שתף קטע נבחר

"עדיף נקודות זיכוי על ניכוי הוצאות ממס"

סמנכ"ל רשות המסים אמר בוועדה למעמד האישה כי הרשות מעדיפה לפצות נשים עובדות על הוצאות טיפול בילדים במתן נקודות זיכוי. לדברי מומחים שדיברו בוועדה, שיטת הזיכוי עדיפה מבחינה מקצועית ומהותית

רשות המסים מעדיפה לפצות נשים עובדות על הוצאות טיפול בילדים במתן נקודות זיכוי על פני ניכוי ההוצאות מהמס. כך אמר היום (ד') סמנכ"ל הרשות והממונה על החקיקה, גידי בן זכאי, בישיבת הוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת, אשר בחנה חלופות להכרה בהוצאות הטיפול בעקבות פסק הדין של בית המשפט העליון.

 

 

בן זכאי אמר ל-ynet כי נכון לעכשיו, לא תיכלל בחוק ההסדרים הצעת האוצר לתקן את פקודת מס הכנסה כך שהוצאות על טיפול בילדים לא יוכרו, וגם

לא הוצאות נסיעה למקום העבודה ובחזרה. הצעת התיקון הופיעה בהצעת החוק שחולקה לשרים ופורסמה בשבוע שעבר.

 

בן זכאי תמך במומחים שהופיעו בוועדה והעדיפו את חלופת נקודות הזיכוי. לדבריו בפני הוועדה, "מנגנון הזיכוי פשוט, יעיל ועדיף מבחינה מקצועית במסגרת מגבלות התקציב. הזיכוי הוא פרוגרסיבי בסכום גבוה ככל שההכנסה יותר נמוכה. הניכוי מבזבז משאבים בעוד שהזיכוי מבטיח שכל שקל יגיע למטרתו".

 

עם זאת, ציין בן זכאי, כמו המומחים, כי שני שלישים מהנשים העובדות לא ייהנו גם מההטבה הזאת, כי הכנסתן מתחת לסף המס, "אבל ניתן לפצות אותן במענקי מס הכנסה שלילי", לדבריו.

 

"ניכוי ההוצאות ייטיב עם המשפחות העשירות"

הוועדה לא דנה בהחלת דין הרציפות על הצעת החוק הפרטית להכרה בהוצאות על טיפול בילדים, שמונחת על שולחנה לאחר שעברה בקריאה ראשונה בכנסת הקודמת. החוק מציע ניכוי ההוצאות ממס, או מתן נקודות זיכוי או מענקי המס השלילי. גדעון סער (ליכוד), היום שר החינוך יזם את החקיקה, ואחד החותמים על החוק הוא כיום שר האוצר - יובל שטייניץ .

 

המשפטנית והמומחית למיסוי ד"ר צילי דגן אמרה לוועדה כי שיטת ניכוי ההוצאות מהמס תיטיב עם המשפחות העשירות, ותעודד הקמת מעונות יוקרתיים לילדים מיוחסים. אם יוחלט לאמץ את השיטה, היא מציעה לקבוע תקרה להוצאה המוכרת, ולא להכיר בהוצאה על החזקת הילד במעון יוקרתי.

 

לדברי דגן, היא מעדיפה את שיטת נקודות הזיכוי לפי המודל הפרוגרסיבי הנהוג בארה"ב בשיעור יחסי יורד ככל שההכנסה עולה. את הזיכוי יש להחיל גם על נשים במשרה חלקית באופן יחסי להיקף המשרה.

 

זיכוי יטיב גם עם זוגות חד-מיניים

לדברי הפרופ' לכלכלה אסף לחובסקי מאוניברסיטת תל-אביב, החוק של סער שנמצא בוועדה הוא החלופה הראויה לפסק הדין, כי יש בו איזון בין הניכוי לזיכוי. גם לדעתו, מנגנון ניכוי ההוצאות הוא פחות טוב משיטת נקודות הזיכוי. לדברי לחובסקי, שיטת הזיכוי תטיב עם המשפחה וגם עם זוגות חד-מיניים, בעוד שהניכוי טוב רק לאישה העובדת.

 

לחובסקי קרא לוועדה להמריץ את האוצר לבחון מחדש את הרלבנטיות של ההוצאות המוכרות שבחוק הנוכחי, למשל - איזו הצדקה יש להמשך ההכרה בנסיעות לחו"ל במחלקה ראשונה.

 

עו"ד מאירה בסוק, יועצת משפטית בארגון נעמ"ת, תרמה נימוק נוסף נגד שיטת הניכוי. "נישומים רבים מפחדים ממס הכנסה. הם לא ינצלו את השיטה אם יצטרכו לדווח על ההוצאות לפקיד השומה. אני חשבתי ללכת בעקבות פסק הדין ולבקש את הניכוי, אבל חברי הרתיעו אותי. הם שאלו למה לי להתחיל להתעסק עם מס הכנסה".

 

חברת הכנסת רונית תירוש (קדימה) תבעה לקדם את החוק של סער ולהשביח אותו בתהליך הכנתו לקריאה שנייה ושלישית. יו"ר הוועדה חברת הכנסת ציפי חוטובלי (ליכוד) הבטיחה דיון נוסף, והתחייבה שהחוק יושלם עד תום המושב בסוף יולי. ההליכים יתחילו לאחר שתיפגש בעניין זה עם שר האוצר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניכוי יטיב עם המבוססים
צילום: אביגיל עוזי
מומלצים