שתף קטע נבחר

יוגב: זו עסקת החבילה הראשונה מאז ישראל קיסר

יועצו הקרוב של רה"מ אומר בראיון ראשון מאז חתימת עסקת החבילה בין הממשלה להסתדרות ולמעסיקים, כי אלה תרמו 2.5 מיליארד שקל לעסקה. אמנם פחות ממה שרצו באוצר - "אלא שהפעם זה היה מרצונם"

"בסופו של תהליך ארוך, נעשה כאן מהלך כלכלי מהרחבים והמהותיים שנעשו בכלכלת ישראל בחמש השנים האחרונות ואף יותר. התהליך הזה הוליד עוגן מרכזי של עסקת חבילה ראשונה במשק, מאז ימי ישראל קיסר בהסתדרות, בין הממשלה, המעסיקים וההסתדרות". כך אמר היום (ד') יו"ר הוועדה המייעצת של המועצה הלאומית לכלכלה, אורי יוגב, בראיון ראשון מאז נחתם הסכם עסקת החבילה במשק, אותה הוביל מול יו"ר ההסתדרות, עופר עיני.

 

 

"כל המחלוקות בעשרת הימים האחרונים", קובע יוגב, "מעבר לקשקושי האגו בעיתונים, נבעו מכך שראש הממשלה נתניהו החליט, שהמרכיבים המרכזיים של התוכנית יהיו עיסקת חבילה במשק והפחתת מס ההכנסה ליחידים וחברות, השנה ובשנה הבאה. העובדים תרמו לעסקה שני מיליארד שקל והמעסיקים - כחצי מיליארד שקל.

 

"זה אמנם פחות ממה שרצינו לקבל", הוא מודה, "אבל דומה למה שהממשלה קיבלה בחקיקה שביצעה ב-2003 בנושא הורדת השכר. אלא שהפעם, כלל לא מדובר בחקיקה, אלא בוויתור מרצון, דבר שלא קרה מעולם בישראל".

 

מה בדיוק ההישגים של ההסכם הזה מבחינתכם?

 

"הדבר המהותי ביותר שהממשלה קיבלה הן שלוש הרפורמות המרכזיות שעליהן בנויה התוכנית כולה: מינהל מקרקעי ישראל, הרפורמה בנמלים והרפורמה בחברת החשמל. זהו שינוי מהותי במשק. שלושתן נכללות בעיסקה. אלה הדברים שיקבעו כמה עמוק המיתון הנוכחי ואיך נצא ממנו. 

 

"נכון שעדיין צריך לסגור במו"מ את הפרטים, אבל יש הסכמה עקרונית של הממשלה וההסתדרות, ללכת על שלוש הרפורמות האלו תוך שלושה חודשים. רפורמת המינהל יצאה כבר למעשה לדרך". נתניהו, אגב, כינה את שלוש הרפורמות האלו בשיחות פרטיות כ"פסח מצה ומרור".

 

יוגב אומר עוד, כי "עסקת החבילה כוללת גם תוספת משאבים משמעותית, של 2.5 מיליארד שקל, למדען הראשי, לצורך חיזוק הטכנולוגיה וההיי-טק הישראליים וכן את חוק עידוד השקעות הון, המעודד השקעות חדשות בפריפריה, שיפוץ של כיתות לימוד - שיסייע לענף הבנייה - וסיוע מאסיבי לענף התיירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
קשקושי אגו. יוגב
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים