שתף קטע נבחר

מצרים: רצינות ישראלית - תנאי לנורמליזציה ערבית

שר החוץ המצרי מתנה התקדמות ביוזמת השלום של אובמה בצעדים ממשיים כלפי הפלסטינים

אובמה מבקש מחוות ופתיחת שמיים, ירושלים מנסה להישמע אופטימית - אבל קהיר סקפטית. שר החוץ המצרי מתקשה להאמין שמדינות ערב ייענו לקריאת הממשל האמריקני, בדבר כינון יחסים ונורמליזציה עם ישראל - בטרם תנקוט האחרונה צעדים מעשיים כלפי הפלסטינים, שיוכיחו את רצינות כוונותיה.

 

"אינני סבור שמדינות ערב יהיו מוכנות לקבל את ההצעה הזאת, אלא אם יראו כי ישנם צעדים רציניים, אקטיביים וכנים מצד ישראל, שיעוררו אמון בקרב הערבים", אמר השר אבו אל-רייט בראיון לעיתון "א-שרק אל-אווסט".

 

לדעתו, אם תראה ישראל את רצינותה ותנקוט צעדים אמיתיים, שיפיסו את דעתם של הפלסטינים והערבים - כי אז ייתכן שכמה גורמים ערבים "יפעלו בצורה מהירה וייענו לכך, כשם שנענו באמצע שנות התעשים, כאשר נחתמו הסכמי אוסלו.

 

"אם ישראל תיראה רצינית בתהליך של שתי המדינות, אין כל מניעה

שנתחיל במהלך, במסגרת של יוזמת השלום הערבית על בסיס העיקרון 'שטחים תמורת שלום'. כאשר תתחיל ישראל לסגת ולאפשר את הקמתה של מדינה פלסטינית ולתת לה הזדמנות, הערבים ייענו לכך באופן הדרגתי".

 

השר המצרי אמר את הדברים לכתב העיתון הלונדוני במוסקבה, לשם הגיע לביקור בן יום אחד. הוא נועד עם עמיתו הרוסי לברוב, בין השאר - ביוזתה של מוסקבה לכנס בקרוב ועידת שלום בינלאומית, כהמשך לאנפוליס. המארח קרא לכנסה עוד השנה, ואילו אבו אל-רייט נשמע מסויג יותר, ואמר כי ניתן להתכנס רק לאחר שתושלם התמונה ויתבררו עמדות הצדדים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כמו באוסלו: אבו אל-רייט
צילום: AFP
מומלצים