שתף קטע נבחר

בג"ץ למדינה: מדוע מתעכב פינוי מאחזים 5 שנים?

השר מופז הורה ב-2004 לפנות שישה מאחזים ביהודה ושומרון. "שלום עכשיו" עתרה לבג"ץ בדרישה לאכוף ההחלטה. כעת, המדינה תצטרך לנמק בתוך 90 יום מדוע המאחזים לא פונו

סוגיית אי-פינויים של המאחזים הבלתי חוקיים שבה ועולה בבג"ץ: בית משפט העליון הוציא היום (ד') צו על תנאי, המורה למדינה לנמק בתוך 90 יום מדוע אינה מפנה את המאחזים גבעת אסף, מעלה רחבעם, רמת גלעד, גבעת הרואה, מצפה יצהר ומצפה לכיש.

 

במאי 2006 הגישה תנועת "שלום עכשיו", באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, עתירה לבג"ץ בדרישה לפנות את ששת המאחזים. העתירה הוגשה לאחר שבשנת 2004 הנחה שר הביטחון דאז - שאול מופז - את הצבא, בלחץ האמריקנים, לפנות מאחזים אלו הנמצאים בשומרון וליד רמאללה.

 

תושבי המאחזים הגישו עתירות לבג"ץ נגד הפינוי, אולם אלו נדחו. לאחר שתפוגת הצווים פגה במאי 2006, הגישה תנועת "שלום עכשיו" את העתירה. בתגובה לעתירה הודיע שר הביטחון באותה תקופה, עמיר פרץ, שהוא מאריך בשנתיים נוספות את צווי הפינוי. פרץ הודיע כי הפינוי יעשה או דרך הידברות עם המתנחלים או בכוח. לאחר שקיבלו את תגובת המדינה החליטו העותרים למחוק את העתירה.

 

לאחר כשנה וחצי, בסוף שנת 2007, כאשר תנועת "שלום עכשיו" ראתה שהמאחזים לא פונו, הוגשה עתירה נוספת לבג"ץ בה ביקשו כי צה"ל יעמוד במילתו ויפנה את ששת המאחזים.

 

הזמן נמרח - הצו הוארך

בעקבות העתירה המחודשת, הודיע במאי 2008 שר הביטחון הנוכחי, אהוד ברק, כי הוא מאריך בעוד שנה את הצווים ושאם לא יגיעו להסכמות עם המתנחלים בדבר פינוי מרצון, המאחזים יפונו בכוח. שנה בדיוק לאחר מכן, ביקשה התנועה מבג"ץ לקיים דיון בנושא - לאחר שהמאחזים לא פונו.

 

במהלך הדיון, שנערך היום, הודיעה המדינה כי היא מאריכה בשנה נוספת את הצו,

אולם גם תשובה זו לא סיפקה את השופטים, שחייבו את המדינה להודיע בתוך כשלושה חודשים מה קורה עם הפינוי והאם ההידברות עם המתנחלים עלתה יפה.

 

בסיום הדיון אמרו עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה ל-ynet: "מדינת ישראל מפרה פעם אחר פעם את התחייבויותיה, לא רק בפני האמריקנים אלא גם בפני בית המשפט העליון. כנראה שאין ברירה אלא לחייב אותה באמצעות הליכים משפטיים לאכוף את החוק על עברייני המאחזים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
באדיבות שלום עכשיו
מאחז מצפה לכיש. אחד מהשישה
באדיבות שלום עכשיו
מומלצים