שתף קטע נבחר

דרך אחרונה בטבריה: "דנה, הילדה של כל ישראל"

דנה בנט הובאה למנוחות ליד טבריה, שש שנים לאחר שנעלמה. רבים ממשתתפי הלוויה עדיין לא יודעים אודות הנסיבות שבהן מתה, בשל איסור הפרסום. בת הדודה: "לא חזרת, למרות שכל כך רצינו, וקיווינו והתפללנו וניסינו". ראש העיר: "אומה שלמה סוגרת מעגל"

"מאז חטיפתה הפכה דנה להיות ילדה של כל מדינת ישראל". מאות רבות של בני אדם הגיעו אחרי הצהריים (יום ה') לטבריה, ללוות את דנה בנט, שש שנים אחרי שנעלמה, בדרכה האחרונה. רבים מהמשתתפים עדיין אינם יודעים את פרטי הפרשה במלואם, שכן צו איסור פרסום עדיין מוטל על הנסיבות שבהן נעלמה ומתה.

 

אביה של דנה, בנימין (ביני) אמר קדיש מעל קברה. לכל אורך ההספדים מיררה האם ויקי בבכי ונתמכה בידי בנה, רפי. מסע הלוויה של דנה יצא מהמקום שבו נראתה לאחרונה, בטבריה. היא הובאה למנוחות בבית העלמין שליד מושב הזורעים. "העיר טבריה מרכינה היום ראש. מאז חטיפתה הפכה דנה להיות ילדה של כל מדינת ישראל", אמר אחד מקרוביה במהלך הלוויה.

 

בין הרבים שהגיעו היו גם מפקד הימ"ר, סנ"צ אבי אלגריסי וראש מחלק הבילוש, רפ"ק אבישי מועלם, שעמלו בשנים האחרונות בחיפושים אחרי דנה. "אחרי שש שנים, חפרנו באדמה עם הידיים כדי למצוא אותה - והיום אנחנו סוגרים מעגל", אמרו הבלשים, שרבים מהם הזילו דמעות במהלך הטקס. בלוויה השתתפו גם מפקד המחוז הצפוני ניצב שמעון קורן, ומפקד מרחב העמקים, תנ"צ זוהר דביר. השוטרים הניחו זרים על הקבר הטרי.

 

לאחר הטקס ניגש אל ויקי בנט רפ"ק מועלם, חיבק אותה ארוכות ואמר לה: "אנחנו אוהבים אותך, לא ציפינו לסוף כזה, קשה לנו". ויקי השיבה: "אני אוהבת אותכם, אני יודעת שעשיתם הכל".  


הבלשים מעל קברה של דנה (צילום: גיל אליהו) 

 

בת דודת של דנה, מעיין גיל, ספדה לה: "תמיד דיברנו על הכל, אז עכשיו סוף סוף אני יכולה לספר לך שסיימתי י"ב, התגייסתי, השתחררתי, עבדתי בשביל הטיול, ראיתי עולם, חזרתי לארץ, התחתנתי - ואת נשארת בת 18".

 

"לרגע אחד לא הפסקתי לחשוב עלייך, לדמיין איך את נכנסת לחיים שלי בחזרה, בסערה גדולה, בהתרגשות ובהתלהבות שלך - ולא חזרת, למרות שכל כך רצינו, וקיווינו והתפללנו וניסינו. בשנים הארוכות הללו עזרו לנו הרבה מאוד אנשים טובים, שוטרים שעשו כל שביכולתם, הקיבוצים שהתגייסו, אנשי התקשורת שהיה אכפת להם באמת ושמרו על כך שיזכרו אותך, המשפחה הקרובה והרחוקה שדאגה לך ומעל לכל אמא שלך שמשכה בכל החוטים", אמרה מעיין.


"ילדה יפהפיה ירוקת עינים, מלאה בשמחה ואהבת חיים" (צילום: גיל אליהו)

 

"ילדה סופר-ישראלית, עם 'מעטפת' אמריקאית"

בת הדודה סיגל בוחבוט אמרה בטקס: "שש שנים של חוסר ודאות, של תקווה אינסופית שתהיי איתנו ביום מן הימים תמו בכאב צורב ובלב שמסרב להאמין שאינך איתנו עוד. ילדה יפהפיה ירוקת עינים, מלאה בשמחה ובאהבת החיים. נומי פרח נומי, נומי ילדה קטנה".

  

מנהלת חברת הנוער בקיבוץ טירת צבי, רעיה כהן, סיפרה על הילדה שהגיעה לקיבוץ בכיתה ט': "ילדה סופר-ישראלית, עם 'מעטפת' אמריקאית. אני יודעת שבכל פעם שיירד היורה, הגשם הראשון בשנה, כולנו נזכור אותך, מתפרצת החוצה ויוצאת אל הדשא, משתוללת בצחוק פרוע במטר היורד, הזכרון הזה, צעיר ורענן חזק בתוכנו מכל מוות. נוחי בשלום, ילדה אהובה שלנו"

 

ראש העיר, זוהר עובד, נשא הספד קצר בלוויה: "היום, עם סגירת המעגל הטרגי, אומה שלמה סוגרת מעגל.

למרות כל התסריטים הנוראיים קיווינו כולנו לסוף אחר. אנחנו מקווים שאת נמצאת בין המלאכים כמוך".

 

בימים האחרונים, מאז שנודע לויקי, אמה של דנה, אודות מציאת שרידי גופתה, היו בני המשפחה הקרובה עסוקים בהכנות ללוויה ולשבעה שתיערך בטבריה. ביום שלישי הוחזרו לויקי החפצים של דנה, הנמצאים בשני תיקים. החפצים נלקחו בעבר בידי החוקרים, בניסיון לדלות מהם פרטים אודות היעלמותה. "חששתי מאוד כאשר נדרשתי לתת להם את החפצים, שכן דנה היא ילדה מאוד מסודרת וידעתי שהיא תכעס עלי שחיטטתי בחפצים שלה והיא היתה קנאים לפרטיות שלה. אני חשבתי, כשתשוב אתנצל בפניה".

 

אביה של דנה, בנימין (ביני) בן-יצחק ואחיה הגדול, רפי, הגיעו הבוקר מארה"ב כדי להשתתף בלוויה. "היום המעגל נסגר, ניתן לדנה סוף סוף לנוח, ונשתדל להמשיך לחיות בשמחה בדיוק כפי שהייתה רוצה", אמר האב עם נחיתתו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מעל הקבר הטרי. שש שנים אחרי
צילום: גיל אליהו
דנה בנט. נעלמה בדרך הביתה
צילום רפרודוקציה: חגי אהרון
גלעד לזכר דנה במקום שבו נמצאה
צילום: גיל אליהו
מומלצים