שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  iPod Shuffle - הגודל כן קובע

  לקחנו את ה-IPod Shuffle החדש של אפל לבדיקה, וכמעט שאיבדנו אותו. פעמיים. עם זיכרון של 4 ג"ב ומחצית הגודל לעומת הדור הקודם שפוגם קשות בנוחות השימוש, מישהו כנראה לקח את המינימליזם קצת קשה מדי

  זה כבר הפך עניין שבשגרה. אי אפשר כבר לצפות מאפל לירידה ברמה בכל מה שקשור לעיצוב ולחידוש. הם ממשיכים להפתיע בכל פעם מחדש. זו התחושה שמקבלים כאשר מניחים את הידיים על הדור האחרון של ה- iPod Shuffle - הנגן החדש והזעיר במיוחד של החברה.

   

  סגידה למזעור

  זה לא שהדורות הקודמים של ה- Shuffle היו כבדים, ענקיים ומסורבלים, לכן ההרגשה היא שהסגידה הזו של אפל למזעור כבר הופכת להיות מוגזמת בדגם הנבחן, במיוחד כשזה בא על חשבון הנוחות והידידותיות למשתמש: אורכו של ה- Shuffle הוא 4.52 ס"מ, רוחבו 1.75 ס"מ, העובי שלו הוא רק 0.5 ס"מ (עם התפס הקפיצי הוא 0.78 ס"מ), המשקל עומד על 10.7 גרם בלבד.

   

    

  אלו נתונים מרשימים לכל הדעות, בוודאי כאשר מדובר על נגן מוזיקה עם זיכרון Flash בנפח של ארבע גיגה שמספיק לכ-1000 שירים בערך. אבל זה בא על חשבוננו. על מנת
  שאפל יגיעו לנתונים המרשימים הללו הם היו צריכים לסלק מהמכשיר עצמו כמעט כל כפתור הפעלה שהיה בדגמי הדורות הקודמים.

   

  ואם אין מקום על המכשיר עצמו? אה, חשבו באפל, נעביר את הלחצנים אל כבל האוזניות המצורפות - למיקום שהינו בלתי נוח בעליל לתפקוד. כך יצא שבעיצוב הנוכחי אפל הצליחו למזער את המכשיר בערך ב-50 אחוזים מהדור הקודם, ועל המכשיר עצמו נשאר בסך הכול פקד אחד, בעל שלושה מצבים: OFF->Play->shuffle. במרכז ישנה נורית קטנטנה שנדלקת בשלושה צבעים (ירוק/כתום/אדום) לחיווי מצבים שונים כגון הפעלה, טעינת סוללה, טעינת שירים, סוללה חלשה וכדומה, ובצד השני שקע האוזניות.

   

  חבל על העצבים

  אז את לחצני השליטה העבירו לחוט האוזניות, והנה כבר המלצה חמה ממני אליכם: אל תנסו במהלך פעילויות הספורט השונות שלכם לנסות להעביר שירים, לעבור רשימות השמעה או לשנות את עוצמת השמע – חבל על העצבים שלכם. בקר השליטה החדש ממוקם על כבל האוזנייה הימנית, והוא נמצא במרחק של כ- 14 ס"מ מהאוזנייה עצמה כאשר אורך הבקר עצמו הוא קצת פחות משלושה ס"מ.

   

  כשמרכיבים את האוזניות, מיקומו של בקר השליטה נופל קצת אל מתחת לסנטר מה שמוציא את החשק להתעסק איתו במהלך פעילות ספורטיבית או בזמן כל תנועה שהיא.

   

  זה פשוט לא נוח. בשביל לא לפספס את המטרה של מזעור יתר, אפל מספקת לנו רק שלושה לחצנים שבעזרתם אנחנו אמורים להצליח לשלוט על עוצמת השמע (הגברה והנמכה), השמעה ועצירה (Play/Pause) העברת רצועה (קדימה ואחורה), מעבר בין רשימות השמעה (Playlist) ושימוש בתכונת ה- Voice-Over החדשה של אפל (על כך בהמשך) – בסה"כ שלושה לחצנים בעבור ביצוע שמונה פעולות שונות.

   

  שניים מהלחצנים מיועדים רק לשליטה בעוצמת השמע (אחד להגברה ושני להנמכה), מה שמשאיר לנו לחצן יחיד עבור שליטה על שש פעולות שונות בעזרת לחיצות כפולות, משולשות וארוכות. תשפטו לבד האם מדובר בפרוצדורה שיהיה לכם נוח ונעים להתעסק בה בזמן ריצה או רכיבה על אופניים, במיוחד בהתחשב במיקום של פקד ההפעלה הזה.

   

   

  דבר אלי (לא בעברית)

  תכונה חדשה ומעניינת שנמצאת ב- אייפוד Shuffle החדש נקראת בשם Voice-Over. החידוש הזה  מאפשר לנו לשמוע את המיקום הנוכחי ברשימות השירים, זאת ב-14 שפות שונות. עברית היא לא אחת מהן.

   

  בעזרת אותו כפתור בפקד ההפעלה שעל חוט האוזניות, ניתן לשמוע את שם השיר שכרגע מתנגן ו/או את שם רשימת ההשמעה (Playlist) שבה אנחנו נמצאים ורשימות השמעה נוספות כמו גם מעבר ביניהן. זהו גימיק נחמד מאוד ואכן עוזר לדפדוף בין השירים והז'אנרים השונים של מאגר השירים ואפילו מתפקד בצורה טובה.

