שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  מח"ט 7: "לא זנחנו אימונים לאויב כמו צבא סוריה"

  בעוד כמה שבועות ייכנס אל"מ רועי אלקבץ לתפקידו החדש כקצין המבצעים של פיקוד הדרום. בינתיים, הוא מספר על השנתיים שבהן מטרתו העיקרית הייתה הסרת החלודה מעל "מפלצות הפלדה" והכנת הכוחות לאפשרות של עימות נוסף

  "לפעמים צריכים 'לקרוע' את החיילים, כדי שיהיו מוכנים לרגע האמת. הם מבינים את זה ומתפקדים מעולה. היום אנחנו מאומנים יותר ומנוסים יותר, גם עימות עתידי עם חיזבאללה יראה אחרת" - כך אומר מפקדה הפורש של חטיבה 7 בחיל השיריון, אלוף-משנה רועי אלקבץ.

   

  בראיון ל-ynet לרגל סיום תפקידו מספר אלקבץ כי החטיבה נמצאת היום "במקום אחר מבחינת האימונים". לדבריו, "אנו מנהלים מעקב אחר כל תותחן ודורשים שיפור ממי שלא מגיע ליכולת הדרושה. אפילו ריתקנו מחלקה שבת כי לא פגעה כמו שצריך. למרות האיומים הנשקפים מצד ארגוני טרור, לא נזנחו האימונים לאפשרות של עימות מול צבא סדיר, דוגמת זה של סוריה. אנו משקיעים לא מעט באימונים של קרבות טנקים בטנקים כדי לשפר את היכולות".

   

  מבצע "עופרת יצוקה" ברצועת עזה נתן לכל מי שהיה זקוק לכך הוכחה נוספת לחשיבותו של הטנק בקרב היבשה. במהלך הלחימה פעלו טנקים משלוש חטיבות סדירות בשטח עירוני צפוף וקצרו הצלחות. "עשינו מאמץ אדיר לפגוע במי שצריך לפגוע ולא באזרחים. ראינו חמושים מסתתרים מאחורי ילדים ונשים מבוגרות שמניפות דגל לבן - ולא ירינו", שיחזר אלקבץ.

   

  "זה נכון שזה מתסכל במידה מסוימת לעשות כזה מאמץ לשמור על ערכים - ובסוף יש ביקורת. למה אין ביקורת על חמאס שהופך כל מתקן אזרחי למתקן טרור? זה לא נעים שמפקדים שלנו צריכים להרגיש לא נוח, אבל כולנו יודעים את האמת - כמה אנו משתדלים לא לפגוע באזרחים וכמה אנו מצטערים כשזה קורה", הוסיף.

   

  המטרה: להסיר את חלודת מלחמת לבנון השנייה

  אל"מ אלקבץ ייכנס בעוד שבועות ספורים לתפקידו החדש כקצין המבצעים של פיקוד דרום, ויתעסק מקרוב בכל היבט של הפעילות הצבאית ברצועה. אלקבץ משוכנע כי גם בעימות הבא ישגר חמאס רקטות לעבר ישראל ויפעל מתוך אוכלוסיה אזרחית בניסיון למשוך את צה"ל כמה שיותר לעומק עזה.

   

  בשנתיים האחרונות היה אלקבץ עסוק כולו בטנקים. את חטיבה 7, שאיבדה ארבעה מלוחמיה כשטנק עלה על מטען זמן קצר לאחר חטיפת חיילי המילואים אהוד רגב ואודי גולדווסר, קיבל כשנה לאחר מלחמת לבנון השנייה, כשסימני החלודה עוד ניכרו על "מפלצות הפלדה". 

   

  "תחקור האימונים בחטיבה ולמעשה בחיל כולו - עלה מדרגה. כל אימון מפורט לפרטי פרטים, כל הישג או פער - מנותח. למרות איום החמאס בדרום וחיזבאללה בצפון, האפשרות של מלחמה קלאסית לא נזנחה.

  אנו מתעסקים בכך לא מעט, מבצעים אימונים של גדוד נגד גדוד, כדי להטמיע את הידע המקצועי. בתרחישים כאלה יש הרבה תחכום - ואנו נותנים על זה את הדעת".

   

  במסגרת האימונים, פוזרו גדודי החטיבה בכל הגזרות - מהקו הכחול בגבול הצפון, דרך יהודה ושומרון ועד גדר המערכת ברצועת עזה. "התפיסה כעת היא שאנחנו דינמיים יותר. לא יושבים בחוסר מעש. פועלים, אמנם באופן הגנתי, אך בצורה כזאת שנורגש בשטח", ציין אלקבץ. "אנו מממשים את הריבונות שלנו בכל פינה וננסה עד כמה שניתן למנוע הפתעות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלקבץ. רמת התחקור עלתה מדרגה
  צילום: דודו אזולאי
  מומלצים