שתף קטע נבחר

מתנחלים: פינוי כוחני? התוצאות על ראש הממשלה

מועצת יש"ע וראשי המתנחלים מותחים ביקורת על נתניהו ובעיקר על ברק. "הממשלה פועלת כבר חודשיים, אבל נמשכת מדיניות אולמרט-רמון". דניאלה וייס: "גם אם יפנו, נקים מחדש. בעוד שנתיים-שלוש תהיה פה הכפלה של האוכלוסייה"

מלחמת המאחזים? המתנחלים מבטיחים להקים מאחזים חדשים, בתגובה לכוונתו של שר הביטחון, אהוד ברק, להמשיך בפינוי המאחזים הבלתי-חוקיים בהידברות או בתקיפות. יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, אמר הבוקר (יום א') ל-ynet: "אם הממשלה תפעל באופן כוחני וחד-צדדי, התוצאות החמורות שינבעו מכך יהיו על ראשה".

 

ראשי מועצת יש"ע נערכים למערכה על המאחזים, בעקבות הצהרותיו של שר הביטחון ובעקבות פינוי המאחז הקטן "מעוז אסתר" ביום חמישי - מאחז שהוקם מחדש כמה שעות לאחר שפונה. דיין אמר כי ההתחייבות המרכזית של ממשלת נתניהו לבוחר היא לחדש את פיתוח ההתיישבות

 ביהודה ושומרון: "לא יעלה על הדעת שהממשלה בראשות נתניהו גם תתכחש להתחייבות לבנות וגם תהרוס יישובים. לכן, כל עוד נמשכת הקפאת הבנייה, אין מקום לדיבורים כלשהם בנושא אחר".

 

דיין אמר כי דווקא הליכוד תמך בעבר בבנייה ביהודה ושומרון. "הממשלה יודעת היטב שהמאחזים הוקמו על ידי ממשלות הליכוד. הממשלה בנתה בה בתים ואפילו מכרה אותם בכסף מלא למתיישבים. על כן יש לסיים את תהליך הכשרתם ובראש ובראשונה לחזור ולאשר תוכניות בנייה ביהודה ושומרון. אבל העובדה שממשלת נתניהו פועלת כבר חודשיים, ונמשכת מדיניות אולמרט-רמון - היא אכזבה".

 

הוא הוסיף: "חמור מאוד שממשלת נתניהו עוד לא בנתה בית אחד ולא סללה ק"מ אחד של כביש וכבר מדברת על עקירות. זה ההיפך הגמור מהמנדט שקיבלה מהבוחר".

 

"ברק יושב מאחורי ההגה"

מי שעוד מאוכזבת מהמדיניות של ממשלת נתניהו, היא דניאלה וייס, לשעבר ראש מועצת קדומים. "אנחנו מאוד מאוכזבים. אנחנו מקווים שתהיה התעוררות של שרים וחברי כנסת מהליכוד שיזכירו לנתניהו שנבחרה ממשלה ימנית והאידיאולוגיה שלה בבסיסה היא ארץ ישראל השלמה. הפזיזות של פינוי מאחזים מראה סוג של חוסר שליטה במצב. אני מקווה שח"כים ושרים של הליכוד, ש"ס, אגודה, והבית היהודי יעמידו אותו במקומו".

 

וייס הוסיפה כי לדעתה הכוונה לפנות מאחזים היא אינה תוצאה של לחץ אמריקני. היא הפנתה את האצבע המאשימה כלפי שר הביטחון. "ברק הוריד את מפלגת העבודה למספר מנדטים נמוך, הביא אותה למפולת קולוסלית. זה ביטוי לתסכולים של ברק והרצון שלו לשדר שמי שמנהל את המדינה זה הוא".


בונים מחדש את מאחז "מעוז אסתר" (צילום: נעמי דיסין)

 

ראש מועצת קדומים לשעבר אמרה כי המתנחלים ימשיכו להקים מאחזים. "עכשיו צפויות עליות גדולות של נקודות יישוב חדשות ביהודה ושומרון ובשאיפה גם לכיוון עזה, כדי לומר חוזרים לגוש קטיף ולא מסתפקים ביישוב מחדש של העקורים בנגב". היא גם הבטיחה כי בעוד כמה שנים יוכפל מספר המתנחלים. "גם אם יפנו, נקים מחדש. בעוד שנתיים-שלוש תהיה פה הכפלה של האוכלוסייה".

 

גם היא סבורה כי ברק הוא זה שמכתיב את המדיניות נגד המאחזים. "הליכוד לא מבין מספיק בעשייה הפרקטית בשטח וברק מבין שהוא מחזיק את ההגה בעניין הבנייה ביהודה ושומרון. אם מדובר ברכב נוסע - אז נתניהו יושב ליד כסא הנהג. בשלב זה, גם אם נתניהו מבקש לפנות באמצע הדרך, מי שמוביל אותו זה מי שמחזיק בהגה".

 

"חזרה על טעויות תוביל לאיבוד השלטון"

חצי ביקורת נגד אהוד ברק הפנתה גם יו"ר נשים בירוק, נדיה מטר. "המאחז היחיד שיש לעקור הוא המאחז הבלתי חוקי ובלתי דמוקרטי של אהוד ברק, בתוך ממשלה שנבחרה להיות ימנית ולא שמאל קיצוני. העם זרק לאופוזיציה את אלו שקראו להתרפסות וכניעה לאויב הערבי ובחר בממשלה הזאת כדי שהיא תשמור על ארץ ישראל. אם ביבי לא מבין זאת והוא יחזור שוב על הטעויות שעשה בקדנציה הקודמת כראש ממשלה - במקום לקדם את רצון העם קידם את רצון השמאל הסהרורי - הוא שוב יאבד את השלטון. כל מי שפוצע או פוגע בארץ-ישראל לא נשאר בשלטון וההוכחה לכך היא מה שקרה ב-15 השנים האחרונות".

 

פעיל חזית יהודית לאומית, איתמר בן גביר אמר, הצטרף

 לביקורת נגד נתניהו וברק: "ביבי התגלה במלוא צביעותו, קיבל קולות של הימין, אך מגשים את מדיניות השמאל. אנחנו נפתח במדיניות נגד נתניהו, תחת הכותרת 'ביבי, אין לך מנדט לעקור יהודים מהבית'".

 

יו"ר ארגון זכויות האדם ביש"ע, אורית סטרוק, שלחה מכתב לשרי הממשלה בו היא אומרת כי אם אכן העילה לפינוי מאחזים היא אכיפת חוק ואינה נובעת משיקולים מדיניים, אזי צריך להנהיג מדיניות אכיפה שיוויונית - לערבים ויהודים. לדבריה, המאחזים ברובם אינם בלתי חוקיים, אלא רק בלתי מורשים, ואי החוקיות של רובם נובעת מהעדר אישורי שלטונות רשמיים. בעיקר כתוצאה מלחץ אמריקני או ממדיניות של ממשלת שמאל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינוי מאחז מעוז אסתר ביום חמישי
צילום: רויטרס
דיין. ההיפך הגמור מהמנדט
צילום: עופר עמרם
וייס. בגלל ברק
צילום: דודי ועקנין
מומלצים