שתף קטע נבחר

בלינקוב זעם: "מנסים לקנות את עיני"

הממונה על התקציבים באוצר, בלינקוב אמר ליועץ המשפטי לממשלה "אל תהיה פראייר, הוא אדם לחיץ", כאשר דיבר על הקיצוץ בתקציב. בלינקוב טוען שלא התכוון לנתניהו ושהדברים הוצאו מהקשרם. עוד הוא רמז שמנסים לשחד את עופר עיני

הקרב על התקציב מתלהט, וברקע נשמעים דברים קשים מצד ראשי האוצר על בכירי הממשלה. הממונה על התקציבים באוצר, רם בלינקוב, נקלט במיקרופונים של ערוץ 10 אומר ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז: "זה לא יכול להתנהל ככה מני. אל תהיה פראייר, הוא לחיץ, הוא אדם לחיץ". אחר כך הכחיש בלינקוב שהתכוון לראש הממשלה, בנימין נתניהו או לכל אישיות פוליטית אחרת והוסיף ש"הדברים הוצאו מהקשרם"; באוצר מהאוצר נמסר כי מזוז העיד על כך בישיבת הממשלה.

 

בהמשך, נקלט כשקבל בפני מזוז על הדרישה לקבל תוספת שכר לחלק מעובדי בקופת חולים כללית: "הוא שם לי (יועצו של נתניהו, אורי יוגב) למשל דרישה לקבל תוספת שכר לחלק מהעובדים בקופת חולים. וזה חלק מההסכם בעסקת חבילה? זאת אותה קופת חולים שמבקשת ממני סיוע ב-500 מיליון.

 אז בגלל שהם רוצים לקנות את עופר עיני. אתה יודע מה אמרתי להם? פה ראש ממשלה הלך הביתה על דברים יותר פחותים. מה? זה שוחד?"

 

הדיון נמשך ונמשך

שרי הממשלה דנים באישור התקציב וחוק ההסדרים עוד משעות הצהריים, כשברקע עולות טענות נגד הסעיפים השונים בהצעת התקציב, חוק ההסדרים ואף בנוגע לאופן ניהול המשא ומתן עם הסתדרות והארגונים הכלכליים. זאת, כשעיקר הביקורת מגיעה מפקידי האוצר ומלשכת התיאום של הארגונים הכלכליים.

 

באוצר זועמים על עסקת החבילה הנרקמת, במידה רבה מעל לראשם, בדיונים של ההסתדרות וארגוני המעסיקים עם יו"ר הוועדה המייעצת של המועצה הלאומית לכלכלה והיועץ הכלכלי הבכיר לראש הממשלה נתניהו, אורי יוגב.

 

עוד קודם לכן, הלילה, נועד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שר הביטחון אהוד ברק, בניסיון נוסף לגשר על הפערים. בפגישה בה השתתפו גם שר האוצר, יובל שטייניץ, והרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי סוכם כי תקציב הביטחון לא יקוצץ - אלא ייגדל בכמיליארד שקלים.

 

בתום דיונים אינטנסיביים מול יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ומול יו"ר לשכת התאום של הארגונים הכלכליים, שרגא ברוש, נדמה היה אמש שהושגו הבנות שקטות באשר לעסקת החבילה, שתכלול הסרת גזרות מצד האוצר ומניעת פיטורים נרחבים במשק על ידי המעסיקים, כמו גם הרחבת זכות ההתארגנות. ההסתדרות מצדה תסכים לפגיעה מסוימת בזכויות העובדים בדמי ההבראה ובסעיפים נוספים, כדי להימנע מהקפאת שכר.

 

עם זאת עסקת החבילה הנרקמת נמצאת על סף פיצוץ, על רקע חילוקי דעות עמוקים בין האוצר לבין ברוש.  באוצר עומדים על הותרת ביטול החשבוניות הידניות (סעיף החשבוניות הפקטיביות) בחוק ההסדרים, בעוד שהתעשיינים אינם מוכנים לכך. לטענת האוצר, הוצאת הסעיף משמעותו אובדן הכנסות של 6 מיליארד שקלים למדינה עקב העלמות מס.

 

על דרישת התעשיינים הגיב שר האוצר, יובל שטייניץ, "לא אתן יד לשחיתות ולפגיעה בשלטון החוק, כאשר התעשיינים מבקשים מאתנו היתר שימוש בחשבוניות ידניות, הגורר שימוש בחשבוניות פיקטיביות והעלמות מס".

 

אך האוצר והתעשיינים לא לבד באכזבתם  מהעסקה המתגבשת. גם ראשי השלטון המקומי הודיעו שישביתו מחר את מערכת החינוך על רקע הקיצוץ התקציבי הצפוי. עם זאת השביתה לא תתקיים בירושלים וב-14 הערים הגדולות, פרט לרמת-גן.

 

בהכנת הידיעה השתתף צבי לביא 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממונה על התקציבים באוצר. רם בלינקוב
צילום: דודו אזולאי
מומלצים