שתף קטע נבחר

אחרי התפילה: סדנא על מניעת תקיפה מינית

המרכז לסיוע לנשים דתיות נפגעות תקיפה מינית יכשיר בחורי ישיבות הסדר להעביר סדנאות לתלמידים דתיים וחרדים. "בחברה הדתית והחרדית קל יותר לגבר לתקוף, בגלל ההפרדה בין המינים", אומרת מנהלת המרכז

בין שיעור גמרא לשיעור נוסף במוסר, יעברו בקיץ הקרוב תלמידים בוגרים בישיבות ההסדר קורס מיוחד במרכז לסיוע לנשים דתיות נפגעות תקיפה מינית. הקורס נועד להכשיר בחורי ישיבה להיות מנחים בסדנאות למניעת תקיפה מינית, אותן יעבירו בישיבות תיכוניות ובבתי ספר חרדיים. המטרה היא לתת בידי הנוער הדתי והחרדי כלים למנוע מקרים של תקיפה, ולדעת כיצד לפעול במקרים שהותקפו.

 

"יש מגיפה של תקיפה מינית של ילדים בישראל", מבהירה מנהלת המרכז, דבי גרוס. "המגפה קיימת בכל הסקטורים - גם בדתי וגם בחרדי. אנחנו מדברים על משהו מאוד רציני, שאני מאמינה שיהיה אפשר לצמצם אות משמעותית באמצעות הסדנאות האלה. אנחנו כבר מעבירים סדנאות דומות בגני ילדים ובבתי הספר יסודיים, הבעיה היתה שיש בתי ספר שמאפשרים לנו להיכנס רק עד כיתות ד', שלא לדבר על ישיבות שלא נותנת לנו להיכנס בכלל מאחר שהם לא מעוניינים שנשים יעבירו את הקורס. זו בדיוק הסיבה שיש צורך להכשיר גברים. פנינו לראשי ישבות ההסדר, והייתה הענות מצידם".

 

יש הבדל בין הציבור הדתי והחרדי לבין הציבור החילוני בכל הנוגע לתקיפה מינית?

 

"ההבדל היחיד הוא שבחברה הדתית והחרדית זה הרבה יותר קל, בגלל ההפרדה בין המינים. תוקף יילך למקומות שאין אמהות שיכולות להגן על הילדים שלהם. לבריכה, לדוגמא, מגיל 8-9 אמא לא יכולה לקחת את הבן שלה, אם הם לא שוחים מעורב. לעתים הוא הולך עם אחיו, שלא כל הזמן רואה מה קורה איתו.

 

"בנוסף, אנחנו מכניסים גברים למערכת החינוך לילדים מגיל 3. במערכת החילונית זה לא קיים - שם את אפשר לסיים 12 שנות לימוד מבלי שיהיה לך מורה גבר. ידוע לנו שתוקף יחפש

מקצוע שיתן לו להיות קרוב לילדים".

 

פתיחת הקורס התאפשרה הודות למלגה שקיבל המרכז מ"הקרן החדשה לישראל" ו"קרן קמינגס". ארגון "שתי"ל", המסייע לעמותות שפועלות למען שינוי חברתי, מלווה את המרכז.

 

אחרי הצהריים (יום ג') יקיים שתי"ל כנס בירושלים בנושא "נשים דתיות כסוכנות שינוי בחברה הישראלית". במהלך הכנס יציג המרכז סיוע לנשים דתיות נפגעות תקיפה מינית את הסדנא החדשה, ופעולות נוספות שהוא מקיים כמו קו חם הפועל 24 שעות ביממה. בכנס צפויות להשתתף עשרות נשים נוספות שהקימו יוזמות חברתיות בתחומים שונים, בהן בית מדרש רב-דוֹרי, חוגי אנגלית ומחשבים לנשים מבוגרות בשכונות מצוקה ועוד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום: מיכה דומאן. באדיבות מרכז חב"ד ת"א
לא רק גמרא
צילום: מיכה דומאן. באדיבות מרכז חב"ד ת"א
מומלצים