שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רבנים לבתי המלון: יש טלוויזיה? אין כשרות!

  בכירי הרבנים החרדים, בראשות הרב אלישיב, הסמיכו את "הוועדה לצביון העם היהודי" לקבוע אילו מלונות מתאימים לציבור החרדי. בין הקריטריונים החדשים: בריכה מקורה בלבד ועמדות הגשה נפרדות לגברים ונשים בחדר האוכל. גורמים במערך הכשרות: "זו גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה"

  חרדים, קבעתם נופש משפחתי לחופשת "בין הזמנים"? כדאי שתחשבו פעמיים: ועדת רבנים חדשה, הפועלת בשם מנהיגי הציבור החרדי, קובעת רשימת תנאים נוקשה למתן תעודת כשרות למהדרין לבתי מלון ואכסניות, ומזהירה את הרבנים נותני הכשרות שלא לחרוג מהם. הוועדה טרם פרסמה את התקנות החדשות, אך ל-ynet נודע כי הן כוללות איסור על הימצאות מכשירי טלוויזיה בחדרים, חיוב להפעיל ברי הגשה ונקודות נטילת ידיים נפרדים לגברים ולנשים בחדר האוכל, וכן קירוי בריכת השחייה כך שלא ניתן יהיה לראותה מאזורים אחרים בשטח המלון או מחוצה לו.  

   

  בכרוז שפורסם בחתימת הרב יוסף שלום אלישיב, הרב אהרן לייב שטיינמן והרב שמואל ואזנר – מבכירי הרבנים החרדים - מסמיכים השלושה את "הוועדה לשמירת צביון העם היהודי" לטפל בנושא ולאכוף את התקנות החדשות בבתי המלון, וטוענים כי במצב הקיים כיום - "המכשולות הנמצאים שם הם חמורים ביותר".

    

  במודעה, שפונה לנותני הכשרויות, נכתב: "היות שנתינת 'כשרות למהדרין' שעל ידכם לבתי מלון ולמקומות נופש 'המיועדים לציבור החרדי' משמשת כהכשר שהמקום מיועד לציבור החרדי, בו בזמן שאין הדבר כך... על כן אנו מבקשים מכם לתת 'כשרות מהדרין' אך ורק למקומות שאושרו על ידי רבני 'הוועד לשמירת צביון העם היהודי', שמונו על ידנו לטפל בנושא חשוב זה".  

   

  למכתב הרבנים אלישיב, שטיינמן וואזנר צורפה מודעה שנכתבה על ידם בשנה שעברה, וממנה עולה כי עיקר הבעיה היא הימצאות מכשירי טלוויזיה בחדרים, אולם ל-ynet נודע, כאמור, כי מדובר בתקנות רחבות יותר.  

   

  "הנה זכינו אשר רבו בתים כשרים בישראל אשר שומרים מכל משמר שלא להכניס לביתם מן המכשירים הטמאים כמו טלוויזיה ואינטרנט וסרטים טמאים", כתבו אז הרבנים, "אמנם דא עקא שבזמן שנוסעים לנפוש בבתי מלון וכדומה, אף במקומות שהם בבעלות חרדית ובכשרות מהודרת, יש שם מכשירים טמאים ועוד מכשולות אשר בזמן קצר מביאים את ההורים, וכל שכן את הקטנים, להתדרדרות נוראה, וכבר רבים חללים הפילה".  

   

  צניעות או מסחטת כסף?

  אז מי יתנגד לקריאת גדולי הדור להרבות קדושה וצניעות? מסתבר שלא מעטים. בניגוד לפעילות ועדות הרבנים למען השבת, התקשורת, התחבורה ואפילו הפאות הנוכריות – נתקלו עסקני ורבני "ועדת הצביון היהודי" בדלת נעולה ובחוסר שיתוף פעולה של נותני הכשרות. לאחר שהמגעים בין הצדדים נכשלו, פרסמה הוועדה את החלטותיה באופן חד-צדדי.

