שתף קטע נבחר

לבני: תקציב רע לתפארת אושר בגועל נפש

יו"ר האופוזיציה לא חסכה בביקורת חריפה על "מניפולציה ושקר, חולשה וזגזוג" בדרך לאישור התקציב: "התברר שאין ממשלה אחראית בישראל. לעזאזל הציבור, לעזאזל מעמד הביניים, לעזאזל השכבות החלשות, יחי התשלומים הסקטוריאליים"

"תקציב רע לתפארת" - במלים אלה הכתירה יו"ר האופוזיציה, ציפי לבני, את תקציב המדינה ועסקת החבילה שאושרו בממשלה הבוקר, או כפי שהיא כינתה זאת - "הגועל נפש התקציבי". היא הוסיפה כי "ההתנהלות סביב דיוני התקציב הייתה בלתי נסבלת". 

 

הממשלה אישרה את עסקת החבילה עם ההסתדרות והאוצר, הכוללת בין היתר קיצוץ של מיליארד וחצי שקל בשנתיים הקרובות מתקציב הביטחון, וכן גזרות לא פשוטות - במטרה להנהיג קיצוץ רוחבי של 5% בכל משרדי הממשלה, ולאתר מקורות תקציביים בסך של 14 מיליארד שקל. ארבעת שרי ש"ס הצביעו נגד העסקה. יתר 26 השרים, בהם חברי העבודה וישראל ביתנו וכן שר החינוך גדעון סער, שבשבועיים האחרונים ניהל מערכה מתוקשרת נגד הגזרות, הרימו ידם בעד.

 

סיעת קדימה התכנסה הבוקר לישיבה מיוחדת בנושא סביב תקציב המדינה והיערכות הסיעה לקראת המאבק בממשלה ובתקציב עם הבאתו לשולחן הכנסת. "עקבנו בהשתאות ואחרי זה בפלצות אחרי תהליך אישור תקציב המדינה", אמרה לבני בפתח הישיבה. "יש לנו ויכוחים ועמדות שונות עם הממשלה הזאת בנושאים מהותיים למדינת ישראל. עם זאת, אמרתי בקולי שאם יש נושאים שבהם הממשלה תנהג נכון, אנחנו ננהג כאופוזיציה אחראית".

 

"אבל אז הסתבר שאין ממשלה אחראית בישראל", הוסיפה, ותקפה בחריפות הן את דרך ההתנהלות והעברת התקציב, אותה כינתה "תרבות של מניפולציה ושקר וחולשה וזגזוג", וגם בתוכן התקציב: "רואים שלעזאזל הציבור, לעזאזל מעמד הביניים, לעזאזל השכבות החלשות, יחי התשלומים הסקטוריאליים". 

 

לבני, רוני בר-און ויואל חסון בישיבת הסיעה (צילום: דודי ועקנין)

 

לבני תקפה את הממשלה גם על ניסיונה להעביר בוועדת הכנסת החלטה שתאפשר לסגני שרים להצביע בוועדות הכנסת: "הממשלה, בחסות הגועל נפש התקציבי, ניסתה לעשות גם מחטף חוקתי בכנסת. השרים וסגני השרים לענייני כלום יתכבדו ויחליטו אם הם רוצים להיות בממשלה

או בכנסת. יש פה עניין של הפרדת רשויות".

 

ח"כ שלמה מולה אמר היום כי "הממשלה אישרה את התקציב הגרוע בתולדות המדינה. ביבי הבטיח להיות הקברניט שיביא את הכלכלה לחוף מבטחים אך הוא לא מצליח לשייט במים הסוערים ומוביל את המדינה לאבדון".

 

יו"ר מרצ, ח"כ חיים אורון, הגיב אף הוא בחריפות על אישור התקציב: "הממשלה מרמה את הציבור באמצעות משחק הכנסת והוצאת העיזים, ומטילה עליו גזרות קשות בצורת העלאת המע"מ והקיצוץ הרוחבי שאת השלכותיהם ספק אם ניתן יהיה לתקן. כל זאת תוך שיבוש דרכי הניהול, הפרטת האוצר, והעברת ניהול המדיניות ליועצים הפרטים של ראש הממשלה. אין

ספק שאישור התקציב יביא לשרידות הממשלה, אך להמוני האזרחים ובתוכם המבוטלים הרבים, אין בתקציב זה כל בשורה".

 

בליכוד לא נשארו חייבים, נוכח הביקורת הקשה: "לבני, בר-און וראשי קדימה, שהשאירו אדמה חרוכה ומשק קורס, הם האחרונים שיכולים להטיף - ייקח עוד שנים לתקן את נזקיהם האדירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בלתי נסבל: לבני
צילום: דודי ועקנין
מרמים בעיזים: אורון
צילום: ירון ברנר
מומלצים