שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם

  האם הבדרן האנטישמי ירוץ לפרלמנט האירופי?

  דיידונה מ'באלה מ'באלה, קומיקאי צרפתי שהורשע על התבטאויות אנטישמיות, מוביל רשימה אנטי-ציונית המתמודדת בבחירות לפרלמנט האירופי. "יהודים בצרפת הם אזרחי המדינה, כיצד ייתכן שיהיו להם שתי מדינות", אמר ל-ynet דובר המפלגה, מארק רובר. "הם שבויים בידי הציונים; הם לא רוצים לתמוך בישראל"

  אם לא יצליחו השלטונות הצרפתיים למנוע זאת, בבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו ב-7 ביוני תתמודד רשימה צרפתית שחרטה על דגלה את המאבק בציונות. את הרשימה מוביל הקומיקאי הצרפתי דיידונה מ'באלה מ'באלה - אישיות ידועה ושנויה במחלוקת בצרפת - ובשבוע שעבר הגישה הרשימה את שמות מועמדיה לפרלמנט האירופי. לצד דיידונה, מוביל את הרשימה אלן סורל, חבר לשעבר במפלגת הימין הקיצוני הצרפתית "החזית הלאומית" של הלאומן ז'אן-מארי לה פן.

   

  למרות שמצעה של המפלגה מתייחס לציונים באופן מפורש ושלילי, מתעקש מארק רובר, דובר מפלגתו של דיידונה, כי לא מדובר במפלגה אנטישמית – ואפילו סבור שיהודים עשויים לתמוך בה.


  דיידונה וסורל (משמאל), בשבוע שעבר, לאחר הגשת הרשימה (צילום: רויטרס) 

   

  "יהודים וציונים זה שני דברים שונים", אמר רובר ל-ynet, בתום כינוס פעילים של המפלגה ב"תיאטר דה לה מן ד'אור", אולמו הקבוע של דיידונה בפריז. "יהודים בצרפת הם אזרחי צרפת. כיצד ייתכן שיהיו להם שתי מדינות? כמו שלבודהיסטים ולמוסלמים אין מדינה משל עצמם גם ליהודים לא אמורה להיות מדינה. למה שלחלק מאזרחי צרפת יהיו שתי מדינות ולחלק לא? אנחנו לא מצליחים להבין למה הציונים אומרים שהיהודים צריכים מדינה. גם היהודים כאן לא מבינים", הוא טוען, ומציין כי בין חברי המפלגה גם כמה יהודים.

   

  "בצרפת בפרט, ובאירופה בכלל, הלובי הציוני חזק מדי", מוסיף רובר. "צרפת אינה מדינה דתית ויש הפרדה ברורה בין דת ומדינה. לא ברור לנו כיצד ייתכן שהלובי הציוני מחזיק בכל כך הרבה כוח, ומדוע פוליטיקאים ואנשי תקשורת יוצאים מגדרם על מנת לרצות את הלובי הציוני. כתוצאה מכך חופש הביטוי הופך להיות מוגבל. אם אתה מבקר את המדיניות הציונית אתה הופך לפורע חוק. ישנם חוקים מיוחדים שחוקקו במיוחד עבורם, כדי שלא ניתן יהיה למתוח עליהם ביקורת".

   

  דבריו של רובר מתייחסים לעובדה שבעשור האחרון, הוגשו נגד דיידונה מספר תביעות על הסתה לשנאה נגד יהודים. ב-2002, אמר דיידונה לעיתון מקומי כי "היהודים הם כת, הונאה", ובשל אמירה זו הורשע בהסתה ונקנס. שנה לאחר מכן, נכנס דיידונה לאולפן תוכנית סאטירה פופולארית לבוש כחרדי, והצדיע במועל יד כשהוא קורא "ישרא-הייל". גם התבטאות זו הביאה אותו לבית המשפט - אך שם נמצא זכאי. מאז הוסיף דיידונה להסתכסך עם החוק הצרפתי ולפלוט התבטאויות אנטישמיות שבעטיין נקנס - בין השאר, הוא כינה את התאחדות הקהילות היהודיות בצרפת (הקרי"ף) "מאפיה" השולטת בצרפת, טען כי היהודים הם "סוחרי עבדים", ואף אירח במועדון שלו את מכחיש השואה רובר פוריסון.

   

  למרות שלל ההתבטאויות האנטישמיות, רובר גורס כי דיידונה לא מתמקד רק ביהודים. "בהופעות שלו הוא מבקר את כולם - מוסלמים, קתולים, צרפתים. אבל ברגע שהוא דיבר על הציונים העמידו אותו למשפט. הוא הפך לאיש הרע; הלובי הציוני הרים כמה טלפונים ופתאום לדיידונה היה פחות עבודה. אנחנו לא מקבלים את המונח 'אנטישמי', אין דבר כזה. זו בדיחה, המצאה של הלובי הציוני, שרוצה להפחיד את היהודים ובכך לשלוט בהם. בכל בתי הספר לומדים יהודים, בכל מקומות העבודה עובדים יהודים. אין בצרפת אנטישמיות. היהודים בצרפת שבויים על ידי הציונים; הם לא מעוניינים לתמוך בישראל אבל הלובי הציוני מכריח אותם. ברגע ששוטפים לך את המוח שלא אוהבים אותך - כמו שעושים הציונים - אתה מתחיל לחשוב ככה ולהרגיש שונה".

   

  - מה מצעה של המפלגה שלכם, מהן מטרותיה?

   

  "אנחנו רוצים שוויון וצדק בין האזרחים והקהילות בצרפת",מפרט רובר. "לא ייתכן שלקהילה אחת יהיה יותר כוח. ליהודים אמורה להיות אותה עוצמה פוליטית כמו כל השאר. כל שנה מתקיימת ארוחת ערב על ידי הקרי"ף, שאליה מגיעים כל הפוליטיקאים ואנשי התקשורת. בשבילנו כצרפתים זה לא יאומן: אנחנו מדינה קתולית וארוחה כזאת לא אמורה להתקיים".

   

  - ומה דעתכם על ישראל?

   

  "אני לא מבין מה זו 'מדינה יהודית'. ובאשר ליהודים שבחרו לגור בישראל - אני יכול להבין את זה שהם רוצים לגור בפלסטין ומכבד זאת - כל עוד הם יחיו שם ברב-תרבותיות".

   

  "מדובר באנטישמים לכל דבר"

  נשיא הקרי"ף, רישאר פרסקייה, דוחה בשאט נפש את דבריו של רובר. "זו לא הפעם הראשונה שדיידונה ותומכיו מדברים בגנות הקרי"ף. הם מסתתרים מאחורי המונח 'אנטי ציונות' אך מדובר באנטישמים לכל דבר, המחזיקים בסטריאוטיפים הישנים. דיידונה מנסה לעורר עימות בין הצרפתים ממוצא אפריקני לבין היהודים בצרפת, וגם טען שהיהודים הם האחראים לעבדים שהוחזקו בצרפת. זה מגוחך ואנחנו פועלים בדרכים שלנו על מנת לתקן את המעוות, אך לא נשחק לידיו. הוא רוצה שנבקש לפסול את הרשימה שלו בכדי לזכות בפרסום נוסף - אך לא נעשה זאת, בדיוק מהסיבה הזאת".

   

  ייתכן שהרשימה של דיידונה תיפסל גם בלי התערבות הקרי"ף. בתחילת החודש הודיעו גורמים בכירים בצרפת כי הם בוחנים את האפשרות למנוע בדרכים חוקיות מדיידונה ושותפו להתמודד בבחירות. ראש לשכתו של נשיא צרפת ניקולא סרקוזי, קלוד גואן, טען בראיון שהעניק לתחנת רדיו יהודית בצרפת כי דיידונה מנהל קמפיין אנטישמי במובהק. "אם המפלגה לא תיחסם - אני משוכנע שאזרחי צרפת יידחו אותה בקלפי", הוסיף.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  דיידונה. הורשע בהסתה ונקנס
  צילום: רויטרס
  פרסקייה. לא נשחק לידיו
  צילום: דנה צימרמן
  מומלצים