שתף קטע נבחר

ישראל לראש ה-CIA: נתאם המהלכים על איראן

ראש סוכנות הביון, לאון פנטה, ביקר בישראל לפני כשבועיים עקב חששו שישראל תתקוף עוד לפני פגישת אובמה-נתניהו. הוא נועד עם בכירי המערכת המדינית-ביטחונית שהבטיחו: גם האפשרות לשימוש באופציה צבאית נגד איראן - יתואם

גורמים מדיניים וביטחוניים בכירים בישראל העבירו בימים האחרונים מסר לממשל אובמה, לפיו ישראל מתכוונת לתאם את כל מהלכיה בסוגיית הגרעין האיראני עם ארצות הברית. לדבריהם, התחייבות זו תקפה גם בנוגע לשימוש באופציה צבאית על-ידי ישראל לעצירת התוכנית האיראנית.

 

המסר הועבר במהלך ביקורו החשאי שערך בישראל ראש ה-CIA, לאון פנטה, לפני כשבועיים. בין היתר נועד פנטה עם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון ברק ועם ראש המוסד, מאיר דגן, ודן עמם בהערכות הקיימות בנושאי מודיעין שונים ובראשם תוכנית הגרעין האיראנית, חתרנותה של איראן במזרח התיכון ובנושאים הנוגעים לסוריה. בחלק מהפגישות נכח גם יועץ ראש הממשלה לביטחון לאומי, עוזי ארד.

 

הגורמים שנפגשו עם ראש ה-CIA התרשמו שהמטרה העיקרית של שליחותו, למרות שהוגדרה כביקור עבודה, היתה לוודא שישראל לא תפעל באופן עצמאי נגד איראן בערוצים השונים הפתוחים בפניה. הערכה זו נובעת מהעובדה שפנטה הגיע לביקור קצר לפני שראש הממשלה יוצא לוושינגטון, מחשש שישראל תנקוט בפעולה נגד איראן לפני שהסכמות בין נתניהו לאובמה יכבלו את ידיה. פנטה הבטיח שארה"ב תתאם את מהלכיה עם ישראל ולא תפתיע אותה במהלך הדיאלוג. בישראל חוששים שארה"ב תציע לאיראן עסקה, שבמסגרתה יתאפשר להם להמשיך להעשיר אורניום במהלך המשא ומתן.

 

הבכירים שנועדו עם פנטה הבטיחו לו שישראל לא תטרפד את הדיאלוג עם איראן ולא תנסה לקבוע עובדות בשטח ללא תיאום עם וושינגטון. זאת, למרות ששר הביטחון הצהיר כבר מספר פעמים בעבר שאסור להוריד שום אופציה מהשולחן בנושא האיראני וכי ישראל מייעצת לארה"ב לנקוט בגישה דומה.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. הדיאלוג לא יטורפד
צילום: רויטרס
פנטה. חושש מפעולה עצמאית
צילום: AFP
מומלצים