שתף קטע נבחר

דרשה בבית הכנסת – לגברים בלבד?

הרב שרלו לא מוצא סיבה שאישה לא תדרוש בפני הציבור בין שחרית ומוסף בשבת, ואיך פוסק הרב שמואל אליהו בסוגייה?

אישה תשמש כרבנית קהילה רק עוד מאה או ומאתיים שנה – כך על פי הערכה גסה של הרב חיים נבון. ומתי נשים ישאו את דרשת השבת בבית הכנסת? תלוי את מי שואלים. הרב יובל שרלו, שנדרש לסוגיה, קבע כי אין כל סיבה למנוע זאת מהן. לעומתו טוען רבה של צפת, הרב שמואל אליהו: "גם הרפורמים התחילו ככה".

 

בשו"ת שפורסם באתר 'כיפה' נשאל הרב שרלו: "בקהילתנו (מדובר בקהילה אורתודוקסית אשר למעלה מחמישים אחוז בה הם עולים מארה"ב) נהוג שכל שבת חבר מהקהילה נותן דרשה קצרה, לרוב בנושא פרשת השבוע. השבת אחת מחברות הקהילה נתנה את הדרשה והדרשה ניתנת לאחר קריאת התורה ולפני מוסף. מהי דעת תורה בנושא?".

 

הרב שרלו השיב כי אינו מוצא סיבה שאישה לא תדרוש בפני הציבור, אך הדגיש כי אם הדרשה היא חלק מתפילת הציבור, כגון בין תפילת שחרית למוסף בשבת, עליה לשאת אותה מעזרת הנשים. "מזה אני מסוייג, בשל ההבחנה בין עצם העובדה שאישה יכולה לדרוש בפני הציבור, ובין התפילה שהיא מופרדת לחלוטין", הסביר הרב.

 

הרב שמואל אליהו: לא לפרוץ גדרות

מנגד, שולל הרב שמואל אליהו את האפשרות שנשים ישאו דברים בבית הכנסת בשעת התפילה. בשיחה עם ynet אמר: "אסור לפרוץ את הגדרות בינינו לבין התנועה הרפורמית, שהובילה לפירוק עם ישראל כאשר רוב בניה נישאים עם גויות ומאבדים את הזהות היהודית. גם שם זה התחיל בפסקי הלכה כאלה. אף על פי שאינני חושד ברב שרלו בנטיות רפורמיות, אני חושב שפסק הלכה כזה הוא חלק מתהליך מסוכן מאוד".

 

הרב אליהו הדגיש כי א ין בדבריו כל ביקורת על תנועת לימוד התורה בקרב הנשים, כלומדות וכמלמדות, אותה הוא מכנה "אחד מסימני הגאולה". הוא ציין כי רק בסוף השבוע האחרון השתתף בערב לימוד נשי שנערך בבנייני האומה במסגרת אירועי יום ירושלים, ואף ערך שם 'טיש' לכאלף בנות. על פי רבה של צפת מדובר בתופעה "מבורכת, מדהימה, מיוחדת, עוצמתית ועמוקה שיש לעודד ולטפח בכל דרך הלכתית", אך עם זאת הוא סבור כי "יש פסקי הלכה שיודעים מראש את ההמשך שלהם. זהו מדרון חלקלק".

 

"בסרט הזה כבר היינו", סיכם הרב אליהו, "מי שנותן לאישה לדרוש במסגרת התפילה מנתק עצמו מ-99% של העם היהודי האורתודוכסי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
לדרוש. מעזרת הנשים
צילום: מיכאל קרמר
הרב יובל שרלו. בעד
צילום: דב ירדן
צילום: אביהו שפירא
הרב שמואל אליהו. נגד
צילום: אביהו שפירא
מומלצים