שתף קטע נבחר

דיווח: הדד-ליין האמריקני לאיראן - אוקטובר

בעיתונות בארה"ב דווח כי אם עד תחילת אוקטובר לא תקפיא טהרן את העשרת האורניום - יוטלו עליה סנקציות כלכליות קשות. לפני כן מתוכננת פסגה בין מנהיגי ארה"ב, סין ורוסיה

"הקפאה תמורת הקפאה", זוהי העסקה שמציבה ארצות הברית בפני איראן, כתנאי מוקדם להידברות ישירה. על-פי פרסומים בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", הצעת העסקה תעמוד בפני איראן עד תחילת אוקטובר, ולפיה אם תקפיא את העשרת האורניום - יוקפאו הסנקציות הכלכליות החדשות שמתבשלות נגדה.

 

על-פי הדיווח, ההחלטה האמריקנית נובעת - בין היתר - מהחשש בישראל, במצרים, בסעודיה ובמדינות המפרץ, שאיראן תמשוך

זמן בשיחות אינסופיות, בה בשעה שתמשיך לקדם את תוכנית הגרעין שלה.

 

קביעת אוקטובר כתאריך אחרון אינה אקראית. המאמץ הדיפלומטי האחרון ייעשה בשולי כינוס העצרת הכללית השנתית של האו"ם, שייערך בשלהי חודש ספטמבר. על-פי התכנונים, נשיא ארה"ב ומזכירת המדינה האמריקנית ייפגשו אז עם מנהיגי רוסיה וסין, שעד כה הביעו התנגדות להחרפת הסנקציות במועצת הבטחון. רק בשבוע שעבר הבהיר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי ארצו תומכת בלחץ על איראן, אך לא בסנקציות.

 

תאריך היעד אף נקבע בלו"ז האמריקני כדי לאפשר תמרון דיפלומטי של מספר שבועות לא מועט, לאחר הבחירות לנשיאות איראן - הצפויות להיערך ב-12 ביוני.

 

בכירים בממשל האמריקני הבהירו בתדרוכי רקע כי במהלך הדיאלוג של ארצות-הברית עם בנות בריתה האירופיות, נקבעו קריטריונים ברורים להערכת ההתנהלות של איראן, ולקבוע אם יש טעם להמשיך במאמץ ההידברות, או שיש לעבור למשטר סנקציות חריף יותר. בין אבני הבוחן שנקבעו היו נכונותה של איראן לאפשר לפקחי האו"ם לבצע גיחות פיקוח לכל אתרי הגרעין המצויים מחוץ לתחום, וכן נכונותה של טהרן לעסקת ה"הקפאה תמורת הקפאה".

 

מדד נוסף לקביעת רצינותה של טהרן יהיה ריסון התמיכה שלה בארגוני הטרור – חיזבאללה, חמאס וארגוניים אחרים בעיראק

ובמדינות נוספות.

 

הנשיא אובמה, ששיגר את ראש ה-CIA, ליאון פנטה, לשיחות בישראל כדי למנוע מירושלים לפעול עצמאית בנושא האיראני, הדגיש באחרונה כי הפתיחות של ארה"ב כלפי איראן לא תהיה בלתי-מוגבלת בזמן. מזכירת המדינה קלינטון אמרה בשימוע בקונגרס שהסנקציות המתוכננות יפגעו קשות בכלכלה האיראנית.

 

בנוסף ללחץ מצד ישראל ומדינות ערביות, מופעל על הבית הלבן לחץ מהקונגרס, שבו מוצגות הצעות חקיקה שיחייבו את הממשל להטיל סנקציות על חברות שייצאו נפט מזוקק לאיראן, הסובלת ממחסור במתקנים לזיקוק נפט ונאלצת לייבא 40 אחוז מהבנזין שלה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איראן תמשיך בשלה?
צילום: AFP
אובמה. מציב תאריך יעד
צילום: AP
מומלצים