שתף קטע נבחר

דירקטוריון בנק הפועלים יקבע: סרוסי או בראל

לאחר שיו"ר הפועלים, דני דנקנר, הודיע שבכוונתו לפרוש מתפקידו על רקע העימות בין בנק ישראל לבין בעלת השליטה שרי אריסון: בנק ישראל כבר אישר את מועמדותו של יאיר סרוסי לתפקיד והוא עתיד לאשר גם את מועמדותו של רונן בראל

דירקטוריון בנק הפועלים הוא זה שיכריע בין שני המועמדים המובילים לתפקיד יו"ר הבנק החדש: יאיר סרוסי ורונן בראל. היו"ר דני דנקנר הודיע שבכוונתו לפרוש מתפקידו על רקע העימות בין בנק ישראל לבין בעלת השליטה שרי אריסון ודרישת הפיקוח על הבנקים מאריסון לפטרו.  

 

ל"כלכליסט" נודע כי בנק ישראל כבר אישר בעצם את מועמדותו של יאיר סרוסי, מנהל שותף בקרן מוסטאנג, והעביר את ההודעה על האישור לבנק הפועלים. מועמדותו של בראל הוגשה מאוחר יותר ועדיין נבדקת. ההערכה היא שבבנק ישראל נוטים לאשר גם את המועמדות הזו. 

 

עם זאת, לדעת גורמים בנקאיים, המועמדות של בראל יוצרת בעייתיות מסוימת. בראל, שנחשב מומחה במיסוי ותהליכי הנפקות, משמש יו"ר ושותף בכיר בארנסט אנד יאנג, פירמת רואי החשבון הגדולה בישראל. עם לקוחות פירמה זו נמנים בעצם כמעט מחצית מהחברות במשק הישראלי - ורובן עובדות ומקבלות מימון ועוד שירותים מבנק הפועלים.

 

אותם גורמים טוענים שכמעט בכל יום עלול בראל למצוא את עצמו מנוטרל מיכולתו להשתתף בדיונים הנוגעים ללקוחות הבנק, הקשורים גם במשרד ארנסט אנד יאנג. גם אם ימכור את חלקו בבעלות על המשרד או יפקידו בנאמנות, עדיין עלול להישאר החשש של "מראית עין", דבר שיקשה עליו להשתתף בדיונים כאלה. 

 

שמות מועמדים לתפקיד היו"ר שהעלה בנק הפועלים בשבועיים שלפני ההצעה של סרוסי, בהם יורם טורבוביץ' ודני גילרמן, נידחו על ידי בנק ישראל כבר בשיחות מוקדמות. גם כאן לא מדובר כרגע באישורים פורמליים, אלא באינדיקציות שמעביר בנק ישראל. אחרי דיון ואישור של אחד מהשניים ליו"ר בנק הפועלים יועלה השם שייבחר לדיון בבנק ישראל ויקבל את האישור הפורמלי. לפי הנהלים, יוכל המועמד שייבחר להיכנס לתפקיד היו"ר מיד, רק לאחר שלפי הנהלים ייבחר לחבר דירקטוריון הבנק.  

 

לפי ההערכות, בסביבתה של שרי אריסון יש יתרון מסוים לסרוסי על פני בראל, לפחות בשלב זה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים