שתף קטע נבחר

ברק: נפנה מאחזים, בהידברות או בתקיפות

ראשי מועצת יש"ע מחו בפני שר הביטחון על "הקפאת הבנייה המוחלטת" וטענו שהוא מוזן במידע שגוי על-ידי השמאל. ברק הדגיש בפניהם: המאחזים מזיקים בזירה הבינלאומית ומחלישים את תנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון. המשך יבוא

שר הביטחון שב ומבטיח: לא נתפשר, נפנה מאחזים. על רקע הדרישה הנחרצת מארצות הברית להקפאת הבנייה בהתנחלויות, נפגשו הבוקר ראשי מועצת יש"ע עם שר הביטחון, אהוד ברק. במהלך הפגישה אמר ברק כי יש לפנות את המאחזים הבלתי מורשים - "אם זה לא יהיה בהידברות נעשה זאת באכיפה מהירה ותקיפה".

 

שר הביטחון הדגיש כי "אי אפשר להתפשר על אכיפת החוק. מדינה ריבונית וחפצת חיים חייבת לאכוף את החוק ולממש את מרות המדינה על אזרחיה".

 

לדבריו, המאחזים הבלתי חוקיים מזיקים בזירה הבינלאומית ואף מחלישים את תנועת ההתיישבות ביהודה ושומרון - וקודם כל יש לפתור את הבעיה הזו.

 

בתום שעה ורבע של פגישה בלשכת שר הביטחון בתל-אביב, שברובה שטחו ראשי המתנחלים את טענותיהם, לא נרשמה שורה תחתונה. "הופתענו לגלות ששר הביטחון מוזן על ידי ארגוני שמאל בדיסאינפורמציה שראה כעובדות", אמר ל-ynet יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין.

 

לדבריו, "עם 95 אחוז מהמאחזים, אולי אפילו יותר, אין שום בעיות משפטיות. צריך פשוט לגמור את הליך הרישום שלהם. לגבי אותם המעטים שבהם יש בעיות משפט מסוימות, צריך למצוא הדרך להתמודד עם הבעיות. נגיע להידברות כמו שעשינו במגרון. בכל מקרה, צריך לחזור קודם כל למסלול של פיתוח ההתיישבות ורק לאחר מכן ניתן יהיה להיכנס להידברות על המאחזים".

 

דיין אמר "הצגנו לברק תמונת מצב בלתי נסבלת: הקפאה מוחלטת של כל ההתיישבות שנכפתה עלינו בממשלת אולמרט-רמון". הוא הביע תקווה ש"אחרי שהצגנו את עמדתנו, לפיה במצב הנוכחי אי אפשר להמשיך, התמונה האמיתית תהיה יותר ברורה ויחלו תהליכים של שינוי מדיניות. המדיניות צריכה להיקבע בירושלים ולא בוושינגטון".


המאחז מיגרון (צילום ארכיון: סבסטיאן שיינר)

  

דיסאינפורמציה מכל כיוון

הפגישה האחרונה בין הצדדים היתה בבוקר פינוי בית המריבה בחברון - אז ביקשו נציגי מועצת יש"ע משר הביטחון להמתין עם הפינוי עד להשלמת כל ההליכים. ברק שמע, ואחר הצהריים פינה.

 

בפגישה היום, אותה יזמה מועצת יש"ע, השתתפו מלבד דיין גם מנכ"ל מועצת יש"ע, פנחס ולרשטיין, ראשי המועצות האזוריות - גרשון מסיקה, צביקי בר חי, שאול גולדשטיין ואבי רואה - וכן מזכ"ל "אמנה" זאב ("זמביש") חבר. הצדדים סיכמו להיפגש בתדירות יותר גבוהה, והמתנחלים יבקשו להיוועד בהקדם גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עם שובו מוושינגטון.

 

ולרשטיין אמר ל-ynet כי לדברי שר הביטחון, הנתונים שבידיו לגבי הבנייה גבוהים יותר ממה שמציגים המתנחלים. לטענת ראש המועצה האזורית גוש עציון, שאול גולדשטיין, "ברק מוזן באינפורמציה מוטעית לגבי היקף הבנייה בפועל" - אך עם זאת, הוא מגלה הקשבה לדבריהם.

 

גולדשטיין הוסיף כי "הדיסאינפורמציה קיימת גם בנושאים ביטחוניים - כמו בעקבות רצח הנער שלמה נתיב בבת-עין.

 יום למחרת הרצח נפגשתי עם המזכיר הצבאי של שר הביטחון ועד היום לא עודכן שום אמצעי ביטחון. מישהו מסר לשר נתונים מוטעים, כאילו עלות אבטחה סביב היישוב גבוהה יותר מאשר גדר".

 

ב"שלום עכשיו" הגיבו לטענות המתנחלים בהאשמות דומות: "מועצת יש"ע מרמה את שר הביטחון ואת הציבור ומנסה למסור אינפורמציה שקרית. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה ל-2008 נבנו בהתנחלויות יותר דירות מבירושלים וחיפה. רוב הבנייה מטרתה לעודד ישראלים לעבור להגר לשטחים".

 

פעילי הימין הקיצוני, ברוך מרזל ואיתמר בן-גביר, התייחסו לפגישה: "ברק ועסקני יש"ע יכולים להמשיך לברבר בו בזמן שאנשי המאחזים ימשיכו לבנות. כשברק יהרוס בנייה בלתי חוקית של ערבים תהיה לו את הזכות לדבר נגד בנייה במאחזים".


פורסם לראשונה 20/05/2009 11:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. מהיר ועצבני
צילום: גיל יוחנן
דיין, אחרי הפגישה. "המצב כעת בלתי נסבל"
צילום: עופר עמרם
מומלצים