שתף קטע נבחר

מקורב לרב אלישיב: "הוא כלל לא שולל SMS"

האם האיסור ההלכתי על משלוח הודעות טקסט הוא המצאה של כמה עסקנים? בתכתובת שבין אחד ממקורבי הרב אלישיב לבין "ועדת הרבנים לענייני תקשורת" הוא מטיח בהם: "מרן שליט"א אינו שולל משלוח הודעות כתובות"

הטלפונים ה"כשרים" הושקו בקול תרועה גדולה, והיום אין חברת סלולר שלא מציע ללקוחותיה החרדים מכשירים מיוחדים – בלי אינטרנט ושירותי SMS, "כפי שדורשים גדולי הדור". ואולם ארבע שנים אחרי, חושף אחד מחברי ועדת הרבנים לענייני תקשורת כי הרב יוסף שלום אלישיב - גדול הרבנים הליטאים והפוסק המרכזי - כלל אינו שולל משלוח הודעות כתובות. במכתב ששלח למזכירות הוועדה, ושהגיע לידי ynet, רומז הרב צבי פרידמן, המקורב מאוד למנהיג הליטאי, כי חבריו בוועדה הטעו את הציבור בעניין.

 

פרידמן, רב שכונה בבני ברק ומנציגי הליטאים בוועדת הרבנים לענייני תקשורת, חשף את דעת "פוסק הדור" על הודעות ה-SMS במסגרת תכתובת עם מזכירות הוועדה בעניין אחר.

 

  

בימים האחרונים החליטו הרבנים להסיר את הפיקוח והכשרות שהעניקו לאחד מ"קווי הנייעס" החרדיים (שירותי טלפוניה שדרכם אפשר להתעדכן בחדשות מהמגזר), משום שלטענתם מפעיליו הפרו את הסיכום עמם בנוגע לתכנים, והחלו לשדר ידיעות חדשותיות שיש בהן "לשון הרע וריבוי מחלוקת". הוועדה קבעה כי ההתקשרות לקו זה, שאינה אפשרית מהטלפונים הניידים, תיחסם גם ללקוחות "הקו הנקי" של חברת בזק.

 

הרב פרידמן, המתנגד למהלך, שיגר בסוף השבוע שעבר מכתב בעניין למזכיר ועדת הרבנים לענייני תקשורת, חיים לנג. הוא טען כי אין בסמכות הוועדה לחסום את קו התוכן משיקולים אלה, וציין, כבדרך אגב, את השימוש הפסול שעשו חבריה בשמו של הרב אלישיב כדי לאסור שימוש ב-SMS.

 

הוא כתב: "שמעתי כמה פעמים ממרן פוסק הדור הגאון יוסף שלום אלישיב שליט"א, שהמשימה שהוטלה על חברי הוועדה לענייני תקשורת היא אחת ויחידה - לדאוג לכך שהפרסומים יהיו נקיים מענייני כיעור וניבול פה וכיוצא באלו, וזה הכול! מלבד נושאים חמורים אלו - הכל יכול להיות משודר... אין לוועדה להתערב

כלל בתוכן השידורים, בתנאי שיהיו נקיים מהנזכר לעיל. ואגב, מרן שליט"א אף אינו שולל משלוח הודעות כתובות, בתנאי שניתן יהיה להבטיח שיעמדו בקריטריונים הנ"ל".

 

אם הרב אלישיב אכן לא אוסר שימוש ב-SMS יש לכך השלכות מרחיקות לכת. עם הזמן הפכו הטלפונים ה"כשרים" למעין חובה הלכתית, כאשר קיימת הוראה להעיף מבתי ספר תלמידים שהוריהם מחזיקים בטלפון רגיל, וכשבחלק מהעיתונים החרדים לא מפרסמים מודעות עם מספרים רגילים. כמובן שיש לכך גם השלכות כלכליות נרחבות, שכן הטלפונים ה"כשרים" יצרו תעשייה סלולרית שלמה סביבם.

 

אחד החששות העיקריים של הרבנים החרדים היה שמתן הכשר להודעות SMS יוביל להתכתבויות בין בחורי ישיבה לנערות, שבמהלכן ייכתבו דברים שלא היו נאמרים פנים אל פנים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב אלישיב
צילום: חיים צח
באדיבות שמוליק שיף, אתר "חרדים"
מכתב הרב פרידמן
באדיבות שמוליק שיף, אתר "חרדים"
מומלצים