שתף קטע נבחר

האפיפיור בגדר ההפרדה: זה סמל ל"מבוי סתום"

בנדיקטוס ה-16 הגיע למחנה פליטים ליד בית-לחם, שם מתח ביקורת על גדר ההפרדה: "מתפללים לסוף העוינות שגרמה לבניית הגדר הזו". הפליטים העניקו לאפיפיור מפתחות של בתיהם שננטשו וקבלו נגד הגדר שפוגעת בחייהם

אחרי שביקר בבית-לחם הגיע אחר-הצהריים (יום ד') האפיפיור בנדיקטוס ה-16 לצד הפלסטיני של גדר ההפרדה - שם הוא מתח ביקורת על ישראל. האפיפיור אמר כי הגדר שישראל בנתה בגדה המערבית היא סימן ל"מבוי הסתום" שבינה לבין הפלסטינים. בנדיקטוס ה-16 קיבל בכפר אל-עאידה הסמוך לגדר מפתחות, בסימן המפתח שבו מחזיקים הפליטים המקווים לחזור לבתים אותם עזבו ב-1948.  

 

בנאום שנשא במחנה הפליטים הוא אמר: "משני צדי החומה, דרוש אומץ רב כדי להתגבר על הפחד וחוסר האמון. צריך כוח רצון ויוזמות לקראת התפייסות. אם כל צד יתעקש על עמדותיו, התוצאה יכולה להיות רק קיפאון. אנו מתפללים לסוף העוינות שגרמה לבניית הגדר הזו".


בנדיקטוס ה-16 בבית-לחם. ביקורת על גדר ההפרדה (צילום: רויטרס)

 

האפיפיור אמר עוד כי "המאמצים הדיפלומטיים יכולה להצליח, רק אם הפלסטינים וישראל עצמם יצליחו לפרוץ את מעגל האלימות".

 

הפלסטינים התלוננו: הגדר גורמת לסבל

תושבי מחנה הפליטים שליד בית-לחם שמחו על ההזדמנות שניתנה לאחר את בנדיקטוס ה-16. בשבועות האחרונים הוקמה במחנה ועדת הכנה מיוחדת לטיפול בביקור. הפליטים התלוננו בפני האפיפיור על הסבל הרב שגורמת גדר ההפרדה, הם הזכירו לו כי הוא מתארח כמה מטרים מהגדר שקורעת לדבריהם את המחנה. הם אמרו לאפיפיור כי כגרמני, הוא אמור להיות רגיש במיוחד לגדרות וכי לעומת גרמניה, שבה החומה בברלין נפלה - בשטחים היא עדיין קיימת.

 

שתי ילדות, נוצרייה ומוסלמית, שהוריהן כלואים בישראל העבירו לאפיפיור איגרת מ-11 אלף אסירים. "לישראל יש שליט אחד, לנו יש 11 אלף שליט", אמר מנחה הטקס. גם איגרת מטעמם של מגורשי כנסיית המולד הוגשה לאפיפיור.

 

דובר ועדת ההכנה לביקור במחנה הפליטים, מונג'ד ג'אדו, אמר כי הוא מקווה שהביקור והסיקור התקשורתי שהתלווה אליו יסייעו בהעלאת המודעות בעולם לסוגיית הפליטים ולסבלם, אך ברחוב הפלסטיני מבינים כי מדובר בעניין סמלי ושהזדהותו של האפיפיור, התפילה שעליה דיבר והייחול לכך שהם יוכלו לחזור לכפרי מוצאם לא ממש יחזירו אותם לחיפה, לעכו וליפו.

 

גם היום דיברו הילדים במחנה על המקומות שבהם גרו בני משפחותיהם לפני הקמת המדינה: "אנחנו ממלחה ואנחנו רוצים לחזור למלחה". הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, התלונן על כך שישראל מטרפדת את הקמת המדינה הפלסטינית בפעולותיה, בעיקר באזור ירושלים ואין ספק שמעבר לכרטיס שדפק האפיפיור בחלק הזה של ארץ הקודש, אופטימיות רבה לא ייקח עמו חזרה לוותיקן.

 

תרומת הוותיקן למחנה הפליטים

במהלך ביקורו ברשות הפלסטינים, תרם האפיפיור 70 אלף אירו לתושבי מחנה הפליטים אל-עאידה במהלך ביקורו במקום.

הממונה על הפליטים מטעם האו"ם, קרין אבו-זייד, הודיעה כי הכסף יושקע בבניית שלוש כיתות בבית הספר לבנים במחנה.

 

מוקדם יותר היום קרא בנדיקטוס ה-16 להסרת הסגר המוטל על רצועת עזה על ידי ישראל מאז השתלטות חמאס. "היו בטוחים בהזדהות שלי איתכם, לנוכח מאמצי הבנייה מחדש העצומים שלפניכם. תפילותי נשואות לכך שהסגר יוסר בקרוב".

 

האפיפיור הציג את עמדתו המוכרת בזכות מדינה פלסטינית: "הכס הקדוש תומך בזכות העם הפלסטיני למדינה ריבונית בארץ אבותיו, היושבת בביטחון ובשלום עם שכניה, בגבולות בינלאומיים מוכרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
האפיפיור בבית-לחם
צילום: AFP
שיירת האפיפיור ליד גדר ההפרדה
צילום: AP
מומלצים