שתף קטע נבחר

הרב דרוקמן: "לא" לרגשי הנחיתות כלפי החרדים

"ההתמודדות שלנו קשה ביותר. המחשב והאינטרנט, למשל, מקשים על העבודה החינוכית, אך לא בגלל זה נרים ידיים אלא נתמודד". יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, הרב חיים דרוקמן, משיב לפובליציסט החרדי יעקב ב' פרידמן

פחות משבוע לאחר הדיון בבג"ץ על פסיקת בית הדין הרבני הגדול שביטל את גיוריו, תוקף הרב חיים דרוקמן את הציבור החרדי ואת יחסו לציונות הדתית. בשיחה שמסר הבוקר (א') לרבנים ומחנכים מישיבות תיכוניות ואולפנות טען הרב דרוקמן כי יש לעקור את רגשי הנחיתות שחש הציבור הדתי מפני החרדים, וכינה את דבריו של הרב החרדי יעקב ב' פרידמן, במהלך פולמוס עם הרב שלמה אבינר, "דמגוגיה וגוזמאות". דרוקמן, המשמש כיו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא, אמר את הדברים בכינוס המרכז הנערך ברמות שפירא. 

 

על הדברים שכתב פרידמן על מידת הדתיות של הנוער הציוני-דתי, השיב הרב דרוקמן: "קל מאוד להלהיב צעירים לקיצוניות, אבל אנחנו מחנכים למורכבות. זאת האמת וזאת השלמות... מי החייה את ישיבת סלובודקה? מי הקים את הישיבה בכפר חסידים? בוגרי ישיבת כפר הראה!".  

 

לדבריו, רגשי נחיתות כלפי החרדים עלולים לגרום לדור הצעיר המעוניין ב"רף גבוה" לחצות את הקווים ולהצטרף אליהם. "זה כמובן מעוות... אם לא נדגיש את האמת הזאת עלולים לאבד חלילה את תלמידינו שיתפזרו לכל רוח או לאבדם מבחינה איכותית", טען.  

 

בהמשך התייחס דרוקמן לחשיבות מקצועות החול, שאינם נלמדים במוסדות החרדים, ואמר: "רבי יהודה אומר: כל שאינו מלמד את בנו אומנות כאילו מלמדו ליסטות'. גם אם לא ילסטם את הבריות הוא יאסוף נדבות. כמה זמן משקיעים הצעירים האלה שמקבצים נדבות? צריך שתהיה לך פרנסה אחרת אתה עלול להיבטל מדברי תורה".  

 

"לימודי חול לומדים כי זקוקים למקצוע בחיים", הסביר הרב את העמדה הציונית-דתית, "אבל למה להתקיים בחיים? זה עבור התורה! יש לזה ערך אדיר! גם לימוד מקצוע הוא מצווה".  

 

על הגישה החרדית לפיה הדתיים לאומיים הם "פשרנים", אמר: "ההתמודדות שלנו קשה ביותר. המחשב והאינטרנט, למשל, מקשים על העבודה החינוכית, אך לא בגלל זה נרים ידיים אלא נתמודד! מבחינת דרכנו החינוכית אנחנו רוצים לחנך ליהדות שלמה ולא יהדות חלקית. יהדות שכוללת בין אדם למקום, בין אדם לחברו - לעמו ולארצו ולמדינתו. לא פשרה אלא שלמות והרמוניה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב חיים דרוקמן
צילום: משולם לוי
מומלצים