שתף קטע נבחר

חששות מהורדת דירוג האשראי של ארה"ב

הפעילות בוול סטריט ומצב הדולר מעוררים במשקיעים חשש, שארה"ב עומדת לרדת בדירוג האשראי שלה. שר האוצר האמריקני, טימותי גייטנר אמר כי בכוונתו לפעול להורדת יעד הגירעון בתקציב, על מנת להפיג את החששות

בימים האחרונים מתחזק החשש, כי חברות יורידו את דירוג האשראי של הכלכלה הגדולה בעולם, מתחת לרמה הגבוהה ביותר, של AAA. ביל גרוס, מנהל ההשקעות ב- Pacific Investment Mangement, אמר אמש (ה') בראיון לרשת הטלוויזיה של חברת "בלומברג" כי ארצות הברית הירידות בבורסת וול סטריט משקפות את אמון המשקיעים, בכך שארה"ב תלך "בסופו של דבר", בדרכה של בריטניה ותאבד את דירוג ה-AAA.

 

הבורסה בוול סטריט נסגרה אתמול (ה') בירידות שערים, על רקע הירידות בבורסות העולם בעקבות הורדת תחזית הדירוג של בריטניה על ידי סוכנות הדירוג S&P, היחלשות הדולר ונתוני אבטלה מאכזבים בארה"ב. בחודש אפריל עמד שיעור האבטלה במדינה על 8.9%, הגבוה ביותר מאז 1983. הדולר נחלש מול מטבעות אחרים והיום (ו') ירד לראשונה השנה מתחת לרף ה-4 שקלים.

 

שר האוצר האמריקני, טימותי גייתנר, התראיין אף הוא ל"בלומברג" ואמר כי בכוונת הממשל לפעול לצמצום הגירעון בתקציב ארצות הברית, לנוכח חשש לפגיעה בכושר האשראי. גייטנר מתכוון להעמיד לשם כך אג"ח ממשלתיות למכירה. "חשוב מאוד שהקונגרס והנשיא יישמו מדיניות אשר תפחית את הגירעון לרמה סבירה בטוח הזמן הבינוני", אמר שר האוצר האמריקני.

 

כמו כן הציג גייטנר במהלך הראיון יעד גירעון שאינו עולה על 3% מהתמ"ג, זאת לעומת 12.9% כיום, והוסיף גייטנר בראיון כי העלייה בתשואות על אג"ח ממשלתיות "מהווה סימן לכך שחל שיפור במצב הדברים, וכי החל לפוג החשש מפני מיתון עמוק וממושך". עם זאת סייג גייטנר את דבריו ואמר כי מדובר ב"סימנים ראשוניים" בלבד של התאוששות כלכלית וכי שיעור האבטלה בארצות הברית עשוי לחצות את רף ה-10%.

 

בתוך כך, העביר היום הסנאט הצעה להקציב עוד 91.3 מיליארד דולר למלחמה בעירק ואפגניסטן. ההחלטה עברה ברוב של 83 סנטורים נגד שלושה. עם הצעת הסנאט, הנמוכה ב-5.5 מיליארד דולר מהצעת בית הנבחרים, תאושר על ידי אובמה - היא תביא את היקף ההוצאה של ארה"ב על המלחמה בעירק ואפגניסטן לרמה של יותר מ-900 מיליארד דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים