שתף קטע נבחר

הרב יעקב יוסף: חובה לקנות בחנויות של דתיים

בנו של הרב עובדיה יוסף מבהיר כי יש להעדיף פועלים ובעלי עסקים דתיים על פני חילונים או לא יהודים. ומתי מותר לבצע עסקאות עם אנשים שאינם יראי שמיים?

פחות מחצי שנה חלפה מאז הורה פרקליט המדינה למשטרה לחקור רבנים שקראו להימנע מהעסקת פועלים ערבים, ואחד הנחקרים, הרב יעקב יוסף, מרחיב עוד את ההגבלה ופוסק כי יש להעדיף פועלים ובעלי עסקים דתיים על פני חילונים או לא יהודיים. לדבריו, ההלכה קובעת בכמה מקומות כי "דינו של מחלל שבת בפרהסיה כדינו של גוי", והדברים נכונים גם לעניין זה. 

 

בפינת ההלכה שפורסמה השבת בעלון תנועת "ארץ ישראל שלנו", כתב הרב יוסף, בנו של הרב עובדיה יוסף ומבכירי רבני הימין: "גם במקומות אחרים ראינו שהתורה מפרידה בין היהודי לבין הגוי... לכן, אם יש לפנינו שתי חנויות – אחת של יהודי ואחת של גוי (או של יהודי שמתנהג כמו גוי) – חובה עלינו לקנות דווקא מן היהודי ירא השמיים".

  

הרב יוסף הוסיף כי " הדברים דלעיל אמורים לא רק לגבי קניה בחנות, אלא כך הוא הדין גם בדברים נוספים כגון בעת שיפוץ הבית או העברת דירה. מן הראוי לכתחילה לקחת פועלים יראי שמיים". הוא הזכיר את הרב אברהם ישעיהו קרליץ ("החזון איש"), ממנהיגי היהדות החרדית בדור הקודם, ש"גם כשהיה זקן וחלש נהג כתת רגליו לחנות מכולת מרוחקת שהייתה בבעלותו של יהודי ירא שמיים, אף אל פי שבסמוך לביתו הייתה מכולת ששייכת לאדם שאינו שומר תורה ומצוות".

 

עם זאת ציין הרב יעקב יוסף כי על פי אחת הדעות בהלכה ניתן להקל ולהתיר ביצוע עסקאות עם אדם חילוני או לא יהודי, וזאת במידה שפער המחירים בינו לבין מתחרהו הדתי גדול מ-16.6%.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוזי ברק
הרב יעקב יוסף
צילום: עוזי ברק
מומלצים