שתף קטע נבחר

נפטר יונה באומל, אביו של הנעדר זכריה באומל

מי שעמד במשך 27 שנים בראש המאבק להשגת מידע אודות הבן וחבריו שנעדרו מאז הקרב בסולטן יעקב - הלך לעולמו אתמול בגיל 81. הלווייתו תיערך הלילה בירושלים. רב השכונה שבה התגורר: "זה אכל אותו שהוא הולך עם השאלה בלתי פתורה"

יונה באומל, אביו של החייל הנעדר זכריה באומל, הלך לעולמו במהלך החג בגיל 81. הלוויתו תיערך הלילה (שבת) ב-23:00 בגבעת שאול שבירושלים. באומל התגורר בשכונת קטמון בבירה. הוא הותיר אחריו את אשתו מרים, בן, בת ונכדים.

 

הבן זכריה, שהיה לוחם שיריון, השתתף בקרב בסולטן יעקב ב-10 ביוני 1982, בימיה הראשונים של מלחמת לבנון הראשונה.

בסיום הקרב מול כוחות צבא סוריה נמנו עשרים הרוגים מחיילי צה"ל, עשרות פצועים וששה נעדרים. גורל שלושה מתוך אותם ששה נעדרים לא נודע עד היום.

 

מאז היעדרו של הבן זכריה, עסק יונה באומל במאמצים חובקי עולם בניסיון לדלות מידע אודות הבן. במסגרת זו, נפגש באומל עם מנהיגים רבים ברחבי העולם וניסה להעלות את מצוקת המשפחות של נעדרי הקרב במסדרונות השלטון בירושלים ובקרב דעת הקהל בישראל.

 

הרב בני לאו, רב בית הכנסת הרמב"ן בשכונת קטמון, שבה התגורר באומל, סיפר ל- ynet: "מאז ההעדרות של בנו חייו היו מנותבים למשימה אחת - לאתר את זכריה".

 

"הוא לא הרפה לרגע מהמשימה הזו", סיפר לאו והדגיש כי תחילה פעל באומל יד ביד עם הצבא ומערכת הביטחון, אך בשלב מסוים הרגיש שהדבר אינו מספק וניסה למצוא צינורות מידע נוספים בארץ ובעולם, כאשר הוא פועל לאמת כל בדל מידע שאסף. "אכזבה הולידה אכזבה, אך הוא מעולם לא איבד את התקווה, עד לרגע האחרון".

 

"למרות הבעיות הבריאותיות שמהן סבל הוא לא ויתר על החיפוש אחר בנו. הוא לקח על עצמו את הטיפול בכך, לקח על עצמו את המאבק", סיפר לאו. "זכריה היה כאוב, הוא הרגיש שהקונספציה של כל המערכות היא שזכריה אינו בין החיים ולכן לא עושים את המאמץ הנדרש כדי למוצאו. הוא האמין עד הרגע האחרון שזכריה בחיים".

 

לאו סיפר עוד כי זמן לא רב לפני מותו יונה הבין שהוא מתקרב לקץ בלי תשובה, "זה אכל אותו שהוא הולך עם השאלה בלתי פתורה".

 

"שנאה גדולה למי שטייח את הפרשה"

בראיון ל-ynet לפני כשנה, ערב יום החטיפה השני לגלעד שליט, אמר יונה באומל: "אם היינו טוענים לפני 20 שנה שממשלת ישראל הונתה אותנו, אף אחד לא היה מאמין. עכשיו, כשכולם רואים מה עושים למשפחת שליט, אתם בטח יכולים להבין על מה אני מדבר".

 

בטקס שנערך לציון 26 שנה להיעדרו של בנו, אמר באומל כי משפחתו מצויה

כל השנים ב"יחסי אהבה-שנאה" עם שלטונות צה"ל והמדינה. "אנחנו אוהבים את החיילים והקצינים, אבל שונאים שנאה גדולה את כל מי שניסה לטייח את הסיפור שלנו וטען שהבנים מתים ושחבל על הזמן והמאמץ", אמר. 

 

לא הקשיבו לנו, סיפקו לנו מידע לא נכון, הונו אותנו והוליכו אותנו שולל", אמר. הוא טען כי ממשלת ישראל לא למדה את הלקח, והיא נוהגת כיום באותה צורה כלפי משפחת שליט והדגיש: "מדברים בשלושה קולות - אחד במשא ומתן, אחד בתקשורת ואחד עם המשפחה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
יונה באומל. סוף למאבק
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: רפרודוקציה
זכריה באומל. התעלומה נותרה פתוחה
צילום: רפרודוקציה
מומלצים