   

  ראש מחלקת הכשרות בזיכרון יעקב, הרב רפאל מנת, העוסק במתן כשרויות למהדרין לבתי מלון ומקומות נופש, הסביר ל-ynet: "אנחנו כמובן בעד הרעיון, אבל נגד הדרך שבה נעשו הדברים. הרבנים האלה הם גדולי הדור, כולנו תלמידיהם, ישבנו אצלם ועוד נשב אצלם על התקנות החדשות, שעל רובן אנחנו מקפידים כבר היום".

    

  "הבעיה שלנו היא עם עצם הרעיון לסחוט אותנו. מזכיר הוועדה הזו הוא עסקן שיש לו מניעים אישיים שגורמים לו להציג לרבנים נתונים לא נכונים. הוא רוצה לגרום למצב שבו כל נותני הכשרות יהיו תחת פיקוחו, ועושה את זה בצורה לא נקייה, כמעט כמו מאפיה. אנחנו נטפל, יחד עם הרבנים, בבעיות הצניעות, אבל יחד עם זאת לא נשתף פעולה עם הוועדה עצמה".

    

  רבנים נוספים ששוחחו עם ynet טענו כי על פי התכנית שהציג המזכיר, כל מקום נופש המבקש כשרות למהדרין יידרש להציג תעודה מטעם הוועדה, המאשרת כי הוא עומד בכללים. תוקף התעודות יפוג מידי חצי שנה, ומתנגדי המהלך מאשימים כי מדובר ב"מסחטת כסף" שייגבה על ביקורות, פיקוחים, הנפקת אישורים חדשים ועוד.

   

  "אברכים ועסקנים יסמיכו רבנים?"

  ומה בנוגע לנותני הכשרות עצמם? "בחודשים האחרונים הופעלו עלינו לחצים כבדים ואיומים על ידי העסקנים", טוען אחד מהם, "הם רצו שנחתום על מסמך שמתיר להם להשמיץ אותנו בתקשורת החרדית מבלי שתהיה לנו כל תביעה על כך, אם נעניק כשרות למקומות שלא מאושרים על ידם. איפה שמענו אי פעם על דבר כזה?".

   

  "אנחנו הוסמכנו לרבנות דור אחר דור מהר סיני. לא יתכן שרבנים גדולים וחשובים שנותנים השגחה על מלונות, כמו האדמו"ר מביאלע והרב אויערבאך מטבריה, יצטרכו סמיכה נוספת כל חצי שנה מכמה עסקנים. יש פה רבנים שכבר 30 שנה בתחום, ופתאום באים כמה עסקנים וקובעים להם כללי כשרות חדשים".

   

  הרבנים טוענים עוד כי רובם המוחלט של בתי המלון ואתרי הנופש המדוברים אינם מתקיימים על הציבור החרדי אלא על נופשים חילוניים או תיירים מחו"ל, ואין סיכוי שמנהליהם יוציאו את הטלוויזיות מהחדרים ויתאימו גם את חדר האוכל ובריכת השחייה לדרישות החרדים.

    

  "זה לא מציאותי ומדובר ממש בכריתת כל הענף", אמר אחד מהם, "התוצאה תהיה הסרת הכשרות המהודרת כמעט מכל בתי המלון בארץ". הוא הוסיף כי רוב הנופשים הרלוונטים הם אלה המכונים "חרדים מודרנים" ומבחינתם מדובר ב"גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה". לדבריו, ציבור זה ימשיך לנפוש במקומות אלה גם אם לא תהיה בו כשרות מהודרת, ולמעשה "הרבנים מכריחים אותם לאכול 'פחות כשר' רק בגלל שנופשים אחרים רוצים טלוויזיה בחדר".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בריכה. מקורה בלבד
  צילום: אילן הלפרין
  בלי טלוויזיה!
  צילום: index open
  מומלצים