   

  יש ללחוץ לחיצה ארוכה על אותו לחצן רב שימושי, המוסיקה נחלשת ב- Fade עדין ואז קול נשי מעדכן אותנו איזה שיר אנחנו שומעים, אחר כך חוזרת המוזיקה לעוצמה המקורית. כך גם בדפדוף בין הרשימות השונות.

   

  רק אל תנסו את זה עם שמות קבצים באותיות עבריות, אם אתה רוצים לשמוע את השם "גבר הולך לאיבוד", אזי שם השיר צריך להיות באנגלית – Gever Holech Leibud.

    

  חולי שליטה? לא אצל אפל

  העניין המטריד ביותר ב- iPod Shuffle החדש הוא שהאזנה למוזיקה ב-Shuffle החדש ושליטה על כל האופציות שלו הינה אפשרית אך ורק עם האוזניות המקוריות של אפל.

   

  פקדי השליטה על המכשיר נמצאים על האוזניות המקוריות של הנגן, כך שאם תבחרו בכל זאת להשתמש באוזניות אחרות תוכלו רק להאזין למוזיקה שמתחילה לנגן לבד ללא כל אפשרות שליטה על העוצמה או על מעבר בין השירים.

   

  הסנכרון עם קבצי המוזיקה מתבצע כמובן עם תוכנת ה- iTunes ולצד סנכרון המוזיקה אפשר גם להטעין אליו פודקאסטים. מלבד האוזניות, מצורף לנגן גם כבל סנכרון קצרצר (ארבעה ס"מ בלבד) שבקצהו האחד חיבור USB ובצד השני חיבור לשקע האוזניות של הנגן. הכבל החדש לסנכרון מהווה כבר שינוי מבורך לעומת הדור הקודם שבא עם עריסה ייעודית

  שהייתה מאוד שבירה ולא נוחה לשימוש.

   

  אני מוכרח להגיד שהייתי קצת מופתע (לטובה, לשם שינוי) מעוצמת השמע שיוצאת מהמכשיר הקטנטן הזה. מיד מרגישים בהבדל מהדור הקודם של ה- Shuffle. איכות השמע השתפרה מהדורות הקודמים, לא משהו יוצא מן הכלל אבל מאוד מספק, בהתחשב בעובדה שאין יותר מדי אפשרויות לאמוד אותה כאשר משתמשים רק עם סט אחד ויחיד של אוזניות.

   

  הדגשת הצלילים לא רעה בכלל ואפילו מורגש שיפור משמעותי בהדגשת הטונים נמוכים. לעומת זאת, כשמגיעים לשיא העוצמה, מורגש עיוות מסוים בצליל, ולכן מומלץ לא לדחוף את הנגן למקסימום.  

   

  הלכו רחוק מדי

  נוחות תפעול היא לפעמים הכל. כאן, לדעתי, אפל הלכו רחוק מדי ונכשלו. בצד החיובי, נציין כי הנגן נצמד כמעט לכל אזור בבגד בעזרת התפס הקפיצי ונשאר שם בלי לזוז מילימטר. מההיבט הזה, בצירוף העובדה שהוא כל-כך קטן וקל משקל, זה מאוד מספק.

   

  האכזבה מגיעה כאשר מבקשים לשלוט ב-iPod Shuffle באמצעות הלחצנים שנמצאים על כבל האוזניות. אני, באופן אישי מתגעגע ל- Click-Wheel המוכר והטוב, עדיין לא שמעתי על מישהו שסבל מכאבי גב כש- "סחב" על עצמו iPod Shuffle מהדור השני או הראשון.

   

  המזעור המודגש כל כך בנגן החדש של Apple הוא בהחלט יפה, מעוצב, חדשני ואפילו פורץ דרך – אבל מפספס את המטרה.  

   

   

  iPod Shuffle 4GB

  ציון:


   

   

  בעד: אין יותר קטן ומעוצב מזה, נפח אחסון של 4GB מספיק בהחלט לשימוש רגיל בהתחשב במידות הנגן הקטנות.

  נגד: חוסר נוחות מוחלט בשליטה באמצעות הלחצנים שממוקמים על כבל האוזניות, מפסיק להיות קטן ומגניב כשהוא הולך לאיבוד, אין תמיכה בעברית.

  שורה תחתונה: רק למי שמרגיש שהוא חייב.

   

  מחיר: 479 שקלים

  אחריות: iDigital

   

  מפרט טכני

  מידות/משקל: 4.52X1.75X0.78 / משקל 10.7 גרם.

  סוללה/משך זמן סוללה: ליתיום פולימר מובנית/10 שעות של שמיעה רציפה.

   4GB Flash.

   

  מה בקופסה:

  נגן iPod Shuffle

  סט אוזניות תואמות עם כפתורי שליטה

  כבל סנכרון USB

  מדריך הפעלה מהירה

   

  לכל סקירות הנגנים

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קטן ומגניב, עד שהוא הולך לאיבוד. ה-Shuffle החדש
  צילום: ליאור קורן, dtown
  בשיתוף dtown
  מומלצים