטש את האירוע

אחרי התקרית ביד ושם, קיווה האפיפיור בנדיקטוס ה-16 למצוא קצת שלווה עם אנשי דת שעמם נפגש - אבל הצרות המשיכו. ראש בתי הדין השרעיים ברשות הפלסטינית, תייסיר תמימי, התפרץ וביקש מהאפיפיור שידאג לשלום צודק, "שלום צודק זו מדינה פלסטינית שבה ישראל תפסיק להרוג נשים וילדים ולהרוס מסגדים כפי שעשתה בעזה". הנוכחים ניסו להשתיקו. האפיפיור יצא מיד לאחר הדברים, וויתר על מעמד החלפת המתנות בין נציגי הדתות.

 

האירוע התרחש בעת שהאפיפיור הגיע למלון נוטרדם במזרח ירושלים לפגישה עם נציגי כל הדתות. בפגישה, שבה השתתפו כ-300 איש, נכחו בין היתר מזכיר המדינה של הוותיקן, הקרדינל טרצ'יזיו ברטונה, הפטריארך הלטיני, נציג הרבנים, הרב שאר ישוב הכהן, נציגי המוסלמים, בהם השייח תייסיר תמימי, ראשי כנסיות בישראל ונציג הכנסייה הנורבגית.

 

על-פי הטקס, היה אמור הפטריארך הלטיני, פואד טוואל, לפתוח בדברים ולאחר מכן האפיפיור נשא דברים. גם הפטריארך וגם האפיפיור דיברו על החשיבות של אחדות בין כל הדתות, אחווה, שלום ואהבה.  


האפיפיור נוטש - האירוע השני היום שנגמר רע (צילום: דודו אזולאי)

  

השייח תמימי, שלא היה אמור לשאת דברים, ביקש לדבר - וחולל מהומה. במשך דקות ארוכות נאם בערבית ואמר בין היתר כי "ישראל הרסה ערים פלסטיניות והקימה התנחלויות על האדמות הפלסטיניות". עוד אמר כי "ירושלים תישאר בירת הפלסטינים", והוסיף כי "כל אנשי הדת בכל העולם של כל הדתות האחרות צריכים להגן על הפלסטינים מישראל ולהגן על אדמותיהם". הוא תקף את ישראל ש"עשתה עוצר על עזה והרגה ילדים".

  

הפטריארך הלטיני ניסה להשתיקו מספר פעמים אך לשווא. השייח תמימי המשיך בלהט, ובתום דבריו - כאשר הוכרח להפסיק לדבר - נטש האפיפיור את המקום.

 

הרב שאר ישוב הכהן שישב על הבמה עם הנציגים האחרים אמר ל-ynet בתום האירוע: "לא הייתה לי אפשרות להגיב. האפיפיור כעס, ואמר לי 'איך עושים דבר כזה בלי להגיד לי מראש'. התכוונתי לעלות ולהגיב על דבריו של השייח תמימי ואז האפיפיור קם והלך. זה מגונה שנציג דת מסית. הוא תפס את הרמקול והסית הסתה פרועה וחסרת מעצורים. אנחנו נשלח הודעה למארגנים שלא נגיע לאירועים שבהם יהיה השייח תמימי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור נואם באירוע
צילום: דודו אזולאי
בשלב הזה הכול עוד היה בסדר
צילום: דודו אזולאי
מומלצים