שתף קטע נבחר

קשר למהדרין

הראפר Y-Love נולד בארה"ב לאם פורטוריקנית ולאב אתיופי, והיום הוא גר צדק שעושה היפ הופ יהודי - איך הכל מתקשר?

"כולנו מקושרים איכשהו, אם נבין שכולם מגיעים מאותו המקום ומאותו המקור, נוכל למנוע את זיהום העולם - לא רק פיזית אלא גם מבחינה רוחנית. נוכל למגר את השנאה", אומר הראפר Y-Love כשהוא מתבקש לתאר את הרעיון שבבסיס הסינגל החדש "Make It" מהמיני-אלבום "Change". הוא אומר, והוא יודע על מה הוא מדבר.

 

Y-love (או בשמו האמיתי יצחק ג'ורדן) הוא בעצמו חולייה מקשרת בין עולמות. הוריו המנוחים הגיעו לארצות הברית מחלקים שונים של העולם - אביו אתיופי ואמו פורטוריקנית. למרות שאף אחד מהם לא היה יהודי, הוא החל לגלות התעניינות בעם ישראל ובדתו, ובגיל 21 התגייר כדת וכדין.

 

בשיחה עם ynet מספר הראפר על ילדותו בשכונה במזרח בולטימור, לא רחוק משכונות הפשע שמוצגות בסדרה "הסמויה". לדבריו, קולות ירי ברחוב לא היו נדירים. בגיל 7 צפה בטלוויזיה, ופרסומות אחת צדה את עיניו כשהסתיימה בברכה "פסח שמח". הוא ניגש לאמו ושאל אותה למשמעות המילים, והיא הסבירה לו מה שידעה משיחות עם קולגה יהודיה.

 

כשסיפרה האם לחברתה בעבודה על כך שבנה שאל לפשר החג, מיד הוזמנה המשפחה לליל סדר כהלכתו. מאז, וברבות השנים, הרומן של Y-Love עם היהדות הלך והתהדק. סבתו מצד אמו גילתה עניין רב בדת היהודית - ככל הנראה מאחר שמעסיקיו הראשונים של אביה היו יהודים - והיא רכשה עבורו בגיל 9 חנוכייה. כשגדל קנתה לו גם כיפה, ציצית וחפצי יודאיקה נוספים. הוא מצידו החל ללכת לתפילות וללמוד בבתי מדרש.


מחפשים את השינוי. Y-Love ו-DeScribe

 

לאחר שהתגייר נסע לישראל כדי ללמוד בישיבת "אור שמח" בירושלים. החברותא הראשונה שלו היתה ראפר מלונג איילנד שחזר גם הוא בתשובה. כדי לזכור בעל-פה חלקים מהגמרא, השניים החלו לשיר משניות וסוגיות שלמות בראפ, למורת רוחם של חלק מבאי בית המדרש. Y-Love מספר שהיו תלמידים

שטענו שמדובר בביזיון של התלמוד, אך התשובה של שני הלומדים היתה התקדמותם המהירה בלימוד, והעובדה שהרבנים העבירו אותם לשיעורים גבוהים יותר ויותר.

 

כשחזרו השניים לארצות הברית, הלכו לערב של במה פתוחה במועדון בניו-יורק ועלו לרבע שעה לשיר את מה שידעו - גמרא בפריסטייל. הקהל התלהב, ובסופו של דבר הם בילו שעתיים על הבמה. מנהל המקום ביקש להופיע פעם בשבוע באופן קבוע, ומאז הוא לא מפסיק לעשות היפ-הופ.

 

עם השנים הצטרף Y-Love ללייבל האמריקני "Shemspeed", שמתמקד במוזיקה יהודית, והתוצר האחרון שלו הוא המיני-אלבום שיצר עם DeScribe, (ומוצע כאן למכירה). הסינגל הראשון של השניים היה שיר הנושא, "Change". כמו אז, גם על הקליפ הנוכחי הופקד לני בס, שעבד בעבר עם אמני היפ-הופ מובילים כמו וויל סמית', טימבלנד ופנטזיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
y-love עם DeScribe. חברותא מוזיקלית
מומלצים