שתף קטע נבחר

קרב התקציב: עימות בין נתניהו לאשכנזי

הישיבה המרתונית של שרי הממשלה הניבה עימות מביך בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי. אשכנזי: "אנשי קבע אינם עובדי קבלן". נתניהו: "לא מקבל את זה שמערכת הביטחון לא יכולה להתייעל". אשכנזי: "אל תקבל". בסוף הרמטכ"ל התנצל

ישיבת הממשלה הארוכה עדיין לא הולידה תקציב חדש, אבל כבר הניבה היום (ג') עימות מביך בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי. הרמטכ"ל אמר ש"אנשי הקבע אינם עובדי קבלן". ראש הממשלה השיב: "אני לא מקבל את זה שמערכת הביטחון לא יכולה להתייעל. כל מערכת יכולה וצריכה להתייעל". הרמטכ"ל לא נותר חייב: "אז אל תקבל".

  

העימות פרץ לאחר שאגף התקציבים באוצר הציג שקף על תעריפי הפרישה של אנשי קבע.

 ככל הנראה מדובר בשקף שהציג גזירה שלא היתה אמורה לעלות, על-פי סיכומים שהושגו בין ראש הממשלה, שר הביטחון, שר האוצר ורב-אלוף אשכנזי בדיון הלילי. הרמטכ"ל נטל את רשות הדיבור ואמר: "משרתי הקבע הם לא עובדי קבלן. הם לא עובדים בצבא. הם משרתים את המדינה. זה לא נכון, זה לא בסדר לפגוע בזכויות הפנסיה שלהם".

 

שר האוצר ענה לו: "אם יש משרת קבע שהוא רופא או מהנדס והגיע ל-45 ורוצה לעזוב לאזרחות, אז הוא יקבל את הפנסיה שלו רק בגיל 61 והוא לא צריך להיות שונה מכל אזרח במדינה". ראש הממשלה אמר: "אני בן 60 ואהוד ברק מתכנן להשתתף בבחירות ב-2018 ואף אחד מאיתנו לא מבקש לקבל את הפנסיה. אני לא מקבל את הדברים של הרמטכ"ל. יש לי הערכה גדולה לאנשי הקבע, שיסודות ביטחון המדינה מוטלים על הכתפיים שלהם, אבל אין מערכת שלא יכולה להתייעל ואין סתירה בין הדברים".

 

נתניהו הוסיף: "אין סיבה שצבא הקבע ומערכת הביטחון לא יתייעלו". 

 

הגיעו לסיכום

התקרית הסתיימה בסיכום בין הרמטכ"ל לשר האוצר, יובל שטייניץ. על-פי סיכום זה יכין הרמטכ"ל בתוך שלושה חודשים תוכנית להעלאה הדרגתית של גיל הפרישה לפנסיה מצה"ל. התוכנית תוצג בפני שר האוצר ואם יהיו מחלוקות נוספות היא תועבר להכרעת ראש הממשלה. אחרי הסיכום נכנס הרמטכ"ל לחדרו של ראש הממשלה - שם התנצל בפניו.

  

בשלב זה נמשכים העימותים בתוך ישיבת הממשלה, גם בנוגע לתקציב הביטחון. לא ברור עדיין אם הסיכום מהלילה בין נתניהו, ברק ושטייניץ אכן ייושם במלואו, ואם אכן תקציב הביטחון ייגדל בכמיליארד שקלים בשנה הבאה, כפי שנקבע.

 

ראש הממשלה נתניהו עצמו שהה במשך השעות הערב מחוץ לחדר הישיבות בניסיון לקדם את עסקת החבילה במשק

 מול יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. בזמן היעדרותו ניהל את הישיבה המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום. על פי ההערכות, הדיון עתיד להימשך לתוך הלילה בשתי חזיתות - האחת סביב עסקת החבילה במשק והאחרת סביב השרים המעלים השגות על הגזירות.

 

במתנגדים: שר החינוך, גדעון סער, שרת התרבות והספורט, לימור לבנת, שר הטכנולוגיה והמדע, דניאל הרשקוביץ ושר הפנים, אלי ישי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא מקבל את זה. נתניהו
צילום: רויטרס
אשכנזי בסוף התנצל
צילום: דודי וקנין
מומלצים