שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מלחמת הלופטים בתל-אביב: "מות הדיור לצעירים"
  כ-1,500 חללים תעשייתיים בדרום העיר הוסבו בשנים האחרונות לדירות, ובעירייה נאבקים בתופעה. דיירי הלופטים החליטו להשיב מלחמה, ובסוף השבוע תלו ברחבי העיר אלפי "מודעות אבל". העירייה: נשקול לאפשר זאת במתחמים מסוימים

  רבים מתושבי תל-אביב נתקלו הבוקר (יום א') במודעות אבל חריגות שצצו והופיעו ברחבי העיר, ומכריזות על "מות הדיור לצעירים". אלפי מודעות כאלה נתלו בסוף השבוע בעיר, במסגרת יוזמה של דיירים ובעלים של לופטים, שהחליטו למחות על כוונת העיריה לפנות את הלופטים בעיר מדיירים.

   

  הלופט - חלל תעשייתי שהוסב לדירות מגורים - הוא צורת מגורים שצברה פופולריות בתל-אביב בשנים האחרונות. על פי הערכות, בעיר יש כיום כ-1,500 לופטים, רובם בשכונות הדרומיות. בעירייה נאבקים באחרונה באגרסיביות בתופעה, בטענה שהמבנים מיועדים לשימוש תעשייתי בלבד. בעלי לופטים רבים קיבלו באחרונה מכתבים מהעירייה, בהם הם נדרשים להשתמש בחלל שברשותם במסגרת הייעוד שלשמו הוקם.

   

  מנגד טוענים בעלי הלופטים, שאף הקימו עמותה מיוחדת לנושא, כי הלופטים משמשים בעיקר כדיור זול לאנשים צעירים. הם מוסיפים כי האזורים שבהם נמצאים הלופטים אופיינו בעבר כשכונות פשע אלימות, אך עם כניסתם של צעירים להתגורר בלופטים, השכונות האלה פרחו - וכדוגמה הם מביאים את שכונת פלורנטין.


  לוח מודעות בתל-אביב, הבוקר (צילום: מולי ארי)

   

  "זכותנו לגור בעיר"

  תרבות הלופטים נולדה בשנות ה-50 בניו יורק, כאשר אמנים ומעצבים צעירים ומעוטי יכולת רכשו בזול חללים תעשייתיים ישנים והפכו אותם לדירות מגורים ומרחב ליצירה ואמנות. התופעה הלכה והתבססה בניו יורק, והחלה לסחוף ערים נוספות ברחבי העולם, בהן לונדון, ברלין, שיקגו ופריז.

   

  לתל-אביב הגיעו הלופטים לפני כ-15 שנה, ורובם נמצאים בשכונות פלורנטין, מונטיפיורי, נחלת יצחק ובאזורים נוספים בדרום העיר. צעירים רבים העדיפו לוותר על דירות קטנות בשכירות מופקעת במרכז העיר, ובאותו שכר דירה זכו לחלל גדול פי כמה, שבמקרים רבים עוצב במיוחד בהשקעה רבה, בדרום העיר.

   

  בעבר ניסה חבר המועצה מטעם סיעת הירוקים, דן להט, לקדם החלטה לאישור המגורים בלופטים בוועדה המקומית לתכנון ובנייה - אך ללא הצלחה. כעת, לנוכח הפעולה האגרסיבית של נציגי העירייה הדורשים לפנות את הלופטים מדיירים, התאגדו בעלי הלופטים בכל העיר למאבק.

   

   במהלך סוף השבוע הם תלו את "מודעות האבל" ברחבי העיר, עם הכיתוב: "בצער רב וביגון קודר אנו מודיעים על פטירתו בטרם עת של הדיור לצעירים, עם יישום מדיניות עיריית תל אביב לגירוש הצעירים". על החתום: "דיירי הלופטים מהעיר".

   

  את המודעות תלו על בתי מגורים ומוסדות ציבור, ולדבריהם, זהו רק הצעד הראשון במאבק. "אנחנו נאלצים בלית ברירה לצאת למאבק", הם מסבירים. "זאת הזכות שלנו לגור בעיר, אבל העירייה אינה מוכנה לדבר איתנו ולא מפרסמת קריטריונים שיאפשרו מגורים בלופטים".

   

  מהעירייה נמסר בתגובה: "עיריית תל-אביב-יפו פועלת לאכוף את החוק, היא תמיד עשתה כך ותמשיך לעשות כך. במקביל, במסגרת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, נבחנת האפשרות לאפשר במתחמים מסוימים בעיר מגורים באזורי תעסוקה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "בצער רב". מודעת אבל על הלופטים
  צילום: ירון ברנר
  מומלצים