שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  כלכלת גוש האירו התכווצה ב-2.5% ברבעון
  גם כלכלת האיחוד האירופי בכללותו רשמה קיטון בהיקף זהה, זאת עקב התגברות השפעת המיתון, בייחוד בכלכלות גדולות דוגמת גרמניה, ממנה הצטמצם באופן משמעותי הייצוא
  כלכלת 16 המדינות בגוש היורו התכווצה ב-2.5% ברבעון הראשון של 2009, לעומת הרבעון הרביעי, עקב התגברות השפעת המיתון, בין היתר בגרמניה, התלויה בייצוא. מדובר בשיעור ההתכווצות הגבוה ביותר מזה 13 שנה, מאז החלו להתפרסם לראשונה נתונים אלה.

   

  כלכלת גרמניה התכווצה ב-3.8% ברבעון הראשון

   

  הירידה בתוצר בגוש האירו נרשמת זה ארבעה רבעונים ברציפות. לאחר ירידות צנועות של 0.2% ברבעון השני והשלישי של 2008, ירד התמ"ג ב-1.6% ברבעון הרביעי.

   

  המיתון החריף בעקבות הירידה החדה בסחר העולמי, ויצואניות כמו גרמניה, הכלכלה הגדולה בגוש האירו, נפגעו מכך קשות. ברבעון הראשון התכווצה כלכלת גרמניה ב-3.8% בעקבות הירידה החדה בביקוש למוצריה.

   

  הירידה בגוש האירו ברבעון הראשון גדולה בהרבה מהציפיות, כאשר רק לפני מספר ימים צפו כלכלנים ירידה רבעונית של כ-2% בלבד. עם זאת, הנתונים על הפגיעה הקשה מהצפוי בייצור התעשייתי, שפורסמו ביום ד' האחרון, העלו חששות שגם הצמיחה תהיה נמוכה מהצפוי.

    

  היום נראה, כי אף מדינה באירופה אינה חסינה. יחד עם 11 המדינות שאינן כלולות בגוש האירו, קטנה כלכלת האיחוד האירופי ב-2.5% במשך הרבעון. בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשמה התכווצות של 4.4%, לעומת ההתכווצות ברבעון הקודם, שעמדה על 1.4%.

   

  הנפגעות הקשות ביותר באירופה הן לטביה וסלובקיה, שבשתיהן התוצר התכווץ ב-11.2% ברבעון. מבין הכלכלות הגדולות, פרט לגרמניה, נכנסה צרפת רשמית למיתון, לאחר שהתוצר התכווץ במשך ארבעה רבעונים ברציפות. בריטניה התכווצה ב-1.9% ברבעון הראשון, לעומת 1.6% ברבעון הקודם.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים