שתף קטע נבחר

מחיר הנפט זינק החודש ב-30%

הזהב השחור רשם במאי את העליה החודשית החדה ביותר מזה 7 שנים, על רקע הציפייה להתאוששות כלכלית והיחלשות הדולר. מחיר מתכת הכסף זינק החודש ב-25%, העלייה החדה מאז 1987

מחירי הנפט השלימו אמש (ו') את הראלי החודשי החזק ביותר מאז 1999. מחיר חבית נפט למסירה ביולי בבורסת הסחורות של ניו-יורק עלה אתמול ב-1.23 דולר (1.8%) והגיע ל-66.31 דולר. זאת, על רקע חולשת הדולר והתקווה להתאוששות הכלכלית, ותחילת עונת הנסיעות בקיץ האמריקאי. במהלך חודש מאי כולו נסק מחיר הנפט ב-30%.

 

 

הכסף זינק ב-25%

גם מחיר מתכת הכסף עלה אתמול ב-2.2%. הכסף התייקר ב-33 סנט לרמה של 15.49 דולר לאונקייה בבורסת הסחורות של ניו יורק. המתכת הכסופה התייקרה החודש ב-25% ובכך עברה את הראלי החודשי החד ביותר מזה 22 שנה - מאז אפריל 1987 - על רקע חולשת הדולר והחששות מאינפלציה מצד אחד, ותקווה להתאוששות הכלכלה מצד שני. מחיר הכסף הוסיף 33 סנט המהווים 2.2% לרמה של 15.49 דולר לאונקייה בבורסת הסחורות של ניו יורק.

 

גם מחיר הזהב עלה לשיא של שלושה חודשים. הזהב התייקר אמש ב-13.4 דולר, המהווים 1.4%, לרמה של 974.9 דולר לאונקייה. הזהב התייקר החודש ב-10%.

 

המתכת הכסופה נחשבת להגנה מפני דולר חלש ואינפלציה גואה. לכסף יש שימושים תעשייתיים רבים -הוא משמש בעיקר בתעשיית הצילום, המכשור הרפואי והאנרגיה הסולארית. לזהב, לעומת זאת, שימושים התעשייתיים מעטים. במחצית השניה של השנה שעברה, כאשר הכלכלה העולמית התכוצה, ירד מחיר הכסף בעצמה חדה יותר מאשר מחיר הזהב. שוק הכסף נחשב לתנודתי יותר מאשר שוק הזהב, מאחר שהוא מצומצם יותר.

 

הדולר נחלש אתמול ב-1.4% לרמה של 1.41 דולר לאירו. זוהי הפעם הראשונה שהמטבע האמריקני נסחר ברמה זו השנה, כאשר הידיעות על התאוששות הכלכלה שולחים את המשקיעים לחפש פרמיית סיכון גבוהה מחוץ לארה"ב. הדולר השלים את הירידה החודשית הגבוהה ביותר כנגד היורו ב-2009 ונחלש אתמול גם כנגד המטבעות העיקריים האחרים כמו הדולרים האוסטרלי והניוזילנדי. תרמה למגמה זו, הודעתה של ממשלת דרום קוריאה בדבר צמצום רכישות אג"ח של ארה"ב בידי קרנות הפנסיה הדרום קוריאניות.

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענת ציפקין


פורסם לראשונה 29/05/2009 23:15

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מחיר הנפט עולה
צילום: רויטרס
צילום: רותם פלדנר ושחר גונן
מחיר הכסף עולה
צילום: רותם פלדנר ושחר גונן
מחיר הזהב עולה
צילום: גיל קול
מומלצים