שתף קטע נבחר

ברק מנע סיור ח"כים בשטח הפלסטיני של חברון

חברי האיחוד הלאומי יגיעו לחברון ויסיירו מחר במערת המכפלה, במחאה על כך ש"נתניהו מקדם הקלות תנועה לפלסטינים". הם ביקשו אישור לסייר בחלק הפלסטיני. שר הביטחון התנגד: "צריך לשמור על הסדר הציבורי ולמנוע סכנה לשלום הציבור"

שר הביטחון, אהוד ברק, הודיע הערב (יום א') לחברי הכנסת מסיעת האיחוד הלאומי שלא ייאפשר להם לסייר מחר בשטח הפלסטיני בחברון (H1). עם זאת, הוא אישר להם לסייר באזור מערת המכפלה.

 

גורמי ביטחון אומרים בהתייחסם להחלטה כי "מדובר באיזון הנכון בין הצורך לאפשר הבעת דעה חופשית ואפשרות לנבחרי ציבור לסייר באזורים שונים לבין הצורך לשמור על הסדר הציבורי ולהימנע מעימותים מיותרים, המסכנים את שלום הציבור".

  

אנשי האיחוד הלאומי היו אמורים להיכנס מכיכר השוטר - כ-150 מטרים קדימה לתוך השטח הפלסטיני - ולחזוז חזרה. יו"ר האיחוד הלאומי, יעקב כץ (כצלה), אמר בתגובה:

 "יש להצטער על הסגנון הלא מכובד של שר הביטחון כאילו לא נתן אישור לחברי הסיעה לבקר בחברון המקראית המכונה H1. אישור רשמי נמצא בידינו, ולברק יש עדיין אפשרות לחזור לאישור המקורי. בכל מקרה, נהיה מחר בחברון".

 

בעקבות החלטת שר הביטחון אמר ח"כ מיכאל בן-ארי: "שוב הוכח שברק חזק רק נגד יהודים. המדיניות הגזענית של ברק, שנותן חופש תנועה לערבים אך שולל זאת מיהודים, לא תעבור". גן הוא הדגיש: "נגיע מחר לחברון".

  

בלב המחלוקת: הציר הבעייתי

אנשי האיחוד הלאומי מתכננים צעדה בחברון תחת הכותרת "נתניהו מקדם הקלות תנועה לפלסטינים". לטענתם, סידורי התנועה ביהודה ושומרון מפלים לרעה את היהודים.

  

מתנחלי חברון וקריית ארבע הציגו לחברי הסיעה מפה ולפיה 97% של העיר סגורים לחלוטין בפני יהודים, בעוד שבפני הפלסטינים סגורים חלקית בלבד 3% משטח העיר. עוד טוענים המתנחלים כי לרשות הציבור היהודי עומד ציר תנועה אחד ויחיד למערת המכפלה בעוד שלפלסטינים פתוחות מספר דרכים. הם טוענים כי תחום המחייה המצומצם של היהודים בחברון מאפשר לפגוע בהם ביתר קלות.  

 

בימים אלה אמור להיפתח לתנועה של פלסטינים ציר ציון שמוביל מקריית ארבע למערת המכפלה. הציר הזה היה סגור במשך תקופה ארוכה בגלל שורה של פיגועי טרור שהתרחשו בו. תושבי חברון וקריית ארבע מבקשים שלא לפתוח את הציר כיוון שלטענתם הדבר יביא לשפיכות דמים וסיכון חיי אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שר הביטחון, אהוד ברק
צילום: גיל יוחנן
לא יבקר בשטח הפלסטיני. ח"כ כץ
צילום: עמית שאבי
מפת אזור הסיור
באדיבות הישוב היהודי בחברון
מומלצים