שתף קטע נבחר

יוסי פלד: "על אפי איתם לפשוט את מדיו"

ביקורת משמאל ותמיכה מימין בעקבות דבריו החריפים של תא"ל פיין נגד ויתורים בירושלים שהובאו באופן בלעדי ב-ynet. בכנס שהתקיים באוניברסיטת בר אילן מתח תת אלוף אפי איתם (פיין) ביקורת חריפה על העברת ירושלים ל"רוצח עלוב כזה, כמו ערפאת". אופיר פינס יעלה את הנושא בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת. דובר צה"ל סירב להגיב

תגובות נזעמות בשמאל ובמפלגות הערביות בעקבות דבריו של תת אלוף אפי איתם (פיין), שהובאו אתמול (יום ב') בלעדית ב-ynet. בכירים בעבודה ובמרצ קוראים לרמטכ"ל לפטר את איתם מייד מהצבא, בשל דבריו החריפים נגד התהליך המדיני ונגד ויתורים בירושלים. דובר צה"ל סירב להגיב לדבריו של תא"ל פיין. האלוף במילואים יוסי פלד אמר הבוקר בראיון לקול ישראל, כי על פיין לפשוט מייד את מדיו.
איתם, קצין במדים שהוזכר כמועמד אפשרי לרשימת המפד"ל, ניצל את הכינוס על זהות יהודית שהתקיים שלשום באוניברסיטת בר אילן, כדי לתקוף בשפה קשה את מדיניות הממשלה: "עצם זה שעומד רוצח עלוב כזה, כמו ערפאת, אשר לפני חמש שנים לא היה לו מקום להניח את הראש, לפני חמש שנים הוא לא היה פה בכלל ולא עלה בדעתנו לתת לו מדינה - לתת לו את ירושלים, היום זה כבר בטון. אי אפשר, אין סיכוי", אמר פיין.

"שום חיית אדם לא תקום עלינו"

פיין הוסיף: "מאיפה בא בכלל הרעיון הזה? אנחנו יצרנו אותו בזה שאנחנו לא מסוגלים להגיד במלוא קומתנו: הי עולם, זה המקום שלנו. למה? כי ריבונו של עולם, מי שסידר את העולם וקבע שזו חיה וזה אדם, זה יהודי וזה לא יהודי, קבע שהמקום הזה הוא שלנו. כשנדע להגיד את זה מקומת אדם, שום חיית אדם לא תקום עלינו". דבריו של תא"ל איתם התקבלו בתשואות סוערות על ידי הסטודנטים באולם.
פיין דיבר גם על העדר חלום משותף בישראל, שמוליד סיטואציה אשר בה חייל הנדרש על ידי פלסטיני, תוך כדי איום, למסור לו את נשקו האישי, תוהה בינו לבין עצמו למה שלא ימסור את הנשק, אם ממשלתו ממילא מסרה אלפי כלי נשק כאלה לפלסטינים, והייחוד של הנשק שלו הוא רק המספר האישי המוטבע עליו.
"ברור לגמרי שצה"ל יכול מחר, פיזית וצבאית, לכבוש את כל יהודה ושומרון וחבל עזה, ולגרש את כל האוכלוסייה משם בן לילה", הוסיף פיין. "אין שום בעיה לעשות את זה. יש לנו בעיה לרצות לעשות את זה. כאומה יש לנו מעצור. הוא בתוכנו, הוא קשור לאיך אנחנו תופסים את עצמנו, מי נהיה למחרת".
פיין תקף גם את האמריקניזציה בחברה הישראלית. "אם היחיד שלנו לא יידע להציג משהו שהוא מעבר לסטייקים, מכוניות, דיסקוטקים ופאבים, אז לאט לאט הפורמליות של מתן הפקודות והיכולת להניע אנשים למלחמה תלך ותתרוקן מתוכנה. היא תלך ותיתקל בקשיים, שייראו בהתחלה קלים, שוליים, אך לאט לאט יגרפו את כלל האנשים".
עם זאת, ציין פיין כי אין ספק שיש לציית לדרג המדיני עד תום, אך הוסיף כי "מי שחושב שאנשים יכולים ללכת למלחמה ללא חלום משותף, טועה".

פינס: "פיין לא יכול להמשיך להיות פוליטיקאי במדים"

יו"ר סיעת ישראל אחת, אופיר פינס, מתכוון להעלות היום את הנושא לדיון בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת: "אפי פיין לא יכול להמשיך להיות פוליטיקאי במדים, הבונה על גב הצבא את מעמדו בהנהגת המפד"ל. התבטאויותיו של פיין ממחישות את הצורך בחוק שיקבע תקופת צינון של שנה לקצינים בכירים המבקשים להכנס לפוליטיקה וימנע מהם את האפשרות להפוך את הצבא לכלי בשרות האינטרסים הפוליטים שלהם". פינס קרא לרמטכ"ל 'להסיק את המסקנות' לגבי מי שמנצל בצורה צינית את דרגותיו, ולהודיע לתא"ל פיין על הפסקת שרותו בצבא.
ראש מרצ, יוסי שריד, אומר ל-ynet: "הדברים שהשמיע אפי פיין הם חסרי תקדים בחומרתם, והם לא משאירים לרמטכ"ל ברירה אלא להורות לפיין לפשוט את מדיו מייד. פיין מעולם לא הכיר במגבלותיו כקצין, והוא תמיד היה פוליטיקאי במדים, מפד"לניק בראש חיילו. הדברים אמש בבר אילן הם ההסבר המוצלח והמשכנע ביותר, מדוע לא ניתן היה להעלות את פיין לדרגת אלוף".
ח"כ מוסי רז ממרצ אמר כי תא"ל במדים שנוקט בעמדה פוליטית כה ברורה נגד הממשלה ומוסיף התבטאויות מאוד לא דיפלומטיות נגד מנהיג של עם ערבי, צריך להיות מפוטר מהמערכת הביטחונית: "יכול מאוד להיות שזה מה שהוא מחפש, שיעיפו אותו מהצבא, כדי שיוכל לעמוד בראש המפד"ל. אבל הצבא לא יכול להרשות לעצמו קצין כזה. הפעם צריך להיפטר ממנו".

יהלום: "ההתקפות נגד פיין הן צביעות לשמה"

יו"ר סיעת המפד"ל, שאול יהלום, אמר כי "ההתקפות נגד תת אלוף אפי פיין הן צביעות לשמה". לדבריו, "הפגיעה בקידומו של פיין ללא כל סיבה מוצדקת, היא אנטי דמוקרטית ופסולה ולכן הגורמים בשמאל תוקפים אותו כעת על כל התבטאות".
ח"כ יגאל ביבי מהמפד"ל אומר כי "פיין הוא הלוחם היהודי הקלאסי. הוא גם לוחם מעולה וגם תלמיד חכם. אנו מקווים שהאנשים האטומים יפנו את מקומם בעוד חודש וחצי והוא ימונה לאלוף. הגענו למצב אבסורדי שמי שאומר שארץ ישראל היא הבית הלאומי שלנו, שהובטחה לנו על ידי הקב"ה, קוראים לו פאשיסט - ומי שחילל את שבת חנוכה במו"מ עם הפלסטינים וויתר על הר הבית דווקא בחג המכבים הוא הגיבור", אמר ח"כ ביבי.
ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל אמר כי "חבל שהשמאל ממשיך לרדוף את תא"ל פיין בשל דעותיו הציוניות-דתיות. אסור לסתום לקציני צה"ל את הפה בסוגיות יסוד מדיניות, ובלבד שברור שהצבא יבצע את החלטות הממשלה והכנסת. היו תקדימים רבים בהם הביעו קציני צה"ל דעות פוליטיות, ובכלל זה רב-אלוף אהוד ברק, שאמר בזמן שירותו על הסכמי אוסלו, שהחורים בהם גדולים מגבינה".

טיבי: "פיין הוא פאשיסט עם קבלות"

בסיעות הערביות מגיבים בחריפות לדברי פיין. יו"ר סיעת חדש, ח"כ מוחמד ברקה אומר: "האיש הזה כבר הוכיח בעבר רמה כזו או אחרת של מופרעות, זו לא רק קיצוניות אלא מופרעות, וזה לתפארתה של המדינה שאיש מופרע משמש בתפקיד בכיר בצבא, תפקיד שממנו הוא עלול לאיים על הבטחון, הסדר הציבורי והיציבות. לאיש עצמו יש להעניק את הטיפול הרלוונטי, אבל יש לוודא שרעיונותיו לא חלחלו עמוק לתוך הצבא שבימים אלה מיישם בשטחים מדיניות של הרג, שנגזרת מרוח הדברים שאמר פיין".
חה"כ אחמד טיבי מכנה את פיין 'פאשיסט עם קבלות': "לאפי פיין עבר עשיר בהתבטאויות מחליאות, גזען חסר תקנה שהחל לאחרונה בקמפיין פוליטי בוטה בדרכו להנהגת הימין הסהרורי בישראל, שדבריו מעוררים שאט נפש, ואני חרד כי זהו דיוקנה של הקצונה הבכירה הבנויה על שנאה והכחשת האחר".

הישאם עבדל ראזק: "שיבוא לבקר בירושלים בירת פלסטין"

גם ברשות הפלסטינית הגיבו לדבריו של תא"ל פיין: השר לענייני אסירים ברשות, הישאם עבדל ראזק, אמר ל-ynet כי "אין ספק שמדובר בעלוב נפש ובחולה נפש, אבל אני אומר לו שאנחנו נקבל אותו בזרועות פתוחות כשירצה לבקר בירושלים בירתנו הנצחית, שתוקם לכשיושג הסכם שיביא לנסיגתה של ישראל לקווי 67', אחרי פינוי ההתנחלויות ושיבת הפליטים לבתיהם".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמיקם חורש
פיין. לתת לרוצח את ירושלים?
צילום: עמיקם חורש
צילום: רויטרס
הר הבית. "המקום הזה שלנו"
צילום: רויטרס
ערפאת. "רוצח עלוב"
מומלצים