שתף קטע נבחר

הטוקבקיסטים של חברת החשמל

חשיפת "7 ימים": חברת החשמל שכרה משרד טוקבקיסטים, כדי שישתול תגובות מגמתיות באתרי אינטרנט. היעד למתקפות: משרד האוצר, ראש הממשלה וועד העובדים שלה עצמה

חברת החשמל העסיקה לאחרונה חברה המתמחה בכתיבת טוקבקים, ושתלה באמצעותה תגובות לידיעות שפורסמו באתרי חדשות שונים. כך נחשף בתחקיר "7 ימים" המתפרסם בסוף השבוע.

 

כנגד חברת החשמל נמתחת בשנים האחרונות ביקורת בכלי התקשורת, בעניינים הקשורים לפעילותה, בין היתר בשל המשכורות הגבוהות של עובדיה ועל רקע טענות לבעיות שונות בניהול.

 

לפני כמה חודשים החלה הנהלת החברה לקיים קשר עם חברת יחסי ציבור מתל-אביב בשם גוב-קרטין, העוסקת בין היתר בכתיבת טוקבקים בתשלום. בין הצדדים נחתם חוזה, שלפיו חברת החשמל תשלם 5,770 שקל כולל מע"מ מדי חודש, כשבהזמנת העבודה צוין שהחברה תקבל "ייעוץ בנושא תקשורת פיננסית". בפועל, עסקה גוב קרטין גם בכתיבת טוקבקים.

 

ל"ידיעות אחרונות" נודע שגוב קרטין העבירה לחברת החשמל רשימות של ידיעות חדשותיות, ובצמוד להן ממוספרים מאות טוקבקים. הטוקבקים הממוספרים הכילו, בין היתר, תגובות המלגלגות על דו"ח מבקר המדינה, שבו נמתחה ביקורת על בזבוזים ומחדלים בחברת החשמל, וכן תגובות כנגד משרד האוצר שמבקש להכניס מתחרים לענף, שישברו את המונופול של החברה בשוק החשמל. בעניין זה נכתב למשל ש"האוצר התחרפן", או ש"הפקידים שם לוקחים פטריות הזיה מהודו, אבל מהסוג הזול". בנוסף לכך, הופיעו בטוקבקים דברי שבח למנכ"ל חברת החשמל עמוס לסקר והתבטאויות קשות נגד חברי ועד העובדים.

 

בתגובה לשאלתנו בעניין הרשימה, מסר אבי קרטין, מבעלי גוב קרטין, כי לא כל הטוקבקים נכתבו על ידם, ומדובר בדיווח לחברת החשמל על טוקבקים שנכתבו על ידי גולשים אחרים. הוא סירב למסור מה היה שיעור הטוקבקים שחברתו פירסמה, אולם אישר בין היתר ששוגרו תגובות מטעמו, במקרים שבהם נמתחה ביקורת על השכר הגבוה בחברת החשמל. לדבריו, התגובות שנשלחו במקרים אלו הצדיקו את השכר הנהוג.

 

דובר חברת החשמל, דדי גולן, סירב להתייחס לשאלה אם גורם נוסף כתב טוקבקים עבור חברת החשמל. לשאלה בעניין ההחלטה להפעיל שירות כתיבת טוקבקים הממומן מכספי ציבור, מסרה חברת החשמל בתגובה שבשנה האחרונה גופים שונים ניהלו "מלחמה פרועה כנגד הנהלת החברה". לפיכך, "החברה נקטה שורת צעדים כדי להתגונן בפני המתקפה. אין בכוונתנו לפרט את מכלול הצעדים, שנעשו מתוך חובה להמשיך לנהל את החברה ולקדם רפורמה מרחיקת לכת בניהולה".

 

  • התחקיר המלא - בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות"

מומלצים