שתף קטע נבחר

שרים בעבודה: לעצור את קידום "חוק הנכבה"

שלושה משרי העבודה פנו למזכירות הממשלה וביקשו דיון במליאת הממשלה בחוק שאושר אתמול בוועדת השרים. השר ברוורמן אמר ל-ynet: "זה לא דמוקרטי, זה לא חכם, זה לא במקום. זה הדבר האחרון שהממשלה צריכה עכשיו"

האם הממשלה תיסוג מתמיכה ב"חוק איסור הנכבה"? שלושה שרים ממפלגת העבודה הגישו הבוקר (יום ב') בקשת ערר למזכירות הממשלה נגד החוק שאושר אתמול בוועדת השרים לענייני חקיקה שבמרכזו: האיסור לציין את יום הנכבה ("אסון" הקמתה של ישראל).

 

השרים יצחק הרצוג, שלום שמחון ואבישי ברוורמן דורשים לקיים דיון בחוק בפורום מורחב

שבו יושבים כל שרי הממשלה. אם הממשלה תחליט שאינה תומכת בחוק - הוא יוסר מסדר היום ולא יקודם.

 

"הצעת חוק זו פוגעת החופש הביטוי וחירות הפגנה שהם עקרונות יסוד במדינה דמוקרטית. חוק מסוג זה יגדיל את הבדלנות והניכור בחברה ויחזק את המיעוט הקיצוני בקרב ערביי ישראל", טענו השלושה.

 

השר ברוורמן אמר ל-ynet: "חקיקה כזאת היא טעות. אנו מבקשים מראש הממשלה להוריד את הנושא מסדר היום. החיים הם לא שחור ולבן. חקיקה שכזאת בתמיכת ממשלת ישראל מחזקת את הקיצוניים. זה לא דמוקרטי, זה לא חכם, זה לא במקום. זה הדבר האחרון שהממשלה צריכה עכשיו, גם במסר שלה כלפיי כל העולם הדמוקרטי שמסתכל על מעשיה".

 

"רצף החוקים נועד לעורר תסיסה"

ח"כ יולי תמיר מהעבודה אמרה: "רצף החוקים שישראל ביתנו מעלה עכשיו נועד לעורר תסיסה בקרב ערביי ישראל ולהוביל את ישראל לעימות שיעורר גלים של שנאה ואלימות שמהם ניזונה ישראל ביתנו. אני מצפה שמפלגת העבודה תתנגד לאותם חוקים. בעצם ישיבתה בממשלה, מפלגת העבודה נותנת ליגיטמציה וגיבוי לתהליכים גזעניים שפוגעים ביכולת של החברה הישראלית להמשיך ולהתקיים".

 

הצעת החוק עוררה סערה מייד לאחר אישורה. בנוסח המוצע נקבע כי מי שיציין את יום הנכּבה יועמד לדין ועלול לרצות שלוש שנות מאסר. אם הממשלה לא תעצור את קידומו - יובא החוק בקרוב להצבעה

טרומית במליאת הכנסת. להצעת החוק התנגדו השרים מיכאל איתן ויצחק הרצוג, השר משולם נהרי נמנע ושמונה שרים תמכו - בהם שר המשפטים יעקב נאמן, שר החינוך גדעון סער, השר לבטחון פנים יצחק אהרונוביץ', השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, שר ההסברה והתפוצות יולי אדלשטיין, שרת הקליטה סופה לנדבר, שר התקשורת משה כחלון ושר התיירות סטס מיסז'ניקוב. גם נציגת היועץ המשפטי לממשלה, אורית קורן, התנגדה להצעה, אך זו אושרה לבסוף.

 

הבוקר התברר כי בכוונת "ישראל ביתנו" לקדם כהצעת חוק ממשלתית גם את התיקון לחוק האזרחות, הקובע חובת הצהרת נאמנות למדינה לכל המבקש להיות אזרח ישראלי. בסעיפים שנוספו לחוק נקבע כי "תנאי לקבלת אזרחות לפי חוק זה יהא כי מקבל האזרחות הצהיר אמונים". בהצעה נכתב גם נוסח הצהרת האמונים, שצפוי לעורר מחלוקת: "אני מתחייב להיות נאמן למדינת ישראל כמדינה יהודית, ציונית ודמוקרטית, לסמליה ולערכיה, ולשרת את המדינה, ככל שאדרש לכך, בשירות צבאי, או בשירות חלופי, כפי שיקבע בחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברוורמן. חקיקה כזאת היא טעות
צילום: גיא אסיאג
הרצוג. פגיעה בחופש הביטוי
צילום: ירון ברנר
מומלצים