שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  בג"ץ: לתקצב גם אולפני גיור לא-אורתודוכסיים
  בעקבות עתירת התנועה הרפורמית קבעו שופטי בג"ץ כי על המדינה להעביר תקציבים לאולפני גיור פרטיים מטעם הרפורמים והקונסרבטיביים, כפי שמקבלים אולפנים אורתודוכסיים פרטיים

  אחרי ששלח אתמול את בתי הדין הרבניים להסביר מדוע פסלו את גיורי הרב דרוקמן, בג"ץ נדרש לסוגיה נוספת בעניין הגיור בישראל: שופטי בג"ץ פסקו הבוקר (יום ג') כי על המדינה לתקצב אולפני גיור פרטיים המופעלים על-ידי הזרם הרפורמי והקונסרבטיבי, בנוסף לתקצוב שמועבר דרך קבע למכוני הגיור האורתודוכסיים הפרטיים.

   

  "התנועה ליהדות מתקדמת בישראל" עתרה לבג"ץ, באמצעות עו"ד עינת הורביץ, בדרישה לתקצב אולפני גיור פרטיים מטעמם, שמאוחר יותר מפנים את הלומדים אל בתי דין עצמאיים של הזרמים הרפורמי והקונסרבטיבי. לטענתם, העובדה כי כיום רק הזרם האורתודוכסי זוכה לתיקצוב מהמדינה מהווה אפליה לרעתם, וכן עומדת בסתירה לחובת המדינה לחלוקת משאביה באופן שוויוני, בלא הבחנה על רקע השפקת עולם והשתייכות דתית. 

   

  המדינה טענה בבית הדין כי עיקר פעילות הגיור נעשית באמצעות מכוני הגיור הלא פרטיים, שממונים על-ידה בין אם מדובר בזרם האורתודוכסי ובין בזרמים אחרים של היהדות. עוד טענה כי התקציב המופנה לגופים פרטיים - שהוא נשוא העתיקה - עומד על סכום זעום של כמיליון וחצי שקל בלבד.

   

  כמו כן טענה המדינה כי קיימת שונוּת רלוונטית בין אולפני הגיור האורתודוכסים הפרטיים לבין יתר אולפני הגיור הפרטיים

  באופן המצדיק את ההבחנה הקיימת במתן תמיכות.

   

  הרכב השופטים, שכלל את נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש, והשופטות עדנה ארבל ומרים נאור, קבע כי בסיס השיקול שהציגה המדינה אינו מקיים את חובת השוויון וכי "המדינה איננה חייבת לתמוך במכוני גיור פרטיים ואולם, כל עוד היא בוחרת בדרך זו - אין היא יכולה ליתן עדיפות לגיור המועדף על ידה, ועליה לנהוג באופן שוויוני".

   

  מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, אמר כי "בעקבות הפסיקה החשובה יגבירו קהילות היהדות המתקדמת את מאמציהן לסייע לאלפי עולים להשלים את מסעם לארץ ישראל ולחיק העם היהודי. ערב חג השבועות – חגם של הגרים – אנו נושאים תפילה שכלל הזרמים, הקהילות ובתי הדין בישראל ישכילו להיענות למשימה היהודית והציונית החשובה של הגיור במידה דומה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים