שתף קטע נבחר

ירושלים - העיר המבוקשת ביותר בישראל

מניתוח נתוני סקר של מכון גיאוקרטוגרפיה עולה ש-12% מרוכשי הדירות בארץ רוצים לרכוש דירה בבירה. זאת, לעומת 11% המעוניינים לרכוש דירה בתל אביב

"הביקושים לדירות מגורים בירושלים עלו בשלוש השנים האחרונות לרמות שאינן מדביקות את ההיצעים. נתון זה הופך את בירת ישראל לעיר המבוקשת ביותר למגורים, ורק תל אביב מתקרבת לרמתה". כך עולה מניתוח של ד"ר רינה דגני, מנכ"לית קבוצת גיאוקרטוגרפיה, המתמחה במחקרי היתכנות כלכלית.

 

לפי הנתונים, כ-12% מכלל המבקשים לרכוש דירת מגורים מעוניינים שהיא תהיה בירושלים. בתל אביב, לעומת זאת, נעים הביקושים סביב 11%. בחמש השנים האחרונות חלה עלייה של כ-40% ברמת הנכונות לרכוש דירה בעיר. עם זאת, טרם נבדקה ההשפעה שעלולה להיות לבנייה המתוכננת במזרח ירושלים. 

 

בירושלים מתגוררים כיום כחצי מיליון תושבים יהודים, מהם כשליש חרדים. מבדיקות שערכה החטיבה הכלכלית של גיאוקרטוגרפיה עולה שרמת המחירים הממוצעת שמחפשים מבקשי הדירות היא כמיליון שקל. עם זאת, האוכלוסייה החרדית יכולה לשלם רק כ-700 אלף שקל עבור דירה, כש-40% מהם אינם מסוגלים אף לכך.

 

רמות המחירים בעיר וההיצע הנמוך גורמים לעזיבה של אוכלוסייה ליישובים סמוכים כגון מבשרת ציון, ביתר עילית ובית שמש. כמו כן, אין בעיר די היצע של צמודי קרקע, המושכים אוכלוסייה בעלת אמצעים.

 

הדירה המבוקשת היום בירושלים היא בת 3.7 חדרים, פחות מהממוצע הארצי אך גבוה מממוצע של 3.5 חדרים בת"א. כשליש מהדירות בירושלים הן בנות עד 3 חדרים, כשליש בנות 4 חדרים וכשליש הן דירות גדולות או צמודי קרקע. שיעור הדירות הקטנות בתל אביב, עד 3 חדרים, גבוה ב-50% מירושלים.

 

התחלות הבנייה ב-2008 היו נמוכות מהביקוש, ועמדו על 1,650 יחידות דיור בלבד. לדברי דגני, בשנה שאינה בתקופת משבר הביקוש הכללי ליחידות דיור בירושלים הוא כ-8,000 יחידות בשנה. להערכתה, אפשר לשווק כ-2,800 יחידות בבנייה חדשה מדי שנה, והשאר יימכר כדירות יד שנייה. 

 

דגני סבורה שהבעיה בעיר היא תכנון לקוי של סוג הנכסים שאושרו לבנייה בעשור האחרון. "כדי לפתח את ירושלים יש לבנות יותר דירות במחירים אטרקטיביים וסביבות מגורים עם נופך ההולם את סל הדרישות של ציבורי היעד", היא אומרת.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בית לשימור בשכונת רחביה בירושלים
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים