שתף קטע נבחר

שש שנים לאחר שנעלמה: נמצאה גופת דנה בנט

בנט נעלמה בנסיבות מסתוריות באזור טבריה באוגוסט 2003, כשהיתה בת 18. כל מאמצי החיפוש אחריה העלו חרס - עד לפני כמה ימים, אז נמצאו עצמות אדם בגליל, ובבדיקת המכון לרפואה משפטית, זוהתה הנערה בוודאות. הבשורה המרה נמסרה להוריה, בעוד צו איסור פרסום הוטל על כל פרטי הפרשה

סוף עצוב לאחת התעלומות הגדולות של השנים האחרונות - אך סימני שאלה רבים עדיין תלויים באוויר. במשך שש שנים חיפשו בצפון הארץ אחר הצעירה דנה בנט, שנעלמה בנסיבות מסתוריות באזור טבריה כשהיתה בת 18. עד הרגע האחרון נאחזה אמה ויקי בכל שביב של תקווה, אך לפני כמה ימים נמצאו שרידי עצמות אדם בגליל - ובבדיקה התברר כי מדובר בשרידי גופתה של הבת דנה. לאחר שהאם קיבלה את הבשורה הקשה, התיר היום (ב') בית המשפט לפרסם את כי שרידי הגופה נמצאו.

 

נציגי משטרה הגיעו אתמול לביתה של האם והודיעו לה באופן רשמי כי בבדיקה שנערכה במכון לרפואה משפטית באבו-כביר עולה שהשרידים שנמצאו הן של בתה. היום נמסר לאם שהמשטרה והפרקליטות יתירו לפרסום כי הגופה נמצאה. האב, בנימין בנט, קיבל את ההודעה בארה"ב, והוא עושה את דרכו ארצה.

 

עובדת מציאת הגופה היא הפרט היחיד שניתן לפרסם. על יתר פרטי הפרשה מוטל צו איסור פרסום של בית משפט השלום בנצרת, ולכן בשלב זה לא ניתן להוסיף דבר לגבי מקום הימצאן של העצמות או נסיבות מותה של הנערה. החיפושים האחרונים, שבמהלכם נמצאו לבסוף עצמותיה של בנט, התנהלו תחת מעטה חשאיות, והשוטרים פעלו בביגוד אזרחי, באתר שהוקם במסווה של חפירות ארכיאלוגיות.

 

מהמשטרה נמסרה היום הודעה קצרה בלבד: "בימים האחרונים עסקו צוותי משטרה בסיוע גורמים נוספים בחיפושים אחר הנעדרת דנה בנט. בחיפושים אלה נמצאו שרידי גופה אשר על פי ממצאי המכון לרפואה משפטית הם שרידי גופתה של דנה בנט. המשטרה עדכנה את משפחתה של דנה בממצאים. המשטרה ממשיכה לחקור את נסיבות מותה".


חיפושים אחר הגופה. מסווה של חפירות ארכיאולוגיות (צילום: גיל אליהו)

 

במשך השנים חיפשו אחר בנט מאות שוטרים, פרשים, כלבנים ומתנדבים, בכמה מבצעי חיפוש שארכו ימים רבים. עד היום סירבה אמה של בנט לאבד תקווה. בתחילתו של אחד ממבצעי החיפוש אמרה האם, כי "דנה נמצאת בין החיים ואם היא שומעת אותי, שתדע שכולנו מחכים לה וכל כך רוצים שהיא תחזור אלינו. לא משנה מה קרה, תמיד נקבל אותה באהבה. ההיעלמות של דנה היא תעלומה מאוד גדולה, אף אחד לא יודע היכן היא, כך שכל מקום שבו יחפשו יוכל בהחלט להוביל לקצה חוט".

 

יצאה ממסעדה לבית דודה - ונעלמה

בליל ה-1 באוגוסט 2003, בין יום חמישי לשישי, יצאה דנה בנט מעבודתה במסעדה בטבריה לבית דודה. היא עלתה על מונית שירות וירדה ליד האיצטדיון העירוני, לא רחוק מביתה - ומאז נעלמו עקבותיה. שלושה חודשים לפני שנעלמה עברה דנה ניתוח לטיפול בכלי דם בראשה, ובעקבות זאת עברה טיפולים ונטלה תרופות.

 

סמוך לשעה שבה נעלמה בנט, דיווח חייל כי ערבים ניסו לחטוף אותו במכונית בצומת יקנעם. החייל הצליח לסכל את החטיפה כאשר דרך את נשקו ואיים על שלושת התוקפים, שנמלטו במכוניתם. לא ברור אם יש קשר בין המקרים.

 

מיד לאחר ההיעלמות פתחה המשטרה חיפושים נרחבים בהם השתתפו מאות שוטרים ואזרחים. החיפושים התמקדו תחילה במרחב שבין המושבה מגדל לכפר מרר.

 

האם ויקי תיארה אז את בתה כאדם שקול, שלא סביר שייעלם סתם כך ללא הסבר."דנה ילדה מיוחדת, אחראית מאוד", סיפרה. "כל דבר אצלה מחושב והיא שוקלת לפני כל צעד. היא לא אחת שמחליטה בשניות על כל שינוי. לפעמים אני אומרת שזה מוגזם מרוב שהיא אחראית. דנה מיידעת אותי תמיד על כל דבר, גם כשהיא יודעת שאני אכעס".

 

בחיפושים הממושכים עורבה אף המשטרה הפדרלית האמריקנית, ה-FBI, שכן בנט היתה אזרחית ארה"ב. חודש לאחר שנעלמה החליטה משפחתה לנסות ולקדם את החקירה באמצעות הצעת פרס כספי של 50 אלף דולר - אך גם הפרס לא הוביל למציאתה.

 

במהלך השנים הוחלפו מדי פעם בפעם צוותי החקירה, בין היתר כדי לרענן את כיווני המחשבה, והועלו ספקולציות שונות לגבי גורלה של הנערה. ב-2004 פירסמה המשטרה הנחת עבודה חדשה, בעקבות עבודתו של צוות חקירה מיוחד, לפיה יש קשר בין היעלמותה של בנט להיעדרותו של החייל גיא חבר שנעלם ב-1997, ולשלוש פרשות נוספות באזור הצפון: היעדרותו של חבר

קיבוץ גינוסר עירא גורביץ', שגופתו נמצאה ב-2003, היעדרותה של תיירת מצ'כיה בנחל צלמון ב-2003 ורציחתם של זוג מראש פינה ב-1994.

 

החיפושים חודשו עוד כמה פעמים בשנים האחרונות, בעקבות הערכות מצב נוספות שנערכו במשטרה, ולבקשת המשפחה. לאחרונה נערכו חיפושים בפברואר אשתקד, שוב באזור מגדל, ונבדק פרט שנמצא בתיקי החקירה. מאות שוטרים, פרשים, כלבנים ומתנדבים ערכו חיפושים, אך בסופו של דבר, גם אז לא נמצא במקום דבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דנה בנט. גופתה זוהתה
צילום רפרודוקציה
האם ויקי. קיבלה את הבשורה המרה
צילום: חגי אהרון
צילום: שאול גולן
בנימין בנט. בדרכו לארץ
צילום: שאול גולן
צילום: רוני שיצר
חיפושים אחר בנט (ארכיון)
צילום: רוני שיצר
צילום: ערוץ 2
מסעדת "ארזי הלבנון" בטבריה שבה עבדה בנט, וממנה יצאה זמן קצר לפני שנעלמה
צילום: ערוץ 2
מומלצים