שתף קטע נבחר

המשבר תם בדיון הלילי: תקציב הביטחון יגדל

אחרי לילה שלישי ברציפות של דיונים שלוו באיומים, הסכימו ברק ונתניהו שתקציב הביטחון לא יקוצץ - ואף יישמר המתווה המאפשר גידול. "שיעורי הבית" של ראש הממשלה: פגישות מקדימות עם הרמטכ"ל, עמו סיכם כיצד לעקוף את האוצר

אנחת רווחה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נועד הלילה (יום ג') עם שר הביטחון, אהוד ברק, בניסיון נוסף לגשר על הפערים בנושא תקציב הביטחון. הדיון, שבו השתתפו גם שר האוצר, יובל שטייניץ, והרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, התקיים עד 3:00 לפנות בוקר. בסיומו הודיעה לשכת ברק כי תקציב הביטחון לא יקוצץ - ואף יגדל בכמיליארד שקלים. ב-14:00 בצהריים תתכנס הממשלה להצביע על התקציב.

 

המשתתפים בדיון - שהתקיים זה הלילה השלישי ברציפות - הגיעו להסכם

עקרוני, לפיו לא יהיה קיצוץ בתקציב הביטחון ויישמר "מתווה ברודט", המאפשר גידול רב-שנתי בתקציב. לפיכך, לא תהיה פגיעה בתקציב המוקדש לאימונים, חידוש מלאים ובצורכי הצבא להגיב על "האיומים האסטרטגיים על ביטחון המדינה", ועוד תינתן  תוספת מוגבלת ל"צרכים מיוחדים".

 

בנוסף, הסכימו נתניהו ושר האוצר להרחיב את מסגרת התקציב, כך שיגדל ב-2.95 אחוזים, ובכך הגיע לסיומו המשבר שאיים על הממשלה. בלשכת ברק דחו טענות שהגדלת תקציב הביטחון תפגע במשק.

 

לפני כן, ראש הממשלה נתניהו לא התרגש מהאזהרה שהשמיעו באוזניו ראשי האוצר,  לבל ייכנע ללחץ של ברק. האזהרה היתה בנוסח "עדיף שיהיו לחיל האוויר פחות מטוסים ושלא תהיה פגיעה בחברה הישראלית".

 

נתניהו היה נחוש בדעתו על סמך "שיעורי בית" שהכין. מתברר שבסוף השבוע האחרון קיים ראש הממשלה פגישות הכנה אישיות בנושא עם הרמטכ"ל אשכנזי, במהלכן למד על השלכות הקיצוצים והשניים סיכמו על מתווה שיעקוף את כוונת האוצר לפגוע באנשי הקבע בחוק ההסדרים. לפיכך, נראה כי נוכחות הרמטכ"ל בפגישת הסיכום הוסיפה משנה תוקף לדרישות ברק.

 

החבילה הגיעה?

במקביל, נמשכו גם הדיונים בקרב הדרגים המקצועיים במשרד האוצר ובהסתדרות במאמץ לגבש עסקת חבילה. ראש הממשלה ושר האוצר נועדו אמש עם בכירי האוצר. עם תום פגישה זו, סמוך לחצות, העריכו שאם אכן יושג סיכום, יוסרו רוב הגזרות שתכננו פקידי האוצר. עם זאת, מבקשים בצמרת הכלכלית לגלות זהירות, בשל מחלוקות שטרם נפתרו.

 

בתום דיונים אינטנסיביים מול יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ומול נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, נדמה שהושגו הבנות שקטות באשר לעסקת החבילה, שתכלול הסרת גזרות מצד האוצר ומניעת פיטורים נרחבים במשק על ידי המעסיקים. ההסתדרות מצדה תסכים לפגיעה מסוימת בזכויות העובדים בדמי ההבראה ובסעיפים נוספים, כדי להימנע מהקפאת שכר. צעדים אלה, לצד הרחבת מסגרת התקציב, כמו גם קיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה, יממנו את הקיצוץ הנדרש העומד על כ-14 מיליארד שקלים.  

 

ישיבת שרי העבודה שהייתה צפויה להתקיים אמש, תיערך היום לפני ישיבת הממשלה. ברק אמר אתמול בנושא המחלוקת על התקציב: "הובלת מדינה כמו ישראל באזור כמו המזרח התיכון זה דבר רציני. אין לנו ברירה אלא לקחת אחריות מול האתגרים הביטחוניים.

נדרש לנו תקציב ביטחון שמאפשר מענה על האתגרים האלה, ולא רק התאמה של מספרים וחשבונות. ניסיון לפגוע בדרישות של מערכת הביטחון יוביל אותנו אל משבר פוליטי עמוק, ויעמיד בסימן שאלה את המשך קיום הממשלה הזאת".  

 

גם בלשכת שר החינוך, גדעון סער, טוענים כי נותרו פערים גדולים בינם לבין האוצר העלולים לגרום לו להצביע נגד התקציב. המחאה על הגזירות הצפויות נמשכת גם באוניברסיטאות, והתאחדות הסטודנטים הארצית וארגון הסטודנטים במכללות הודיעו מוקדם יותר שישביתו היום את הלימודים באוניברסיטה העברית ובמכללות הציבוריות של ארגון הסטודנטים למשך שעתיים במחאה על גזירות משרד האוצר. הסטודנטים מוחים על ההחלטה לקצץ בתקציב ההשכלה הגבוהה, ואומרים כי ההחלטה תפגע באוכלוסיות החלשות.


פורסם לראשונה 12/05/2009 00:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שיעורי בית עם הרמטכ"ל. נתניהו
צילום: רויטרס
אשכנזי וברק. משנה תוקף
צילום: גיל יוחנן
מומלצים