שתף קטע נבחר

לנדבר: "ספר לבן חדש"; ישי: "נתנגד לתקציב"

יו"ר ש"ס דורש "שינויים משמעותיים" ובכניסה לדיון בממשלה המשיך למחות על הגזרות, שרובן בוטלו. שרת הקליטה לנדבר: "המדינה בועטת את העולים בחזרה למדינות מוצאם". ברק: טוב שנמצאו כוחות הנפש להרחיב את התקציב כמו שדרשנו

אחרי שינויים קיצוניים בתוכניות בתוך ימים ספורים, על רקע משבר כלכלי חמור, איומים במשברים פוליטיים וגל הפגנות ושביתות, התכנסה בצהריים (יום ג') הממשלה לדון בהצעת תקציב המדינה לשנים 2009 ו-2010. קולות חריפים של מחאה נשמעו לפני הכניסה לדיון.

 

שרת הקליטה, סופה לנדבר, שלחה מכתב נזעם לראש הממשלה ומחתה על הפגיעה בעולים, עקב קיצוצים בתקציבי כל המשרדים.

 

"אם התקציב יעבור בממשלה כפי שהוא נראה כרגע, מדינת ישראל יכולה לנעול את שעריה ולהפסיק להכניס עולים חדשים, ואלו שכבר עלו יכולים לארוז את חפציהם ולחזור למדינות מוצאם", כתבה השרה לנדבר.

 

"התקציב כפי שהוא מוצע על ידי האוצר, מהווה 'ספר לבן' חדש אשר פוגע ישירות בעלייה ובקליטה ובאוכלוסייה החלשה ביותר במדינה. במקום לחבקם, מדינת ישראל נותנת להם בעיטה חזרה למקום שממנו הם הגיעו", טענה לנדבר, שביקשה לממש את ההסכם הקוליציוני עם ישראל ביתנו ולקדם את העלייה.

 

סגן ראש הממשלה ויו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי, אמר בכניסה לישיבה שמפלגתו תעמוד על כל התחייבויות שנתנה לבוחריה. "הגזרות כרגע הן רבות וקשות ולא ניתן לתמוך בתקציב. אנחנו נצביע נגד, אלא אם כן יהיו שינויים משמעותיים", אמר.

 

במהלך דבריו, פנה לישי יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט, שהתלונן בפניו על אלימות השוטרים בהפגנה הסוערת שהתקיימה מחוץ למשרד ראש הממשלה - במחאה על קיצוצים מתוכננים. "דבר כזה עוד לא היה, שמדינת ישראל מכה שוטרים", מחה. "ישבנו בשקט ורק רצינו לפגוש את ראש הממשלה. בעקבות האלימות קיבלנו החלטה להשבית מחר לכל היום את השלטון המקומי". בתגובה ענה ישי: "זהו מאבק משותף של כולנו".


עימותים בהפגנת ראשי השלטון המקומי (צילום: גיל יוחנן)

 

"ההצעה בטוח עוד תשתפר"

אחרי שהמשבר סביב תקציב הביטחון נגמר לפנות בוקר בתום הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק, שר האוצר שטייניץ והרמטכ"ל אשכנזי - נותרו עוד לא מעט סימני שאלה. באוצר טוענים כי המגעים לגיבוש עסקת חבילה עם התעשיינים על חוק ההסדרים ותקציב המדינה נמצאים על סף פיצוץ.

 

לדברי ברק בכניסה לדיון, "ההתפתחויות בלילה הזה התקדמו בכיוון טוב מאוד. אני רוצה לברך את עופר עיני ואת שרגא ברוש מכל הלב, על כל מה שהם עשו.

 לגבי תקציב הביטחון, אני חושב שראש הממשלה ושר האוצר עשו דברים חשובים מאוד בצעידה לקראתנו.

 

"אני משוכנע שאנחנו צריכים לתת תשובה גם לביטחון וגם לחברה ולכלכלה, וטוב שנמצאו כוחות הנפש להרחיב את התקציב כדי לעשות את זה כפי שדרשנו מההתחלה. הדברים עוד לא גמורים, יש עדין מחלוקות, אבל אני מקווה שהם ייפתרו במשך היום בישיבה הזאת", אמר שר הביטחון.

 

לדברי השר שלום שמחון, בבוקר עוד שקלו שרי מפלגת העבודה להתפטר. "החלטנו לחכות ולראות מה יהיה עם הדרישות שלנו. המשא ומתן שיו"ר ההסתדרות, עופר עיני ניהל היה משמעותי. רק אחרי ההצבעה נוכל להגיד אם אנחנו מרוצים".

 

לדברי השר יולי אדלשטיין מהליכוד, "יש הצעה תקציבית ששונה מאוד מההצעה הראשונה שהתפרסמה. בניגוד להצעה הראשונה שהיתה לא ראויה, ההצעה כרגע השתפרה ואני בטוח שעוד תשתפר. אני אצביע על תקציב סביר, שייקח בחשבון הן את המצב הכלכלי בעולם והן את מצב חשבון השכבות הנמוכות".


הפגנת מרצ מול ישיבת הממשלה (צילום: דודי ועקנין)

 

"גם שלי שתי שלוש עזים, יש צחנה מהדיר"

חברי הכנסת של מרצ הצטרפו בצהריים להפגנה של כמה עשרות מחברי המשמרת הצעירה של המפלגה, במחאה על הפגיעה בשכבות החלשות. "אנו חוגגים את חג העז שהצליחה לרמות את כולם", אמר ל-ynet ח"כ אילן גילאון.

 "הגזירות יפגעו גם במעמד הביניים וגם בחלשים. אנחנו בעד הטלת מיסים אבל בצורה שונה לגמרי. מה שקורה כאן זאת מלחמת מעמדות, אולגירכיה אכזרית".

 

יו"ר מרצ, חיים אורון (ג'ומס), התייחס גם הוא לחיות: "מניסיוני כחקלאי - דיר עזים, גם אם מוציאים ממנו שתיים-שלוש עזים, עדיין עולה ממנו צחנה. יש תקציב גרוע מאוד, אין דמיון בין מה שראש הממשלה אמר שיעשה לבין מה שקורה בפועל. ננהל בכנסת מאבק כדי להפיל את התקציב, גם עם חלקים מהקואליציה הנוכחית", הבטיח אורון.

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לנדבר. לארוז חפצים
צילום: גיל יוחנן
ישי. מאבק של כולנו
צילום: גיל יוחנן
נתניהו. הצעה שונה לגמרי
צילום: גיל יוחנן
ברק. נמצאו כוחות הנפש
צילום: דנה קופל
מומלצים