שתף קטע נבחר

התמ"ת מתנה מענקים בשמירה על זכויות עובדים

המשרד החל בפיילוט על שתיים מתוכניותיו למלחמה באבטלה, במסגרתן המעסיקים יתחייבו לא להפר דיני עבודה. מדובר במפעלים הזקוקים למענק שאינם זכאים במסלולי סיוע אחרים של המשרד

משרד התמ"ת יתנה מתן מענקים למפעלים במסגרת מסלולי החופשה ללא תשלום בשמירה על זכויות העובדים. ל"כלכליסט" נודע כי שר התמ"ת בן אליעזר אישר את התוכנית, והיא תחול על שני המסלולים שמתכנן המשרד לפתוח במסגרת התוכנית למלחמה באבטלה.

 

 

ההתניה מופעלת כבר כפיילוט במענקים שמקבלים מפעלים במסגרת מסלול התעסוקה של מרכז ההשקעות של המשרד, הנמצא כעתה בשלב המכרז - שבו מפעלים פונים בבקשה לתמיכות. במסלול זה, המתוקצב ב-200 מיליון שקל, המדינה מסבסדת שכר עובדים חדשים למשך 30 יום, בדגש על המגזר החרדי והערבי בפריפריה.

 

האישור שנתן בן אליעזר יחיל את הפיילוט גם על מסלול החמ"ת (חופשה מוסכמת ובתשלום) ומסלול המפעלים מחוללי שינוי. מסלול החמ"ת יאפשר מעבר לשבוע עבודה בן ארבעה ימים, כדי לאפשר למפעלים להתמודד עם הקטנת הייצור ועם הירידה בביקושים.

 

במסגרת המסלול תממן המדינה כחודשיים וחצי עבודה לעובד בשנה, בהיקף תקציבי של 12 אלף שקל לעובד. האוצר כבר העביר 150 מיליון שקל לתמ"ת, ובמשרד מבקשים עוד 200 מיליון שקל להרחבת המסלול, שיופעל בפריפריה ובמוקדי אבטלה. בהמשך תישקל הרחבתו לענפי השירותים.

 

תמיכה בהשקעות בפריפריה

מסלול מפעלים מחוללי שינוי נועד לתמיכה בהשקעות גדולות בפריפריה. בין האוצר לתמ"ת הושג סיכום כי המסלול יתוקצב בכ-300 מיליון שקל, והמדינה תיתן מענקי הון בהיקף של עד 25% מסכום ההשקעה הכולל של הקמת מפעל תעשייתי. גורמים בתמ"ת מעריכים כי בכל המסלולים ייכללו לפחות כעשרת אלפים עובדים.

 

לפי תוכניתו של בן אליעזר, מפעל שיבקש מענק יצטרך להוכיח כי שמר על זכויות עובדים לפי דיני עבודה (כולל הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה) ולהתחייב להמשיך בכך. במשרד התמ"ת יבדקו שמצב זה אכן מתקיים. כמו כן, המעסיק יחתום על תצהיר שהוא לא הורשע או נקנס בגין עבירות על דיני עבודה או מרמה, ומינהל הסדרה ואכיפה במשרד ייאמת זאת.

 

הקריטריון הוא להרשעה המתייחסת לשלוש השנים האחרונות שקדמו לבקשה, וליותר מחמש הפרות של דיני העבודה או קנסות בגין עבירות כאלו.

 

בתמ"ת אומרים כי מכיוון שמדובר בפיילוט, הוועדה המאשרת את הבקשות יכולה לדחות או לאשר בקשה לא רק לפי הקריטריונים הללו, אלא גם לפי ההתנהלות של המעסיק כלפי עובדיו וכן בהתחשב ביחס בין היקף הפעילות והפרת דיני עבודה. בשבוע הבא ייצאו הוראות מנכ"ל למסלולים אלו, ולאחר כמה חודשים ייבדק היישום שלהן והיענותם של המעסיקים לתוכנית החדשה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר התמ"ת, בנימין בן אליעזר
צילום: AFP
מומלצים