שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מים מקידוחי חירום בגליל יזרמו לבניאס - ולכנרת

בקידוחי חירום בגליל העליון נמצאו כמויות נאות של מים באיכות טובה. בתקופה הקרובה יזרימו את המים לשדות החקלאים באזור, אך קודם לכן הם יוזרמו לנחלים ולשמורות הטבע הקרובות - ומשם לכנרת

קידוחי החירום בגליל העליון הפתיעו בכמות המים שהניבו: בקידוחים שבוצעו בשבועות האחרונים במושבים כפר יובל ושאר ישוב נמצאו לדברי הקבלנים המבצעים כמויות מים גדולות ובאיכות טובה.

 

בקידוח בשאר ישוב למשל הגיעו אנשי חברת "מקורות" לתפוקה של כאלף קוב לשעה - 24 אלף קוב ביממה - כמות מים נאה עבור קידוח שנמצא רק בראשית דרכו.

 

הצורך לבצע קידוחי מים באזור נולד בעקבות משבר המים הפוקד את ישראל. לפיכך החליטו ברשות המים ובמשרדי הממשלה הרלוונטיים לאשר בהליך מהיר קידוחי חירום, במטרה לזרז את נביעת המים ממאגרי מי התהום לנחלים.


החקלאים ממתינים להנחת הצינורות (צילום: אביהו שפירא)

 

את המים מהקידוח בשאר ישוב יזרימו לטבע המתייבש באזור, והם ימשיכו במורד הערוצים לכנרת. חוץ מהמטיילים, מי שיהנה בזמן הקרוב מהקידוחים הם החקלאים באזור, שממתינים לסיום הנחת צינורות הענק בהם יזרמו המים.

 

ראש המועצה האזורית מבואות החרמון, בני בן מובחר, שבשטחה מבוצעים הקידוחים, אמר ל-ynet: "נרתמנו לסייע לחברת 'מקורות' ולקבלן מטעמה בקבלת כל האישורים הנדרשים לביצוע הקידוחים. האזורים הסמוכים למקומות הקידוח בשאר יישוב נחשבים לאתרי טבע ותיירות פופולריים, לכן ישנה חשיבות בשמירת מקורות המים שהתדלדלו בשנים האחרונות באמצעות הזרמת מים.

 

"שמחתי לשמוע שבקידוח של שאר יישוב התגלו בעומק של כ-870 מטרים מים קרים באיכות טובה וכבר בתקופה הקרובה יחלו להזרים את המים לשמורת הבניאס ולשמורות הסמוכות - ומשם יזרמו המים אל הכינרת. אין ספק שהדבר יתרום רבות לשמירה ולשיקום של הטבע דבר בעל חשיבות רבה לאזור הגליל".

 

בן מובחר ציין שהשלב הבא בתהליך יהיה בדיקות נוספות של איכות המים בקידוחים, ומציאת התקציב שיאפשר את השימוש בהם לא רק לשמורות טבע אלא גם לשתייה בבתי התושבים ביישובי הגליל העליון.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הקידוח בשאר ישוב
צילום: אביהו שפירא
מומלצים