שתף קטע נבחר

מת מרדכי (מוקה) לימון, יוזם מבצע ספינות שרבורג

לימון מונה למפקד חיל הים כשהיה בן 26. כאשר הטילה צרפת אמברגו נשק על ישראל הוא יזם הברחת חלקי מטוסים ונשק לארץ וגם את מבצע הברחת הספינות מנמל שרבורג. הנשיא פרס: "הוא היה איש משכמו ומעלה, מפקד אהוב ונערץ"

האלוף (מיל.) מרדכי (מוקה) לימון, מפקד חיל הים בתחילת שנות ה-50 ומי שהגה בין היתר את הרעיון להבריח את הספינות משרבורג שבצרפת לישראל, הלך בסוף השבוע לעולמו והוא בן 85.

 

לימון נולד בפולין בשנת 1924. כשהיה בן 10 עלה לישראל ולמד ב"בית חינוך" בתל-אביב. בצעירותו הוא הדריך ב"פלי"ם" (פלוגות הים של הפלמ"ח), הפליג בשירות צי הסוחר הבריטי במלחמת העולם השנייה, פיקד על ספינות מעפילים. כשהיה בן 26 בלבד הוא קיבל דרגת אלוף ומונה למפקד הרביעי של חיל הים - תפקיד בו כיהן כמעט ארבע שנים.

 

בשנות ה-60 כיהן כראש משלחת הרכש של ישראל באירופה. פרטים רבים על שירותו למען ישראל נחשפו בספר "מוקה לימון" של העיתונאי מירון צור. במסגרת תפקידו, לאחר שצרפת הטילה אמברגו נשק על ישראל ב-1968, ניצל לימון את העובדה שלפני מלחמת ששת-הימים הוא קיבל רשות להנחית בצרפת מטוסים ישראלים לקבלת ציוד. בתיאום עם אל על גויסו מטוסים שהפכו למטוסי מטען וביותר מ-100 טיסות, מסביב לשעון, הועמסו על סיפונם נשק וחלקי חילוף למטוסים - אפילו כאלו שלא היה שייכים לישראל. בנוסף הוא גייס מדינה קטנה שתרכוש נשק ותחמושת מצרפת. הציוד הצבאי יצא באוניה מצרפת בארגזים.

 

אבל המבצע הכי מפורסם שבו היה מעורב לימון היה "מבצע שרבורג". בדצמבר 1969 הוחל במבצע "נועה", במהלכו "נמכרו" חמש ספינות לחברה מסחרית נורבגית לכאורה כדי להשתמש בהן לחיפוש נפט בים הצפוני. מאחורי החברה עמדו למעשה השירותים החשאיים של ישראל. ב-20 בדצמבר תוגברו בחשאי אנשי הצוות, ובליל חג המולד הפליגו הספינות במסווה של אימונים מנמל שרבורג לנמל חיפה.

 

עם גילוי יעדן האמיתי של הספינות גורש לימון מצרפת, וכן הושעו מספר קצינים צרפתים שסייעו למבצע. שר הביטחון דאז, משה דיין, תקף את הצרפתים: "החזרת לימון - הפגנה דרמטית של עוול מצד ממשלת צרפת".

 

עם חזרתו לארץ שמו הוזכר כמועמד למשרת מנכ"ל משרד הביטחון, אך הוא לא מונה לתפקיד. בדצמבר 1970 הוא מונה על-ידי השר שמעון פרס לחבר בצוות לשיקום הפליטים הערבים. יחד איתו היה בצוות מבקר המדינה כיום, מיכה לינדנשטראוס. מאוחר יותר מונה לימון לנציגו של הברון רוטשילד בארץ ולחבר מועצת החברה לישראל.

 

הנשיא וצה"ל מרכינים ראש

נשיא המדינה, שמעון פרס, פרסם הודעה מיוחדת עם היוודע דבר מותו של לימון: "תרומתו של מוקה לימון למדינת ישראל ולביטחונה

הייתה עמוקה באותו אופן שהייתה שקטה. הוא היה איש משכמו ומעלה, מפקד אהוב ונערץ. מוקה ידע להתמודד עם משברים ומצבים קשים ביותר, כמו למשל טיפולו האיכותי בספינות שרבורג. העם כולו צריך להצדיע היום לאיש זה, לאישיותו, לפועלו ולתרומתו."

 

דובר צה"ל פרסם הודעה שבה נאמר כי "צה"ל מצדיע לאלוף במילואים מרדכי לימון, על פועלו, מורשתו ותרומתו רבת השנים לבטחון מדינת ישראל".

 

האלוף לימון, שנפטר בארצות הברית, יובא לקבורה בטקס צבאי מלא. מועד הלוויה טרם פורסם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרדכי לימון. תרם רבות לביטחון המדינה
צילום: לע"מ
מומלצים