שתף קטע נבחר

הצעת חוק: יוגבלו הפגנות מול בתי אישי ציבור

הצעת חוק ממשלתית דורשת להוציא רישיון לכל הפגנה מול בתי אישי ציבור, גם כשמדובר במפגין בודד. "אין מניעה מוחלטת של חופש הביטוי אלא רק פגיעה מסוימת", נכתב בהצעה שזכתה לביקורת בכנסת, אך עדיין אושרה בקריאה ראשונה

הסוף להפגנות מול בתי אנשי ציבור? מליאת הכנסת אישרה היום (ב') בקריאה ראשונה הצעת חוק שתגביל באופן משמעותי את האפשרות של אזרחים להפגין מול בתיהם של אנשי ועובדי ציבור. אם ההצעה תאושר בקריאה ושלישית, תהיה חובה להוציא רישיון להפגנה סמוך לבית מגורים כשמדובר בעניין ציבורי - גם כאשר מדובר במפגין אחד - ויוחלו סייגים ותנאים על נתינת רישיון מסוג זה.

 

על-פי פקודת המשטרה כיום, החובה לקבל רישיון להפגנה חלה רק על התקהלות של 50 בני אדם ומעלה. אולם הממשלה מעוניינת לשנות את המצב. "לצד חירות ההפגנה עומדת גם זכותו של אדם לפרטיות בביתו", נכתב בהצעת החוק. "גם זכות זו הוכרה כזכות חוקתית חשובה, מתוך הכרה כי בביתו - 'מקלטו האחרון' של האדם - מן הראוי שלא יהיה מוכרח להאזין לדעותיהם של אחרים אם אין הוא חפץ . לאדם יש זכות 'להיעזב לעצמו' בביתו הפרטי".

  

עוד נכתב בהצעת החוק הממשלתית כי "בשנים האחרונות אנו עדים להתגברות התופעה של עריכת הפגנות ומשמרות מחאה מול בתיהם הפרטיים של עובדי ציבור. הפגנות אלה, שמטרתן להשפיע על אותם אנשים לעשות מעשה או להימנע ממנו, מכוונות במקרים רבים גם כדי להטריד את אותם אנשים ואת משפחותיהם ולפגוע בפרטיותם".

 

בהצעת הממשלה נטען כי "ההסדר המוצע נועד לתת עדיפות לזכותו של אדם לפרטיות בביתו, בנסיבות שבהן אין מניעה מוחלטת של חופש הביטוי, אלא רק פגיעה מסוימת בחירות זו".

  

"זו הצעה ברוחו של שרון - סתימת פיות"

השר לביטחון פנים, יצחק אהרנוביץ', הציג במליאת הכנסת את הצעת החוק הממשלתית. אחריו דיבר ח"כ יריב לוין (ליכוד) שתקף במפתיע את ההצעה. "אני חבר בקואליציה, אך אני גם אזרח", הסביר לוין את דבריו בטענה שהיתה זו יוזמה של קדימה שאותה ירש הליכוד.

 

"מדובר בהצעה ברוח שאנחנו לא רוצים לראות כאן", הוסיף חבר הכנסת מהליכוד. "זו הצעה ברוח של אריאל שרון - של סתימת פיות - שלא מתאימה

לממשלה לאומית. זו חקיקה שאוסרת על אדם לעמוד עם שלט וזה לא דמוקרטי. מעל הצעת החוק יש כותרת: שקט, מגרשים". לוין וחברת סיעתו ח"כ ציפי חוטבלי נעדרו מן ההצבעה במחאה.

  

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) פנה במהלך הדיון לשר בני בגין, שישב במליאה, ואמר: "האם אתה מתנגד שאדם אחד עם שלט יעמוד מול ביתך?" אריאל זכה לחיזוק דווקא מהצד השני של המפה הפוליטית. ח"כ דב חנין (חד"ש) הוסיף: "זו הצעת חוק רעה במיוחד הפוגעת בחירות למחות ולהפגין. נכון תעשה הכנסת אם תעביר אמירה ברורה לממשלה: חוקים כאלה איננו רוצים לראות בבית הזה". אולם בסופו של דבר הצעת החוק אושרה ברוב של 19 תומכים מול שישה מתנגדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
המקלט האחרון. אהרונוביץ'
צילום: אתר הכנסת
סתימת פיות. לוין
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
פגיעה בחופש. חנין
צילום: עמית מגל
מומלצים