שתף קטע נבחר

נשיא רוסיה התערב, התלמידים לא ייבחנו בחג

ברוסיה נערכת בחינת בגרות אחת, בנושא שנבחר על-ידי כל תלמיד, וכולם נבחנים באותו יום. כשגילו בקהילה היהודית כי הבחינה נופלת על חג שבועות ביקשו לדחותה, אך במשרד החינוך סירבו. עד שמדבדב התקשר לשר

בחג השבועות קיבלנו מתנה, ה' נתן לנו את ה... בחינה? נשיא רוסיה, דימיטרי מדבדב, הורה למשרד החינוך במדינה לפטור את תלמידי התיכון היהודים מלגשת לבחינת בגרות שנקבעה ליום שישי הבא - חג השבועות. בתום פגישה שקיים אתמול הנשיא עם רבה של רוסיה, בערל לאזאר, הוחלט כי מי שנעדר מהבחינה מטעמי דת יוכל לגשת אליה במועד מיוחד.

 

בשנה שעברה החליט משרד החינוך הרוסי לבטל בארצו את בחינות הבגרות במתכונת המוכרת - ולקיים במקומן בחינה אחת מקיפה לכל תלמיד במקצוע אחד שייבחר בעצמו. עוד הוחלט כי יהיה מועד אחד ארצי לכלל הנבחנים ומועד נוסף אליו יוכלו לגשת רק בעלי אישור מיוחד.

 

עם היוודע שיטת הבחינות החדשה פנו גורמים יהודים לשר החינוך, ביקשו ממנו להקפיד על כך שהבחינה לא תתקיים בשבת - ונענו בחיוב.

 

אלא שבשבועות האחרונים גילו כי התאריך שנקבע לבחינה הוא ה-29 במאי, שבו חל חג השבועות. משרד החינוך כבר השלים את היערכותו לקראתה והבהיר לנציגי הקהילה היהודית, שפנו אליו שוב, כי לא ניתן עוד לשנות את המועד.

 

הרב לאזאר, שנועד אתמול עם הנשיא מדבדב בשלל נושאים הקשורים ליהודים במדינה, הציג בפניו את מצוקת תלמידי התיכון, רובם מרשת החינוך

"אור אבנר" של נשיא איגוד הקהילות היהודיות, איש העסקים לב לבייב. מיד בתום הפגישה טילפן מדבדב, בנוכחותו של הרב הראשי, לשר החינוך - והורה לו למצוא פיתרון לבעיה.

 

דובר איגוד הקהילות היהודיות ברוסיה, ברוך גורין, סיפר ל-ynet: "הרב לאזאר הסביר לנשיא את העניין ולהפתעתנו הוא מאוד הבין את זה. בהתחלה חששנו שיהיה קשה להסביר לאדם לא יהודי את מה שהרבה יהודים לא מבינים היום – למה אי אפשר לכתוב בעט ביום טוב, אבל ברוך ה' זה הסתדר. הוא גם הבטיח שבשנים הבאות יתייעצו עם כל ארבע הדתות ברוסיה לפני שקובעים את תאריך הבחינה, כדי לוודא שהוא לא יחול ביום קדוש לאחת מהן".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מדבדב. הבין
צילום: AFP
חג שמח
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים