שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  חשד: חוטפי הרב בן-ארצי הונו בעשרות מיליונים

  הוארך מעצר 4 תושבי תלמים החשודים שחטפו וסחטו את הרב, השתלטו על העמותה שלו והחתימו אותו בכפייה על מסמכים, בהם מכתבים שבהם הוא מודה לכאורה בעבירות מין מהעבר הרחוק. בגלל אותם מכתבים נעצר גם הרב עצמו, אולם בית המשפט שחרר אותות למעצר בית ומתח ביקורת על המשטרה

  הסכסוך המתמשך בעמותת "תלמי גאולה" מגיע לבית המשפט: בית משפט השלום בבאר שבע האריך היום (ג') בשבעה ימים את מעצרם של ארבעה תושבי המושב תלמים שבחבל לכיש, החשודים כי חטפו וסחטו בכוח את הרב המקובל ניר בן-ארצי. על פי החשד, הארבעה כלאו אותו במשך כשלוש שנים וחצי, סחטו אותו בכוח ובאיומים, התעללו בו נפשית ופיזית, הונו אותו והחתימו אותו בכוח על מסמכים שונים, בהם בין היתר מכתבים שבהם הוא מודה בעבירות אונס ומעשים מגונים.

   

  גם הרב עצמו נעצר, בשל אותן חשדות בעניין עבירות המין, שבוצעו לכאורה לפני שנים, אולם בית המשפט שחרר אותו למעצר בית, ואף מתח ביקורת על המשטרה שעצרה אותו למרות התלונה המפוקפקת, שמקורה בפלג היריב בתלמים, שעליו נמנים גם החשודים בחטיפתו. 

   

  ארבעת החשודים היום בבית המשפט. מימין לשמאל: שמואל שוקרון,

  שמעון קטורזה, מיכה בטיטו וצבי ויצמן (צילום: הרצל יוסף)

   

  ארבעת החשודים - שמואל שוקרון, צבי ויצמן, שמעון קטורזה ומיכה פטיטו - חשודים כי השתמשו בשמו של הרב לצורך קבלת כספים במרמה, השתלטו על העמותה שעמד בראשה והחתימו אותו במרמה על מסמכים. היקף המרמה עומד על פי החשד על עשרות מיליוני שקלים. הרב טען כי אולץ לחתום על מסמכים מפלילים, כדי שיאפשרו לו לצאת מהחדר החשוך בו שהה במשך אותן שנים.

   

  הרב סיפר למשטרה כי הוגלה מתלמים לטבריה על-ידי החשודים, "לצורך הקרבה אישית למען ישראל". הוא סיפר כי התחנן לראות אור יום בזמן שהוחזק בניגוד לרצונו.

  אנשי העמותה טענו מצדם כי הרב היה חולה ב"מחלה סמויה", שרק הוא ידע עליה והוא זה שביקש להיטהר ממנה באמצעות סיגוף ותפילות בבדידות.

   

  סנגוריהם של החשודים, עו"ד גיא פרידמן ועו"ד דרור ברודפרד, טענו כי הרקע לפרשה נובע מעבירות מין שביצע לכאורה בן-ארצי וניסיונם של החשודים להציל את העמותה ומוסדותיה. "התנהגות המשטרה מעוררת תמיהה", אמר ל-ynet עו"ד פרידמן.

   

  לדבריו, "כבר לפני חודשיים גבו את הודעתו של בן-ארצי ועד היום לא מצאו לנכון לזמן את החשודים לחקירה. הפרשה הזו שהחלה ברעש גדול תיגמר בקול ענות חלושה". עוד הוסיף פרידמן כי אשתו של בן-ארצי אף פנתה בעצמה לחשודים וביקשה מהם לעזור לו. עצור נוסף שוחרר אתמול למעצר בית על-ידי יחידת ההונאה מחוז דרום, החוקרת את הפרשה, בשל מצבו הבריאותי.

   

  "הרצחת וגם ירשת?"

  גם הרב בן-צבי עצמו מוגדר בשלב זה כחשוד - בעבירות המין שבוצעו לכאורה בכעשרה קרבנות. התלונה בעניין הוגשה לפני שישה שבועות על ידי גורם בפלג היריב במאבק על העמותה, שעליו נמצנים גם יתר החשודים, ונתמכת על ידי המכתבים שכתבו הרב ואשתו איריס, שבהם מסופר על המעשים - אלא שכזכור, על פי החשד מכתבים אלה נכתבו בכפייה.

   

  במכתב מודה בן-ארצי לכאורה בשורה ארוכה של עבירות מין, ובאופן מפורט. חלקן נוגעות לעבר הרחוק שלו, והמקרה המאוחר ביותר אירע על פי החשד לפני כתשע שנים. המשטרה חוקרת את נסיבות כתיבת אותם מכתבים - ולא נפסלת האפשרות שהם אכן נכתבו בכפייה ותחת לחץ. עם זאת, במשטרה חושדים בכל זאת ברב, שכן גם הוא וגם אשתו כתבו מכתבים הנוגעים לפרשה.

   

  למרות זאת, החליט שופט בית משפט השלום, יעקב פרסקי, על שחרורו של הרב למעצר בית. השופט והעביר ביקורת על המשטרה, שלדבריו, "באופן תמוה", לא זימנה לדיון בהארכת מעצרו אף אחד מהקורבנות של אותן עבירות לכאורה. בהחלטתו הזכיר השופט גם את העובדה שהתלונה נגד הרב הגיעה מהפלג היריב.

   

  "נעשה פה עוול לאדם שהוא צדיק טהור ונקי", טענה איריס בן-ארצי בפתח בית המשפט, בהתייחסה ל"מה שעשו לו במשך קרוב לעשר שנים אותם חשודים, שלקחו את החוק לידיים. אמרתי לאחד מהם בבית המשפט שהוא רצח וגם ניסה לרשת את בעלי". בן-ארצי טענה כי טענות החשודים

  כלפי בעלה הן שקריות: "אני מאמינה לבעלי, ואת אותו המכתב כתבתי תחת איומים. הוא לא עשה כלום".

   

  פרקליטו של בן-ארצי, נועם אליגון, הציג בבית המשפט מסמך שנכתב לכאורה על ידי הקבוצה היריבה, ובו מפורטת תוכנית פעולה ל"טיפול" בבן ארצי - כיצד לנשל אותו ממעמדו בעמותה. "נעשה מעשה נקם ברב חשוב, שלא רק שנחטף למשך שלוש וחצי שנים ואולץ לכתוב מכתבים מפוקפקים בתת תנאים ונושל מרכושו, כעת באים אותם חשודים ומוציאים נגדו תלונה על מעשים מיניים מלפני תשע שנים", אמר היום עו"ד אליגון, והוסיף: "הרצחת וגם ירשת?".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב בן-ארצי, היום בבית המשפט
  צילום: הרצל יוסף
  מומלצים