שתף קטע נבחר

חברת החשמל הקטינה תחזית הביקוש לחשמל

בעקבות המשבר הכלכלי העבירה החברה לשר התשתיות לנדאו מסמך ובו עדכון כי יש צורך ב-6 תחנות כוח שמופעלות בגז טבעי, לעומת 9 תחנות, שאושרו על ידי השר הקודם, בן אליעזר. לנדאו דורש הסברים על הפסקות החשמל של אתמול

חברת החשמל העבירה לאחרונה עדכון לתחזית הביקוש לחשמל על רקע המשבר הכלכלי. העדכון האחרון אותו אישר שר התשתיות היוצא, בנימין בן אליעזר, התבסס על הצורך של המשק בהקמת 9 יחידות יצור המופעלות בגז טבעי עד לשנת 2015. התחזית הקודמת שאושרה בשנת 2008 הניחה כי המשק ימשיך ליהנות מפיתוח כלכלי מואץ, ולא חזתה את המשבר הכלכלי.

 

ירידה בביקוש?! הפסקות חשמל ברחבי המדינה

מבקר המדינה: המדינה לא נערכה לגידול בביקוש

 

אולם, זמן קצר לאחר שאושרה תוכנית החירום של חברת החשמל פרץ המשבר, שנתן גם את אותותיו בהאטה במשק הישראלי והירידה בביקושים לחשמל. זאת בעיקר נוכח הירידה בפעילות התעשייתית במשק, סגירת פסי יצור ומעבר הולך וגובר של חברות לארבעה ימי עבודה בשבוע. כל אלה הביאו לירידה של כ-10% בביקוש לחשמל.

 

בעקבות ההאטה החדה במשק, וההתאוששות האיטית הצפוייה, העבירה החברה לשר התשתיות עוזי לנדאו מסמך ובו עדכון כי אין צורך בכמות כה גדולה של תחנות כוח.

 

 

"תחזיות הביקוש מתעדכנות מעת לעת בהתאם להתפתחויות במשק ותחזיות האקלים", נכתב במסמך. "בעקבות השינויים המאקרו כלכליים האחרונים וההאטה הכלכלית במשק עודכנה תחזית הביקוש ועודכנו השלכותיה על תוכנית הפיתוח של החברה".

 

בין המסקנות שעולות מהמסמך, נראה כי עד לשנת 2015 יהיו דרושות למשק החשמל 6 יחידות יצור מסוג מחז"ם המופעלות על גז טבעי בעלות כושר יצור של 2,250 מגה וואט, במקום 9 יחידות יצור בעלות כושר יצור של 3,300 מגה ואט שהמליצה החברה להקים בתחילה.

 

בתוכנית הפיתוח המעודכנת, החברה אינה מוותרת על הצורך בהקמת תחנת הכוח הפחמית D באשקלון, שהקמתה שנויה במחלוקת, בשל זיהום האויר הכרוך בהפעלתה.

 

במסמך ציינה החברה כי על פי התחזית האופטימיות ביותר, ניתן אף לוותר על יחידת יצור נוספת (5 במקום 6) אך לדביר החברה, ההחלטה תהיה כרוכה בהגעה לקו אדום. העלות הכספית בוויתור על הקמת אותו יחידות יצור מוערכת בכמיליארד דולר.

 

מחברת החשמל נמסר כי "תחזית הביקושים נעשית על-ידי אנשי המקצוע של חברת החשמל, ובשיתוף מומחים חיצוניים. על-פי בקשת משרד התשתיות והרשות לשירותים ציבוריים חשמל, עידכנה החברה את תחזיות הביקוש הרב שנתיות. זאת, לאור השינוי שחל במצב הפיננסי במשק. התחזיות, הכוללות מספר רב של תרחישים, הועברו לצורך בדיקת תוכנית לפיתוח הרב שנתית, שעל היקפה יחליט שר התשתיות".

 

בעקבות הפסקת החשמל אמש: שר התשתיות דורש הסברים

בתוך כך, דורש משרד התשתיות מחברת החשמל הסברים להפסקות החשמל, למרות שחברת החשמל היתה ערוכה לעומסים. זאת, בעקבות הפסקות החשמל שאירעו אתמול.

 

"הריני להודיעך כי דיון בנושא ייערך בראשות השר בשבוע הבא, במסגרתו נבקש שתתייחס בין היתר לעובדה כי הפסקות החשמל אירעו על אף דיווחים שהתקבלו לאחרונה מהחברה לפיהם החברה ערוכה מבחינת כושר היצור הדרוש בתקופה זו של השנה", נכתב במכתב ששלח מנכ"ל משרד התשתיות, חזי קוגלר למנכ"ל חברת החשמל עמוס לסקר.

 

עוד נאמר במכתב כי "השר מבקש לקבל דיווח מפורט לנסיבות שהביאו להפסקות החשמל וכן את הפעולות שנוקטת החברה למנוע הישנות הדברים".

 

שר התשתיות, עוזי לנדאו ראה את הפסקות החשמל שאירעו אתמול בחומרה רבה ופועל שארוע כזה לא יקרה שוב במהלך הקיץ הקרוב. לצורך כך, דורש לנדאו לקבל ממנכ"ל החברה הסבר. בעיקר נוכח העובדה כי רק לאחרונה, עדכנה החברה את השר כי היא ערוכה לספק את החשמל הדרוש במהלך העונה הנוכחית.

 

בחברת החשמל כבר ערכו בדיקה ראשונית וסיפקו את תשובותיהם לשר, אך תחקיר יסודי יותר צפוי להסתיים בעוד כשבועיים.

 

עד כה, נראה כי שילוב של שרב כבד ובעקבותיו צריכה מוגברת של חשמל מזגנים, לצד תקלות בלתי צפויות בשלוש תחנות כח, כמו גם תחנות כח נוספות שלא פעלו כי היו בעיצומו של תיקון ושיפוץ – הביאו לכך שלחברה חסרו 200 מגה ואט לעמוד בביקושים.

 

בעקבות כך, נאלצה החברה לבצע "השלה יזומה" וניתקה עשרות אלפי לקוחות ברחבי הארץ לפרק זמן של חצי שעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנכ"ל חברת החשמל, עמוס לסקר
צילום: יוסי וייס
שר התשתיות, עוזי לנדאו
צילום: טל שחר
מומלצים