שתף קטע נבחר

השר יעלון: אין פתרון נראה לעין עם הפלסטינים

השר לעניינים אסטרטגיים הציג משנה בלתי מתפשרת בכנס ח"כים ושרים המתנגדים לתפסית שתי המדינות. לדבריו, יש להתייחס לסכסוך כאל "ניהול משבר" ארוך טווח

בעוד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מנסה לתמרן בין הלחצים הבינלאומיים והקואליציוניים בכל הנוגע להתקדמות בתהליך המדיני, הוא זוכה ל"איתות אזהרה" דווקא מחברי סיעתו. תחת הכותרת "אלטרנטיבות לתפיסת שתי המדינות" התכנסו בצהריים (יום ג') חברי כנסת מהליכוד ומסיעות נוספות, על-מנת להביע את התנגדותם לסטייה של נתניהו מהקו המדיני הימני ולהזהיר כי מהלך כזה יוביל להקמת קבוצת מורדים חדשה בליכוד.

  

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, אמר כי "יש להתנות כל התקדמות במשא ומתן עם הפלסטינים בהכרה בזכותנו לבית לאומי-יהודי ובהוכחת יכולתה של הישות הפלסטינית לשלוט בשטח. מדיניות הממשלה והאינטרס הישראלי הינו לא לשלוט בפלסטינים ולנהל את חייהם, אבל כפי שלא מתחילים לבנות בניין מהגג אלא מהיסודות, עליהם לממש 'רפורמות מלמטה למעלה'".

 

יעלון הבהיר כי הוא לא רואה בהקמת מדינה פלסטינית אופציה קיימת: "איני רואה סיכוי לקיום ישות בת קיימא ביהודה ושומרון או ברצועת עזה שתתקיים כלכלית עצמאית. הפער הכלכלי שבין מדינת ישראל כ'מדינת עולם ראשון' לבין ישות פלסטינית של עולם שלישי הוא מתכון לחוסר יציבות. הסבירות לצמיחת ישות עוינת - גדולה מאוד.

 

ממונחים של פיתרון למונחים של ניהול משברים

"על-מנת לאפשר חשיבה חדשה, חייבים להשתחרר מהתפיסה הכושלת ומהנחות היסוד השגויות שלה", הוסיף השר לעניינים אסטרטגיים. "ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני אין להתייחס במונחים של 'פיתרון' בעתיד הנראה בעין, אלא במונחים של 'ניהול משבר' או התמודדות ארוכת טווח. אסטרטגיה זו צריכה לשמר ולחזק האינטרסים תוך כדי ניהול הסכסוך, ולהכשיר הקרקע לייצוב המצב בעתיד הרחוק".

 

יעלון הדגיש בדבריו כי לא מדובר בכנס "מרדני" נגד ראש הממשלה. ואולם, בסיעת הליכוד החלה עוד לפני נסיעתו של נתניהו לארה"ב תסיסה פנימית, שנועדה להבהיר לראש הממשלה כי אחדות הסיעה אינה מובטחת לו בכל מחיר. השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, קרא אתמול בישיבת הממשלה "להשליך את דו"ח המאחזים של עו"ד טליה ששון לפח הזבל של ההיסטוריה", ואילו שר ההסברה יולי אדלשטיין, האשים את שר הביטחון, אהוד ברק, "בהובלת קו קיצוני נגד המתנחלים".

 

בכנס, שהיה פרי יוזמתה של ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד) השתתף גם שר הפנים, אלי ישי. "הפלסטינים ממשיכים בפראות שלהם ומשדרגים מפעם לפעם את ההסכמים עד שיא העוול בו זכו בנסיגה חד-צדדית שלנו. אנחנו קיבלנו בתמורה קסאמים", אמר ישי. "לא סתם הפלסטינים לא מפסיקים את ההסתה בבתי ספר ובספרי הלימוד שלהם, ולא סתם הם לא רוצים להכיר במדינה יהודית. הם רוצים להשמיד אותנו".

 

עם זאת, ישי הקפיד גם לחלוק שבחים לעמידתו של נתניהו בלחץ האמריקני. "זה שלא זכינו למחיאות כפיים, זה אומר שראש הממשלה עמד על העקרונות. אחרי כל ביקור שבו ראש ממשלה ישראלי זכה למחיאות כפיים - ויתרנו על נכסים. אני מוכן לוותר על החיבוקים, ולשמור על נכסים. אנחנו מנסים כל הזמן למצוא חן בעיני האמריקנים. צריך להיצמד לאמת שלנו, ולא לנסות למצוא חן כל הזמן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ישי. מוותר על החיבוקים
צילום: גיל יוחנן
מפיתרון לניהול משבר. יעלון
צילום: דודי ועקנין
חוטובלי. ארגנה את הכנס
צילום: דודי ועקנין
מומלצים