שתף קטע נבחר

מיאנמר: כתב אישום נגד מנהיגת האופוזיציה

שבועות ספורים לפני שצו המעצר הנוכחי נגדה הסתיים - תעמוד הפוליטיקאית לדין. היום היא תועבר לבית הסוהר הסמוך לינגון, לקראת פתיחת משפטה

מנהיגת האופוזיציה במיאנמר (בורמה לשעבר), כלת פרס נובל לשלום אונג סן סו-צ'י, הואשמה היום (ה') בהפרת תנאי מעצר הבית שלה, לאחר שגבר אמריקני שחה לאורכו של אגם בניסיון להסתנן לביתה - כך מסר עורך דינה. תקופת המאסר הנוכחית של סו-צ'י צפויה להסתיים ב-27 במאי, אך הרשעה בעבירה חדשה תאפשר להאריך את המאסר בחמש שנים.

 

משפטה צפוי להתחיל ביום שני הקרוב בית הדין המיוחד בכלא אינסיין שבינגון. סו-צ'י, הכלואה בביתה על שפת האגם מזה 19 שנים, הייתה אמורה להשתחרר ב-27 במאי. שתי עוזרות המתגוררות עמה בווילה, יועמדו אף הן לדין.

 

ביום רביעי האחרון עצרו אנשי החונטה הצבאית השולטת במדינה אזרח אמריקני, שניסה על פי החשד לצלוח אגם המוביל למתחם המגורים בו נתונה סו-צ'י. גופי התקשורת הרשמיים במדינה דיווחו כי האיש שהה בביתה במשך יומיים, ועזב עם שחר - בטרם שנמשה מהמים על-ידי כוחות הביטחון.

 

"הרשויות יעבירו את אנג סן סו-צ'י ושתי העוזרות לבית הסוהר המרכזי באינסיין - שם היא תועמד לדין בגלל האמריקני שנכנס לביתה", אמר נייאן ווין, דובר מפלגת "הליגה הלאומית לדמוקרטיה". דקות ספורות לאחר הודעתו, יצאה שיירת מכוניות משוריינות מביתה והגיעה אל בית הסוהר - אולם לפי שעה לא ברור האם הפוליטיקאית בין המכוניות.

 

בשבוע שעבר דווח כי הפוליטיקאית הנצורה אינה במצב בריאותי טוב, מכיוון שאינה מסוגלת לאכול. סייעת של רופאה האישי שהוזעקה לביתה, נאלצה לחבר את זוכת פרס הנובל לשלום לאינפוזיה, לאחר שלקתה בהתייבשות. 

 

סו-צ'י העבירה את מרבית השנים האחרונות במעצר בית בינגון, בירת מיאנמר לשעבר. החונטה מתירה לה ביקורים ספורים בלבד, רובם המכריע של רופאיה ופרקליטיה. מפלגתה זכתה ברוב מוחץ בבחירות הדמוקרטיות שנערכו במדינה בשנת 1990, אך החונטה, השולטת במדינה מאז 1962, לא אפשרה את חילופי השלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
תעמוד לדין. סו-צ'י
צילום: איי פי
אמריקני נכנס לבית ללא אישור. החונטה הצבאית במיאנמר
צילום: איי פי
מומלצים