שתף קטע נבחר

עדויות חדשות: צילומי אונס עצירים בכלא אבו גרייב

גנרל אמריקני בדימוס ל"דיילי טלגרף": תמונות חדשות מתארות 400 מקרי התעללות בעצירים בעיראק, אף קשות מאלה שכבר פורסמו. הוא מסכים עם החלטת אובמה למנוע את פרסומן: "התיאור המילולי מזוויע דיו, האמינו לי"

יותר משלוש שנים לאחר הסגירה הסופית , תיבת הפנדורה הקרויה כלא אבו גרייב ממשיכה לנפק עדויות קשות ולהוות מקור למבוכה עבור צבא ארה"ב. לפני שבועיים עורר עליו הנשיא ברק אובמה ביקורת כשנודע שהוא מנסה למנוע את פרסומן של תמונות חדשות שבהן נראים חיילים מתעללים בעצירים בעיראק ובאפגניסטן, וכעת מתברר שייתכן וחלק מהתמונות הללו כוללות עדויות חדשות לאונס והתעללות מינית בעצירים, באותו כלא ידוע לשמצה בפאתי בגדד.

 

ה"דיילי טלגרף" הבריטי פרסם ראיון עם אנטוניו טגובה, גנרל בדימוס בצבא ארה"ב שפיקח על החקירה הפנימית שנערכה בפנטגון על הנעשה בין כותלי הכלא, ופרש מהצבא ב-2007. טגובה טוען כי בין התמונות, שכאמור נמצאות בידי הממשל האמריקני וטרם פורסמו, יש בין היתר תמונה שבה נראה חייל אמריקני אונס עצירה עיראקית, תמונה נוספת שבה נראה מתרגם אונס עציר, ותמונות נוספות של תקיפה מינית תוך שימוש באמצעים שונים, בהם אלה, כבל חשמלי וסטיק-לייט. בתמונה אחרת נראים סוהרים מפשיטים בכוח עצירה וחושפים את שדיה.

 

תמונות קשות שצילומו החיילים בכלא ותיעדו ההתעללות, ובכלל זה התעללות מינית, כבר פורסמו עם התפוצצות הפרשה, במהלך 2004-2006. שורה של חיילים וקצינים ששירתו בכלא נשפטו והורשעו מאז, והפרשה אף מילאה תפקיד מרכזי בהתפטרותו של מזכיר ההגנה, דונלד רמספלד.

 

ה"טלגרף" מציין כי בסך הכול, מתועדים בחומר החדש שטרם פורסם 400 מקרי התעללות באבו גרייב ובשישה בתי כלא נוספים, בין 2001 ל-2005. לא צוין היכן ובידי מי נמצאות התמונות המדוברות, ואף לא ברור אם כתב העיתון צפה בהן, או רק שמע עליהן מהגנרל טגובה. ב"טלגרף" טענו כי התמונות החדשות אף קשות יותר מאלה שפורסמו כבר. יש לציין כי עדויות בדבר אונס בכלא כבר פורסמו ואף הגיעו לבתי המשפט, אך לראשונה נטען כי מעשי אונס מפורשים תועדו בצילומים.

 

טגובה הוסיף בראיון כי הוא מסכים עם החלטתו של אובמה למנוע את פרסום התמונות. "איני יודע איזו מטרה זה ישרת, מלבד העניין המשפטי", אמר. "התוצאה תהיה סיכון החיילים שלנו, המגינים היחידים של מדיניות החוץ שלנו, בתקופה שבה אנו הכי זקוקים להם". התיאור המילולי של התמונות, לדבריו, הוא "מזוויע דיו, האמינו לי".

 

בממשל האמריקני ובפנטגון לא מגיבים בינתיים על הפרסום.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התעללות באבו גרייב (ארכיון)
צילום: רויטרס
אחת התמונות הזכורות
צילום: רויטרס / וושינגטון פוסט
היתה גם התעללות מינית
צילום: איי פי
מומלצים